Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Tendences ir līdzīgas visā valstī

Redakcija

Autors • 10.10.2011.

Tendences ir līdzīgas visā valstī
Burtu lielums

Jaunais mācību gads nu jau iesācies pilnā sparā, tāpat arī apkopoti dati par to, cik skolēnu uzsāka mācības Madonas novadā šā gada 1. septembrī, un skolotāju skaitu. Kopumā valstī par 10 500 skolēniem samazinājies izglītojamo skaits salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kas daļā sabiedrības radīja jautājumu – vai pēc laika vispār būs, kas mācās?

Protams, šīm tendencēm pamatā ir gan demogrāfiskā situācija, gan aizbraukušo ģimeņu skaits. Informācija, ko sniedza Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne, liecina, ka arī Madonas novadā samazinājies izglītojamo skaits, taču galējībā, ka skolēnu ar laiku nebūs vispār, nav pamata ieslīgt.

Novadā mazāk vidusskolēnu

– Jauno mācību gadu Madonas novada vispārizglītojošajās skolās uzsāka salīdzinoši mazāk skolēnu nekā pagājušajā gadā. Tie ir 2712 izglītojamo, savukārt Dzelzavas speciālajā internātpamatskolā mācās 82 audzēkņi. Šā gada 1. janvārī bija par 240 skolēniem vairāk – tā ir viena vidēji liela skola. Protams, šī tendence nepriecē, ne tikai pie mums, bet arī visā valstī, tomēr tāda ir šābrīža situācija. Sākumskolās skolēnu skaits bija samazinājies jau iepriekšējos gados, tāpēc šajā posmā tendence ir šķietami stabila, taču lielākais samazinājums ir skāris tieši vidusskolas. Madonas novada vidusskolās ir par aptuveni 150 izglītojamo mazāk nekā iepriekšējā mācību gadā. Tas ir likumsakarīgi, jo arī 9. klases absolventu skaits pēdējos gados ir kļuvis mazāks. Iepriekšējo gadu statistika rāda, ka apmēram 60% 9. klašu beidzēju aiziet mācīties uz vidusskolām, no viņiem 60% izvēlas turpināt mācības Madonas novada vidusskolās. Šis ir pirmais gads, kad ir samazināts skolēnu skaits vidusskolās, bet tendence, domāju, turpināsies arī nākamos divus gadus, – atklāja Solvita Seržāne. Viņa uzsvēra, ka novadā kopumā bērni jau dzimst, bet salīdzinoši mazāk nekā iepriekš, tāpat pastāv svārstības dzimušo skaitā pa gadiem: – Piemēram, pagastā vērojams, ka vienā gadā piedzimst vairāk bērnu, nākamajā – mazāk. Tad nu dažās apdzīvotās vietās, kur ir skolas, rodas situācija, ka šobrīd 1. klasē iet padsmit skolēnu, bet nākamajā gadā būs, piemēram, tikai 2 vai 4 bērni. Līdz ar to nākotne ir neskaidra – vai uz nākamo gadu nāks klāt citi bērni, lai varētu nokomplektēt pirmo klasi, jo pašvaldības noteikumi paredz, ka atsevišķa klase veidojas, sākot no 8 skolēniem (izņemot vidusskolas).



Plašāk lasiet laikrakstā STARS 11.10.2011.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px