11. septembrī aptuveni 400 dziedātāju no 28 koriem pulcējās 15. Latvijas koru saietā, kas jau tradicionāli notiek Ērgļu pusē, brāļu Jurjānu dzimtajās mājās „Meņģeļi". Četriem brāļiem mūziķiem, kuri dzimuši „Meņģeļos", deviņu bērnu ģimenē, šogad aprit skaistas jubilejas: Pēterim – 170, Andrejam – 165, Jurim – 160, Pāvulam – 155.
Saulainā diena aizsākās ar piemiņas brīdi brāļu Jurjānu vecāku atdusas vietā, R. Blaumaņa kapos. Tam sekoja brīvdabas koncerti Ērgļu muižas parkā, kuros piedalījās Ērgļu saieta nama bērnu deju kolektīvs „Pienenīte", Ērgļu vidusskolas 3.-4. un 5.-7. klašu deju kolektīvs (vadītāja A. Grinberga), Ērgļu vidusskolas 1.-4. klašu koris (vadītāja V. Dāve), Ērgļu Mākslas un mūzikas skolas pūtēju orķestris (vadītājs P. Leiboms), Zemessardzes orķestris un Zemessardzes koris „Stars".
Skaistus mirkļus Ērgļu ielās sagādāja jauniešu kora „Kamēr…" zibakcija – pārsteiguma pieturas. Koris devās dziesmotā pastaigā no J. Grota ielas līdz kafejnīcai „Kore", iepriecinot Ērgļu iedzīvotājus un viesus ar skaistām kora dziesmām.
Pēc koru mēģinājuma „Meņģeļos" ikviens dziedātājs varēja izstaigāt muzeja ēkas un baudīt rudenīgās dabas ainavas. Muzeja teritoriju krāšņāku padarīja Ērgļu mākslas skolas bērnu zīmējumu izstāde „Uzzīmē dziesmu". Savukārt klētiņā varēja ieaust savu krāsaino dzīparu lupatu grīdas celiņā un aplūkot fotomirkļus no iepriekšējiem koru saietiem.
Saieta kulminācijā – brīvdabas koncertā brāļu Jurjānu memoriālajā muzejā „Menģeļi" – pulcējās kori no visas Latvijas. Koncertā piedalījās arī Zemessardzes orķestris un koris „Stars". Kopkoris Jāņa Zirņa, Jura Kļaviņa, Ārija Šķepasta, Anda Kareļa, Jurģa Cābuļa, Aivja Gretera un citu diriģentu vadībā dziedāja Jurjānu Andreja zināmākās kora dziesmas un tautas dziesmu apdares, kā arī Raimonda Paula, Ērika Ešenvalda, Selgas Mences, Helmera Pavasara un Emiļa Melngaiļa skaņdarbus. Ērgļu teātris ar īpašu sveicienu sumināja diriģentu un koncerta māksliniecisko vadītāju Āriju Šķepastu 60. dzimšanas dienā. Pasākumu vadīja Gundars Silakaktiņš.
Kronvaldu Atis ir teicis, ka „dziedāšana mūsu sirdis, mūsu prātus attur no ļauna un skubina uz labām, krietnām domām; jauka dziedāšana der cilvēkiem par dzīva prieka avotu". Latvijas koru saieta dziedātāji, neraugoties uz ilgstošajiem epidemioloģiskajiem ierobežojumiem valstī, bija smaidīgi un priecīgi par satikšanos un dziedāšanu kopkorī. Dziesma visus vieno, tāpēc dziedāt un būt kopkorī katram ir nozīmīgi. Dabas skaistuma apveltītā vieta pie Pulgošņa ezera ikvienam dziedātājam un diriģentam dod enerģiju un spēku jaunajai darba sezonai.
Latvijas koru saiets notika sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, Madonas novada pašvaldību un Ērgļu apvienību. Paldies ikvienam dziedātājam, diriģentam, muzeja draugam un viesim par piedalīšanos, izpalīdzēšanu un kopābūšanu!
IEVA VILNĪTE,
brāļu Jurjānu muzeja „Meņģeļi" vadītāja
21.09.2021.