Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Skolēnu un skolotāju darbs rit attālināti

INESE ELSIŅA

Autors • 30.03.2020.

Skolēnu un skolotāju darbs rit attālināti
Burtu lielums

Vispārizglītojošās skolas Madonas reģionā tāpat kā visā Latvijā kopš 23. marta īsteno attālinātu mācīšanu.

Šī ir jauna pieredze gan skolām, skolotājiem, gan skolēniem un ģimenēm. Galvenais ir saglabāt mieru un nesatraukties, pat ja šķiet, ka sākumā ir kādas grūti saprotamas lietas vai kaut kas rada trauksmi.
Ir apzināts, ka gandrīz visi skolēni ir nodrošināti ar vajadzīgajiem rīkiem. Problēmas radās, ja ģimenē ir vairāki bērni, bet ierīce ir viena, kā arī ja nav interneta pieslēguma. Risinājums šai situācijai ir skolas rīcībā esošā mobilo viedierīču bāze.
Pirmās dienas laikā attālinātas mācīšanās režīmā daudzi saskārās ar īslaicīgiem traucējumiem pieslēgšanās laikā „E-klasei", vēlāk tas tika novērsts. Vēl kāds secinājums – mājās esot, mācību procesa intensitāte un dinamika ir daudz lēnāka, bet nevienam šādas pieredzes līdz šim nav bijis, lai saprastu, cik apjomīgu darbu skolēniem piedāvāt.

Jāpierod pie jaunās kārtības
Madonas Valsts ģimnāzijas kolektīvā galvenie saziņas un atgriezeniskās saites iegūšanas rīki šai periodā ir „E-klase", „Uzdevumi.lv", „WhatsApp", telefoniski. Mācību satura nodrošināšanai tiek izmantotas mācību grāmatas, burtnīcas, „Uzdevumi.lv", „Soma.lv", „Māconis.lv", „Letonika.lv", „Fizmix.lv", interaktīvās apmācības diski un vizuālie materiāli www.siic.lu.lv, macibuvideo.lv, skolotāju dotās prezentācijas, mācību filmas.
– Pieslēgušies mācību procesam ģimnāzijā ir visi, protams, ir jāpierod pie jaunās darba kārtības, – vērtējot situāciju, atzina Madonas Valsts ģimnāzijas direktore Vanda Maderniece. – Jau pēc pirmās attālinātās mācīšanās dienas veicām aptauju, un skolēni bija apmierināti, sakot, ka viņiem labāk attīstīsies patstāvīgā darba iemaņas, paši var saplānot savu laiku. Nedēļas beigās lūdzu klašu audzinātājus apkopot skolēnu viedokļus. Tajos pārsvarā ir pozitīvas atsauksmes, taču ir arī atziņas, ka dažiem vieglāk mācīties tad, ja skolotājs skaidro klases priekšā. Bez tam dienas pirmajā stundā kāds vēl nav pamodies un nevar sākt strādāt intensīvi. Šai ziņā esmu lūgusi skolotājiem neuzdot pirmajā stundā darīt pārāk daudz, lai ilgāks laiks būtu uzdevumu izpildei.

