Oranžās pīlādžogas, vēsie vakari, putnu nemiers – sestdien Stirnienē
redzētie dzērvju kāši – liecina, ka rudens un skolas laiks ir klāt.
Katram
skolēnam, vecākam un skolotājam jaunā mācību gada iesākums ir īpašs.
Pēc vasaras brīvdienām ikvienu gaida jauns ikdienas ritms – celšanās,
iešana vai braukšana uz skolu, mācību stundas, konsultācijas, jaunas
zināšanas un piepūle, lai sasniegtu iespējami labus rezultātus.
Madonas reģiona lielākā skola – Madonas pilsētas vidusskola – jauno mācību gadu uzsāk ar 980 audzēkņu lielu saimi. To vidū ir 98 pirmklasnieki, tikpat izglītības iestādē ir skolotāju. Mācības jaunajā zinību gadā vidusskolas audzēkņiem notiks divās ēkās – Skolas ielā 8 darbu turpinās 102 otro klašu skolēni, bet pārējie skolas audzēkņi darbosies galvenajā ēkā Valdemāra bulvārī 6, kur zināšanas gūs arī neklātienes grupas izglītojamie. – Būsim cieši kopā, draudzīgi, kompakti, un tas būs ne tikai izaicinājums, bet arī iespēja labāk iepazīt citam citu, ieskatīties acīs un sadraudzēties, – 2. septembrī svinīgajā sarīkojumā uzsvēra skolas direktore Inese Strode, piebilstot, ka sporta nodarbībām skola izmantos arī pilsētas sporta halli.
Līdzšinējā skolas ēka Skolas ielā 10 savukārt nodota būvniecības pārmaiņām, un pēc remontdarbiem telpas tur iegūs Madonas Valsts ģimnāzijas kolektīvs.
– Jauns mācību gads, jaunā satura reforma un akcents tajā – efektīva stunda, vērtīgas nodarbības, skolēnu izziņas veicināšana un sadarbība, – jaunā mācību gada prioritātes akcentēja vidusskolas direktore. – Mūsu skolā tam likts labs pamats – iepriekšējos mācību gados savus jauniešus esam iepazinuši kā aktīvus programmas „Līderis" dalībniekus, kas citā kvalitātē ļāvis pacelt skolēnu domes organizētos pasākumus. Lepojamies ar to, ko esam sasnieguši dabaszinību jomā – gan fizikas, bioloģijas, tehnoloģiju jomā, gan sportā un svešvalodās, kur C1 līmeni, kas ir augstākais valstī un ko no 12. klašu eksāmenu licējiem ieguvuši ne vairāk kā 60 skolēnu visā valstī, ieguva arī mūsējie. Valsts mērogā Madonas skolas vārds izskanējis arī saistībā ar skolēnu mācību uzņēmumiem, jo 5. klases SMU „Pet'sSpot" pamatskolu grupā kļuva labākais. Bez tam skolā turpinās Eiropas Savienības atbalstītie projekti, kas pagājušajā mācību gadā skolēniem ļāva apceļot vismaz divpadsmit Eiropas valstis.
Lai kaut ko iemācītos, nepieciešama atkārtošana, vingrināšanās un praktizēšana, tāpēc skolēniem direktore vēlēja atkārtot zināšanas un vingrināties arī visā, kas noderēs dzīvē – būt priecīgiem, laimīgiem un, protams, atbildīgiem.
Jaunajā mācību gadā vidusskolas kolektīvu sveica Madonas katoļu draudzes prāvests Pāvils Kamola un pašvaldības izglītības nodaļas vadītājas vietniece Sarmīte Jansone.
Skolu audzēkņiem pašvaldības pārstāve vēlēja ticību sev, asociatīvi atgādinot bildi ar putniem, kas sēž kokā un tic nevis zariem, bet gan saviem spārniem. Kopā ar pieaugušajiem uzrunu Zinību dienas dalībniekiem teica arī Astridas Lindgrēnes jautrais personāžs Pepija Garzeķe.
Un tad jau skolas zvans skolēnus sauca uz klases stundu. Pirmo klašu 98 audzēkņi tradicionāli gan tika aicināti citā virzienā – uz dīķi barot pīles. Daudzi no mums kādreiz pastaigas laikā ir barojuši dīķa pīles, bet jāatzīst – gribot labāk, mēs patiesībā nodarām sliktu. Ne velti lielpilsētu parkos pie ūdenstilpēm tiek uzstādītas plāksnītes, kur norādīts, ka pīles barot ar maizi ir aizliegts…
Madonas Valsts ģimnāzijas kolektīvs Zinību dienu svinēja saules pielietajā Saieta laukumā. Skola apvieno 263 skolēnus, un papildinājies arī pedagogu kolektīvs –
skolotāja Eva Pētersone ģimnāzistiem mācīs ķīmiju, ģeogrāfiju un bioloģiju. Iestādes direktore Vanda Maderniece vispirms pakavējās pie vasaras brīvdienām, kuru laikā daži audzēkņi, kas spēja sasniegt augstus rezultātus mācību priekšmetu olimpiādēs, piedalījās mācību nometnē Francijā. Tāpat otro gadu viens ģimnāzijas skolēnu mācību uzņēmums ieguva tiesības doties pieredzes apmaiņā uz Amerikas Savienotajām Valstīm; daži skolas sportisti vasarā piedalījās starptautiskos čempionātos, bet skolas deju kolektīva pārstāvji ar savu dejas soli priecēja Ukrainas iedzīvotājus.
– Uzsākot jauno darba cēlienu, turpināsies tik unikālā notikuma – Latvijas valsts simtgades – pasākumi, un, lai kā mainītos izglītības saturs, kompetenču pieeja, mēs savu mācību procesu saistīsim ar vienotiem Latvijas mērķiem un nacionālajām vērtībām. Lai mūs visus vieno skaistākā no kompetencēm – prasme būt piederīgiem Latvijai! – vēlēja Vanda Maderniece. Direktore atgādināja, ka, mācību gadam beidzoties, piedzīvosim Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus – lai tie visus iedvesmo kvalitatīvi jaunam laika periodam.
Tika atgādināts, ka jaunais mācību gads izsludināts par tehnoloģiju gadu un mācību procesā aizvien vairāk ienāk tehnoloģijas. Savukārt cilvēcisku pieskārienu iepretim tehnoloģiju piesaukumam atnesa ģimnāzijas skaistā tradīcija, sagaidot jauno mācību gadu, uz brīdi sadoties rokās, tā iedrošinot citam citu un izjūtot vienotību.
Sveicienus skolas kolektīvam nesa pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris un katoļu draudzes priesteris Pāvils Kamola. – Jūs esat mūsu galvenie varoņi, kuriem mēs, pieaugušie, sākot ar skolas direktori un pārējie, šodien vēlamies kalpot, jo, ja nebūtu jūsu, mācību iestāde nevarētu pastāvēt, – uzrunājot jauniešus, aizdomājās garīgās kārtas pārstāvis. Priesteris ikvienam vēlēja sirds drosmi jautāt, meklēt un atvērties patiesībai, visam skaistajam, ko piedāvā zinātne un papildina pats Dievs. Grūtībās un arī prieka mirkļos ikviens tika aicināts iegriezties lūgšanu kapelā – vietā, kas palīdz jautāt un noskaidrot svarīgas patiesības.
Svinīgā sarīkojuma noslēgumā septīto klašu pārstāvji ar skolas zvana skaņām ģimnāzijas kolektīvu vadīja atpakaļ uz skolas ēku, kur tapa saulaini fotomirkļi.
03.09.2019.