8. maijā Madonas novada bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā tika noskaidrots novada prasmīgākais 5. klases skolnieks skaļajā lasīšanā.
Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības ir konkurss 5. klašu skolēniem, ar mērķi raisīt interesi par lasīšanu un grāmatām, veicināt prasmi pašam izvēlēties lasāmvielu, kā arī saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm un veicināt lasītprieku.
Konkurss notiek trīs posmos – sacensības skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, un tā gaitā tiek noskaidrots lasīšanas čempions.
Šogad novada posmā piedalījās 16 dalībnieki no 10 skolām. Žūrijas uzdevums nebija viegls, jo lasītāju izvēlētās grāmatas bija ļoti dažādas un lasītprasme ļoti laba. Čempiona titulu un iespēju piedalīties Vidzemes reģiona sacensībās ieguva Eduards Labucis no Madonas pilsētas vidusskolas, 2. vietu izcīnīja Lora Houpa Mačuka no Ērgļu vidusskolas un 3. vietu – Nellija Zvirgzda no Madonas pilsētas vidusskolas.
Trīs minūšu laikā bija jāiepazīstina ar sevi, jāpastāsta, kādēļ tika izvēlēta tieši šī grāmata, un izteiksmīgi jānolasa fragments no tās. Madonas novada posma uzvarētājs septembrī dosies pārstāvēt novadu uz Vidzemes posma sacensībām Cēsīs.
Posma uzvarētājs Eduards Labucis min, ka lasīt viņam patīk, īpaši tās grāmatas, kuras šķiet interesantas. No iemīļotākajām viņš min "Grega dienasgrāmatas" un citas, kurās ir vairāki tēli un raisās saistoši dialogi. Ir lasītas arī dažas pieaugušo grāmatas, piemēram, "Vima Hofa metode".
Eduards Labucis laikrakstam pastāstīja: – Es uz novada posmu devos vienkārši piedalīties, jo, tāpat kā ar kolektīvo muzicēšanu mūzikas skolā, kad braucu tikai piedalīties, parasti iegūstam kādas balvas. Lasot publikas priekšā, satraukuma nebija, jo jau esmu pieradis būt publikas priekšā, spēlējot čellu vai klavieres, un esmu uz skatuves jau kopš bērnības. Izteiksmīgi lasīt trenējāmies galvenokārt mājās. Skolotāja palīdzēja ar iekļaušanos laikā un izvēlēties ko interesantu pastāstīt par grāmatu. Fragmentu izvēlējāmies, ar māsu meklējot to dažādās grāmatās, kur būtu kāds aizraujošs dialogs. Viņa tādu atrada grāmatā "13 stāvu namiņš kokā", iedeva pamēģināt, un man jau ar pirmo reizi sanāca labi. Vēl nezinu, vai septembrī lasīšu fragmentu no šīs pašas grāmatas citas nodaļas vai dialogu no jaunas grāmatas. Gan jau, vasarā lasot kādu citu grāmatu, atradīsies kāds interesants fragments.
Eduarda latviešu valodas un literatūras skolotāja Inita Rūka vēstīja: – Pirmā skaļās lasīšanas konkursa kārta mums notika skolā, kur žūrijā bija gan latviešu valodas skolotājas, gan bibliotekāre, kā arī skatītāju simpātiju piešķīra paši skolēni. Kopumā tika izvēlēti pieci skolēni, kas skolu pārstāvēja Madonas novada reģionālajā kārtā. Piektajās klasēs kopumā vēl ir interese par lasīšanu, bet pēc tam tā nereti zūd. Arī sākumskolas posmā bērni cītīgi lasa. Mums skolā norit lasīšanas semināri ar dažādiem nosacījumiem, piemēram, konkrēta autora grāmata. Ja pēc pirmajām lappusēm grāmata nepatīk, ļauju izvēlēties citu – galvenais iekļauties noteiktajā laika posmā. Konkursam sākām gatavoties laicīgi – lasījām individuāli, klases priekšā vai tikai skolotājai. Domāju, ka ir jābūt talantam, lai izdotos labi iejusties lomās un ļoti izteiksmīgi nolasīt.
Skolotāja uzsvēra, ka ir svarīgi, lai lasīšanas tradīcija būtu ģimenē, jo tad arī bērniem lasītprieks veidojas. Eduards Labucis piekrita: – Mums mājās ir savi lasīšanas "rituāli". Mēdz būt, ka mamma iesaka izlasīt kādu grāmatu, jo tā ir ļoti noderīga. Kad grāmatu izlasu, mani vienmēr gaida kāds lielāks vai mazāks pārsteigums, kas man patīk. Mēs visi ģimenē lasām.
Vēlam izdošanos Nacionālās skaļās lasīšanas sacensībās!
13.05.2025.