Kāds varētu būt mans labais darbs Latvijas simtgadei? Atbildi uz šo jautājumu Degumnieku pamatskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Edīte Zaube atrada ierosmē veidot grāmatu.
Ne tikai par savu skolu, bet uzaicināt kolēģus – Madonas novada skolu direktoru vietniekus audzināšanas darbā – un kopīgiem spēkiem veidot materiālu kopu par katras skolas labajiem darbiem un lieliskajām tradīcijām.
– Metodiskajā apvienībā šo domu izteicu kolēģiem, un, lai gan viedokļi atšķīrās, nolēmām pie tā strādāt, – apstiprina Edīte Zaube. – Sagaidot Latvijas simtgadi, ir svarīgi noskaidrot, ar ko skolas dzīvo, kā elpo. Labs piemērs reiz bija Madonas bērnu un jauniešu centra iepriekšējās direktores Leontinas Brenčevas izlolotā grāmata. Laiks ir pagājis, arī šobrīd ir svarīgi fiksēt un dokumentēt skolu dzīvi. Izdevums nebūs pompozs, tā mērķis ir nākamajām paaudzēm atstāt liecību par sevi un savu laiku.
Edīte Zaube neslēpj, ka Latvijas simtgades grozā tas būs labs auglis: – Rezultāts paliks nākamajām paaudzēm. Ja cilvēkiem, kas strādās pēc mums, nebūs jārakājas arhīvos, bet par novada skolām viņi uzzinās no šīs grāmatas, varēsim būt gandarīti. Ceru, ka katrai skolai izdosies tās spilgtumu ielikt kopīgajā izdevumā.
Jautāta, ko idejas autore vēstīs par savu skolu, viņa atbildēja:
– Degumnieku pamatskolas elpa noteikti ir pulkveža Oskara Kalpaka dzimtas mājas „Liepsalas". Pa šiem gadiem neesam vairs vieni, kas aktīvi tur darbojamies, ir izveidojusies laba sadarbība arī ar citām skolām, bet to, ka šī vieta ir nozīmīga, jūtam savos audzēkņos. Pēc 19. Karoga svētkiem, ko „Liepsalās" svinējām 8., 9. septembrī, man radās divas atziņas. Karoga svētku noslēgumā bērni anketās rakstīja savas domas, kas visvairāk viņiem ir paticis. Un visi kā viens apgalvoja, ka šie svētki ir vajadzīgi un arī viņiem ir savi priekšlikumi, kā Karoga svētkus attīstīt nākotnē. Līdz ar to mēs – skolotāji un skolēni – sildāmies tajā, ka jau deviņpadsmit gadu šos svētkus esam noturējuši un nākamā gada septembrī organizēsim Karoga svētku 20 gadu jubileju. Skolēniem patriotisma dzirksts, kas nāk no „Liepsalām", ir būtiska, un to jutām arī brīdī, kad aicinājām savus audzēkņus doties uz NATO tehnikas parādi Madonā. Ja sākotnēji bažījāmies, kurš brauks pēc stundām uz novada centru, rezultāts bija cits – vienam otram bērnam bija jāatsaka, jo interese bija milzīga. Patriotisms un dzimtenes stāja viņos ir ieaudusies.
20.09.2017.