Kā zināms, valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ saistībā ar „Covid-19" straujo izplatību mācības skolēniem šonedēļ – pēc pavasara brīvdienām – notiek attālināti.
– Man kā vienam no vecākiem, saņemot ziņas no skolotājiem par to, kā skolas organizēs darbu, šķiet, ka būs liels haoss, – viedoklī dalās divu skolas vecuma bērnu tēvs, madonietis Aivars Zariņš. – Katrs skolotājs izmanto savus rīkus un strādā individuāli, nesadarbojoties ar citiem, jo skolotājs, kas izveidojis savu mācību materiālu, nevēlas bez atlīdzības to publiskot. Tāpēc Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) steidzami jānodrošina labāko mācību vielas prezentāciju veidotāju atlīdzības sistēma, pamatojoties uz to, cik attiecīgo materiālu izmantos citi skolotāji.
Otra problēma – skolotāju saziņa ar skolēniem un vecākiem. Ja tā notiek e-pastā, e-klases pastā vai jebkuros čata jeb tiešsaistes tērzēšanas līdzekļos (Skype, WhatsApp, Messenger u. tml.), kur nav iespējams strukturēt paziņojumus, atbildes un tēmas, saziņa būs haotiska un neefektīva. Turklāt mazgadīgajiem vispār daudzus rīkus izmantot ir liegts, tātad saziņa faktiski notiks caur vecāku kontiem.
Jāņem vērā tehnoloģiju iespējas. Ir izstrādāti efektīvi saziņas rīki skolām un klasēm, piemēram, Google for Education un Microsoft Teams, kuros var kopdarboties plašā mērogā un saziņu strukturēt atbilstoši vajadzībām.
Trešā problēma – IZM baida ar videokonferenču izmantošanas riskiem. Skaidrs, ka videokonference, kurā visi dalībnieki redz viens otra tiešsaistes video, veido milzīgu datplūsmu, kas skolas vai mājas interneta pieslēgumam ir liels pārbaudījums. Tomēr pastāv iespēja veidot vebinārus, kur skatītāji redz tikai skolotāja prezentāciju un nelielu tiešraides sejas attēlojumu, bet dalībniekiem parādās tikai avatāri (ģīmetnes) un statusa indikators – aktīvs vai neaktīvs. Tāda iespēja ir MS Teams. Tāpat ir iespējams publicēt gatavu videoprezentāciju kaut vai Youtube kanālā, ko var noskatīties neierobežots skaits lietotāju, pat bez reģistrēšanās. Un tas pēc materiāla augšupielādes vairs nekādi nenoslogo skolas interneta pieslēgumu.
Savukārt materiālu sakārtošanas nolūkā struktūra ir jāveido „no augšas", IZM jāizveido attiecīga kanālu struktūra, jānosaka rīki, ar ko to darīt, un jāparedz atlīdzība tiem, kuri izstrādā materiālus.
Būtu jauki palīdzēt skolotājiem kopdarboties vislabāko pieejamo internetā publicēto materiālu atrašanā katrā mācību priekšmetā, katrā klašu grupā un par katru tematu. To varētu izveidot kādā kopstrādes vidē, kaut vai Google Documents. Citādi rodas iespaids, ka katrs skolotājs meklē visu patstāvīgi.
– Sadarbojoties mūsu izglītības sistēma iegūtu spēcīgu uzrāvienu ne vien tagad, krīzes laikā, bet arī turpmāk, – vērtē Aivars Zariņš.
Vēlu visiem sekmes mācībās. Skolotājiem un skolu vadībai, īpaši arī ministrei Ilgai Šuplinskai izturību un drosmi rīkoties proaktīvi un apņēmīgi.
25.03.2020.