Svinīgi, pacilājoši un, kā jau visā valstī, nedaudz arī trauksmaini – ar domām par pedagogu jauno atalgojuma modeli un skolu nākotni – jaunais mācību gads iesācies arī Varakļānu novada vispārizglītojošajās un pirmsskolas izglītības iestādēs.
Šogad nodot Varakļānu novada pašvaldības domes sveicienus skolotājiem, skolēniem un vecākiem 1. septembrī bija uzticēts Varakļānu novada domes priekšsēdētāja vietniecei Modrai Vilkaušai.
– Pirmajā skolas dienā es pabiju gandrīz visās izglītības iestādēs, izņemot Murmastienes pamatskolu, kur svinīgajā pasākumā piedalījās pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Mozga. Labā noskaņā mācību gads iesākās Varakļānu vidusskolā. Laukumā Zinību dienas svinīgajā līnijā priecēja gan saulainais laiks, gan tas, ka šajā mācību gadā (pēc datiem 1. septembrī) mācīsies vairāk audzēkņu nekā gadu iepriekš – 255. Daudz ir arī pirmklasnieku – skolas gaitas Varakļānu vidusskolas 1. klasē uzsāka 24 skolēni, – vaicāta par iespaidiem, atzina Modra Vilkauša. Starp citu, šis 1. septembris ir ļoti īpašs arī viņai pašai: skolas gaitas 1. klasē ir uzsākušas divas mazmeitas – viena tepat Murmastienes pamatskolā, bet otra – Ogres Valsts ģimnāzijā.
Novada domes priekšsēdētāja vietniece uzsvēra, ka pietiekami liels skaits (vairāk nekā simt bērnu) ir arī Varakļānu novada pirmsskolas izglītības iestādē „Sprīdītis". Savukārt Stirnienes pamatskolā mācības šogad turpina tikai 21 skolēns, tai skaitā viens pirmklasnieks. Bet tā nav mazākā skola valstī, Latvijā ir skola, kur mācības 1. septembrī uzsāka tikai septiņi skolēni. Taču, iespējams, skolēniem šis mācību gads Stirnienes pamatskolā tomēr būs pēdējais.
– Šo situāciju esam izvērtējuši arī Varakļānu novada domē. Deputāti jau šāgada februārī vienojās, ka, ja nenotiks kādas izmaiņas, nākamajā mācību gadā Stirnienes pamatskola varētu tikt slēgta, bet tādā gadījumā tas ir jāizziņo, vēlākais, nākamā gada februārī. Katrā ziņā tas nebūs kā ar nazi nogriezts, uz to noskaņojamies un virzāmies pakāpeniski. Taču jebkurā gadījumā skolas ēka tiks izmantota un postā aizlaista netiks. Tur darbosies pansionāts, tiks meklētas arī citas izmantošanas iespējas. To jau mēs labi saprotam, ka pārmaiņas ir neizbēgamas un pastāvēs tas, kas pārmainīsies, – atzīmēja Modra Vilkauša.
Varakļānu novada domes priekšsēdētāja vietniece akcentēja, ka jaunajam mācību gadam novadā ir sagatavojušās visas izglītības iestādes. Pēcpusdienā viņa apmeklējusi arī Varakļānu mūzikas un mākslas skolu.
– Priecē, ka to šogad apmeklēs 137 skolēni. Kā svinīgajā Zinību dienai veltītajā pasākumā uzsvēru, šī nav tā skola, kurai būtu jābaidās par skolēnu skaitu. Beidzamajos gados te ir ļoti stabils audzēkņu skaits. Lielu pateicību es izteicu vecākiem, kuriem šai ziņā, ka viņu bērni apmeklē mūzikas un mākslas skolu, ir lielākais nopelns, jo viņi nežēlo ne laiku, ne līdzekļus savu bērnu izglītošanai un dažādu prasmju apguvei un pilnveidošanai, – atzina Modra Vilkauša.
Viņa pastāstīja, ka Varakļānu novada dome jau vairākus gadus pirmklasniekiem piešķir dāvanu 15 eiro apmērā: – Deputāti ir par to, ka dāvanas apmēru pirmklasniekiem vajadzētu palielināt, taču tad ir jāmaina saistošie noteikumi, un līdz šā mācību gada sākumam to vairs nevarējām paspēt, bet, apstiprinot nākamā gada budžetu, to jau varētu iekļaut.
Vaicāta par mācību gada sākumu Murmastienes pamatskolā, viņa informēja, ka mācības 1. septembrī uzsāka 37 skolēni, tai skaitā trīs pirmklasnieki. Taču, neraugoties uz skolēnu skaita samazināšanos beidzamajos gados, Murmastienes skola kādu laiku noteikti tiks saglabāta. Turklāt Murmastienē tagad ir diezgan daudz jaunatnes un arī dzimst daudz bērnu. Arī pašvaldībai slēgt to nebūtu finansiāli izdevīgi.
– Mēs labi saprotam, ka tādā gadījumā liela daļa no Murmastienes uz Varakļānu vidusskolu neatnāktu, bet mācības turpinātu Barkavas pamatskolā, kas ir tuvāk, – piebilda Modra Vilkauša.
Uz jautājumu, vai kādā Varakļānu novada izglītības iestādē ir ieviesta skolas forma, viņa atbildēja, ka pagaidām tas nav noticis.
– Droši vien pret to nekas nebūtu iebilstams ne skolotājiem, ne vecākiem, ne bērniem, un tas būtu pat ļoti labi, bet viss jau atduras pret naudu. Skolas formas ir diezgan dārgas, ne visi vecāki to var atļauties. Ja izdotos atrisināt finansiālo pusi, to, iespējams, varētu arī darīt. Apģērbs jau tāpat ir jāpērk. Katrā ziņā par to neesam sprieduši, bet tā noteikti ir apsverama doma un par to būtu vērts diskutēt, – atzina Modra Vilkauša.