Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Skolās ir sācies spraigais un atbildīgais eksāmenu laiks

STELLA PUTNIŅA

Autors • 15.05.2025.

Skolās ir sācies spraigais un atbildīgais eksāmenu laiks
Burtu lielums

Sācies eksāmenu laiks, un jau aizritējuši pirmie centralizētie eksāmeni — 9. klašu skolēniem latviešu valodas eksāmens, bet vidusskolas posmā — sociālo zinātņu un ķīmijas augstākā līmeņa eksāmeni.

Ērgļu vidusskolā 9. klases eksāmenus kārto 15 skolēni, bet 11 jaunieši gatavojas 12. klases eksāmeniem. Ērgļu vidusskola, tāpat kā Lubānas vidusskola, ar šī gada 1. septembri mainīs statusu un kļūs par pamatskolu.
Ērgļu vidusskolā viesojāmies brīdi pirms devītās klases latviešu valodas mutiskās daļas pārbaudījuma. Teju visi uzrunātie skolēni pirms eksāmena pauda diezgan lielu satraukumu. Devītās klases audzēkņi laikrakstam pastāstīja par savām izjūtām.
Simona Laurinoviča: – Latviešu valodas rakstiskais eksāmens šķita aizdomīgi viegls. Veidojot eksāmenus, tajos speciāli ieliek sarežģītākus uzdevumus, lai jauniešiem būtu grūtāk tos saprast. Tas, ka daudzi uzdevumi bija viegli, šķita kas jauns. Vairāk gatavojos mutiskajai daļai, nevis rakstiskajai. Kate Jasmīna Zommere: – Eksāmenam negatavojos pārmērīgi ilgi, lai nerastos situācija, ka eksāmena laikā kaut ko pēkšņi sajaucu vai aizmirstu. Domāju, ka rezultāti būs labi. Pauls Jukāms: – Gatavojos eksāmenam diezgan daudz, katru dienu tam veltot vismaz divas stundas. Vēl neesmu izlēmis, uz kuru skolu iet pēc devītās klases absolvēšanas, bet jau zinu savus nākotnes mērķus. Ernests Bolzans: – Man šķiet, ka uzdevumi šī gada latviešu valodas eksāmenā bija vienkāršāki par pagājušā gada darbiem, ko apskatījām kā piemēru. Es eksāmenam īpaši negatavojos. Mārtiņš Boļbans: – Katru dienu pavadīju vismaz stundu, gatavojoties eksāmenam. Pēc pamatskolas beigšanas plānoju turpināt mācības Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikumā par namdari vai automehāniķi.
Ērgļu vidusskolas 12. klases skolēni gatavojās pirmajam eksāmenam matemātikā. Matemātikas skolotāja un direktores vietniece izglītības jomā Maiga Picka pauda pārliecību: – Kāds darbs, tāda maize. Ja visus gadus ir cītīgi strādāts, tad rezultātam ir jābūt labam. Protams, ir uztraukums, bet esam visu atkārtojuši. Man ir drošības sajūta, ka, lai gan matemātikā tēmu ir ļoti daudz, viss ir zināms. Skaidrs, ka matemātikas eksāmens nav viegls.
12. klases skolēni par gaidāmo eksāmenu runāja ar satraukumu.
Alīna Muša: – Vēl neesmu līdz galam izlēmusi, ko darīšu nākamgad, jo šobrīd galvenokārt koncentrējos uz eksāmeniem. Izvēle, pirmkārt, izrietēs no iegūtajiem rezultātiem pārbaudījumos. Otrkārt, vēl ir divi mēneši, kuru laikā izvēle var mainīties. Visgrūtākais šķiet matemātikas eksāmens. Domāju, ka lielākais satraukums sāksies dienu pirms eksāmena.
Samanta Ungure: – Gatavošanās eksāmeniem ir brīvprātīga, pēc Pēdējā zvana ir tikai konsultācijas, un tie, kuri grib gatavoties ar skolotājas palīdzību, tās apmeklē. Visvairāk uztrauc eksāmeni angļu valodā un matemātikā. Pagājušajā gadā eksāmenus nelikām, mācību kursi tika iekārtoti tā, ka liksim eksāmenus tikai šogad – augstāko līmeni angļu valodā, latviešu valodā un optimālo līmeni matemātikā. Varam likt arī augstāko līmeni bioloģijā, bet no mūsu klases to izvēlējies tikai viens. Edvīns Boļbans: – Manuprāt, visgrūtākais eksāmens būs matemātikā. Izmantoju iespēju gatavoties eksāmeniem konsultācijās, ne mājās. Mani saista iespēja mācīties par sporta treneri vai strādāt robežsardzes militārajā policijā. Ivars Matīss: – Man satraukuma pirms eksāmeniem nav. Visnepateicīgākais eksāmens šķiet latviešu valodā, jo man nepatīk teksta analīze. Nākamgad plānoju studēt. Apmeklēju tās konsultācijas, kuras uzskatu par noderīgām. Emīlija Grīnberga: – Satraukums nav tik liels, kā bija devītajā klasē, bet tik un tā ir domas par to, kā izdosies nolikt eksāmenus. Keita Una Daumane: – Sarežģītākais šķiet latviešu valodas eksāmens, jo daudz jādomā un jāpārzina ne tikai valodas likumi, bet arī simboli, kultūras fakti un citas lietas. Vieglāk eksāmeniem gatavoties konsultācijās. Plānoju studēt, bet kādā novirzienā tieši, vēl nezinu.
Ērgļu vidusskolas direktore Gaļina Kraukle laikrakstam pastāstīja: – 12. klases skolēni izvēlējās nekārtot eksāmenus 11. klasē, tādēļ kārtos tos visus šogad. Šo ideju atbalstām, jo 12. klases beigās viņi jau vairāk vai mazāk zina, kur vēlas virzīties nākotnē, turklāt konsultācijās viss tik un tā tiek atkārtots. Vidusskolas posmā mūsu izglītības iestādē šobrīd ir tikai 12. klase, jo skola pārtop par pamatskolu. Vislielākā klase ar 26 bērniem ir trešā klase – rādītājs tam, ka skolēnu netrūkst.
Gan 9. klasei, gan 12. klasei izlaidums plānots 4. jūlijā – pēc eksāmenu rezultātu paziņošanas, lai būtu skaidrs, ka viss ir nokārtots un izlaidumā jaunieši saņemtu atestātus.
Bez tam Ērgļu vidusskola 21. jūnijā laipni aicina uz skolas 75. gadu jubilejas salidojumu, kas būs pēdējais salidojums vidusskolas statusā.

16.05.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px