Skolēnu domas par attālināto mācīšanos
Aptaujājot Madonas Valsts ģimnāzijas 12. klases audzēkņus, viņi atbildēja uz jautājumu par attālinātās mācīšanās plusiem un mīnusiem. Lūk, skolēnu domas!
Attālinātās mācīšanās plusi: „E-klase" nu jau darbojas bez pārtraukumiem; var izveidot savu mācību grafiku, ilgāk pastrādāt ar to, kas neiet. Neviens nepārmet, ka nokavē stundu sākumu, var saplānot dienu, kā pats vēlies. Labi, ka ir noteikts grafiks, papildus mierīgi var izdarīt ar skolu nesaistītus darbus. No rīta var ilgāk pagulēt. Ir produktīvāk pavadīts laiks, salīdzinot ar to, kas notiek skolā, sēžot stundās. Var apvienot vairākus darbus un labāk saplānot dienu. Mierīgāk mācīties –
klusumā un savā tempā. Pašam plānojot laiku, iespējams izpildīt nedēļas darbus ātrāk – un piektdiena ir brīva.
Mīnusi: grūti uztvert, kas jādara, – apjoms dažos priekšmetos ir pārāk liels, un eksāmenu priekšmeti atstāti novārtā. Skolā tu zini, ka obligāti kaut kas jāizdara, un to arī izdari, bet mājās sāc slinkot. Tomēr labāk, kad mācību vielu skolotājs izskaidro, jo, lai to pats izprastu, tas patērē vairāk laika. Katram skolotājam ir sava sistēma, nevar skaidri zināt, kādā formātā izpildītu uzdevumu no mums prasa. Ļoti apjomīgi uzdevumi, tos nevar izpildīt mācību stundu laikā. Kaut darbus var pildīt savā tempā, tiem jāvelta garas stundas, un mājās ir ļoti grūti ievērot disciplīnu.
Mācības aizņem vairāk laika, nekā tas ir normālās skolas dienās, kaut šķiet, ka izdarīts ir mazāk. Nepaliek laika un enerģijas gatavoties eksāmeniem. Katram skolotājam sava sistēma, kas ne vienmēr ir saprotama. Ja kaut kas ir pārprasts, saņemam nevis paskaidrojumu, bet aizrādījumu par neuzmanību.

Par interneta pieslēgumu un rīkiem
Jautāta par mācību rīkiem un interneta pieslēgumu, direktore atklāja, ka grūtāk ir tiem, kam ģimenē ir vairāki bērni. Ja mājoklī ir viens dators, vecākie bērni mācās pat vēlu vakarā. Interneta pieslēgums gan ir visiem ģimnāzijas skolēniem, pārsvarā tiek izmantots dators: – Vienai meitenei iedevu skolas datoru, jo viņai uz valsts konkursu pagājušajā nedēļā bija jānosūta zinātniski pētnieciskais darbs un no telefona to izdarīt audzēkne nevarēja. Skolas datoru viņai piedāvāšu lietot arī turpmāk.

Skolotāji pielāgojas situācijai
Kā vērtēja Madonas Valsts ģimnāzijas direktore, skolotājiem jaunā situācija prasa daudz vairāk laika – viss mācību darbam ir jāsagatavo, jānosūta un jādabū no audzēkņiem atgriezeniskā saite: – Darbi ir jālabo, īpaši daudz to ir latviešu valodas skolotājiem, kuri māca 9. un 12. klašu skolēnus. Pagājušajā nedēļā tika uzdoti domraksti, to labošana attālināti notiek datorā, skolotāji saskaras ar jaunu pieredzi. Pārsvarā mūsu pedagogi strādā no mājām. Pēc pēdējā valdības lēmuma darbiniekiem, kas uzturas skolas ēkā, lūgšu uz ģimnāziju nākt uz maiņām, lai mēs nepulcētos vairāk par diviem vienā kabinetā.
Uz jautājumu par attālinātām apspriedēm, videokonferences iespēju direktore atklāja, ka pagaidām tādas nav bijušas, bet tiek plānotas. Līdz šim ar skolotājiem saziņa notikusi caur „WhatsApp" grupu.
– Izskatās, ka saistībā ar vīrusu šis ir tikai sākums, – komentēja Vanda Maderniece. – Ja ārkārtas situācija valstī tiks pagarināta, grūti saprast, kā notiks valsts pārbaudījumi un kā varēsim noslēgt mācību gadu.

Seko skolas ēkas celtniecībai

Taujāta par ģimnāzijai plānotās ēkas rekonstrukcijas darbiem Skolas ielā, direktore informēja, ka skolas ēkas celtniecībai šobrīd seko līdzi attālināti: – Līdz šim piedalījos visās būvsapulcēs, bet tagad veselības drošības apsvērumu dēļ sapulcēs ir ierobežots dalībnieku skaits. No pasūtītāju puses tikšanās reizēs piedalās tikai projektu vadītāja. Man e-pastā pienāk gan skiču un krāsu, gan viedokļu saskaņošanas dokumenti, visam sekoju līdzi. Kopš janvāra darbi pie ēkas atjaunošanas rit pietiekami labi, problēmas sagādā tas, ka ēka ir veca un, atsedzot būvkonstrukcijas, atklājas daudzi trūkumi, līdz ar to darbi var ieilgt.


31.03.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px