Kamēr maija nogales saule iesilda vasaras sākumu, vidusskolu beidzējiem par karstumu gādā arī eksāmeni, kam kāds gatavojies rūpīgi, savukārt cits paļaujas uz veiksmi.
To, ka skolas laiks tuvojas nobeigumam, visupirms jau demonstrē paši skolēni, kuru prāts no mācībām pamazām pārslēdzas uz vasaras brīvlaiku. Kāds to pavadīs strādājot un pelnot naudu, cits – atpūšoties. Vienīgi vidusskolu 12. klašu skolēniem vēl nepilns mēnesis paies spriedzē, kas saistīta ar gala eksāmenu kārtošanu.
Vakar Latvijas vidusskolās notika pirmais centralizētais eksāmens, kas bija angļu valodā. Lubānas vidusskolā pirms eksāmena skolēni lielākoties ir mierīgi, lampu drudzi novērot nevar. Pie eksaminācijas telpas sastaptās 12. klases skolnieces Inga, Liāna un Gunita neslēpj, ka grūtākā angļu valodas eksāmena daļa ir pirmā – mutiskā. Tieši angļu valodas eksāmens ir arī tas, kurš meitenēm sagādā vislielākās bažas. Par pārējiem uztraukums ir mazāks. Inga ir izvēlējusies kārtot eksāmenu vēl vienā svešvalodā – krievu valodā, savukārt Gunitai angļu valodas eksāmens nav pirmais. Jau pagājušajā mācību gadā viņa nokārtojusi izvēles eksāmenu biznesa ekonomikas pamatos, līdz ar to šogad jākārto vien četri eksāmeni. Meitenes atzīst, ka par atzīmi vai līmeni, ko eksāmenos vēlētos saņemt, vēl nedomā, galvenais, lai atestātā beigās ir pozitīvs vērtējums.
Visas trīs jaunietes pēc vidusskolas absolvēšanas ir nolēmušas turpināt izglītoties un iegūt augstāko izglītību.
Ingai labi padodas valodas, tāpēc ir doma par filoloģiju. To viņa uzskata par perspektīvu jomu, jo filoloģija sevī ietver vairākas profesijas, līdz ar to pēc augstskolas beigām bažu par darba atrašanu nav.
Liāna domā par grāmatvedību, bet Gunita vēlas iestāties Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Profesijas izvēli viņām nav noteikusi dzīšanās pēc ātras naudas, drīzāk – vēlme tajās darboties.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 28.05.2009.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto