Ir tik daudzi un dažādi sporta veidi, kuros ikviens var sevi pierādīt un saņemt augstas godalgas. Kādam labāk padodas vieglatlētika, citam volejbols vai basketbols, bet cits gūst panākumus tenisā. Tomēr, lai kļūtu par čempionu, nav jāpiedalās nedz pasaules līmeņa sacensībās, nedz sporta disciplīnu turnīros. Liezēres pamatskolas audzēkņi un viņu skolotājas jau vairākus gadus pēc kārtas pierādījuši, ka čempiona titulu iespējams iegūt arī pareizi rakstot.
– Ideja par „Vārdu pareizrakstības čempionāta" aizsākumiem meklējama kādā ārzemju filmā, kurā stāstīts par vārdu burtošanas konkursu, kas norisinās Amerikā. Filmas ietekmē man radās ideja, ka varētu veidot līdzīgu konkursu pie mums, tikai rakstveidā – aicināt bērnus pareizi rakstīt vārdus latviešu valodā. Pašā pirmajā „Pareizrakstības čempionāta" gadā 5.-9. klašu grupā kopā ar savām kolēģēm, pārējām latviešu valodas skolotājām, nolēmām pārbaudīt, cik pareizi bērni prot rakstīt. Kopīgi sastādījām konkursa nolikumu, izdomājām noteikumus, – stāsta idejas autore Jolanta Pabērza.
„Vārdu pareizrakstības čempionāts" notiek ik gadu mācību gada otrajā semestrī, tas sastāv no trim kārtām – pirmajās divās kārtās piedalās pilnīgi visi skolēni, bet trešajā kārtā savā starpā sacenšas paši labākie. Pirmās divas kārtas norisinās mācību stundu laikā, bet trešā – fināla kārta – tiek rīkota tad, kad uz to var sapulcēties visi labākie rakstītāji. Kopš Liezēres pamatskolā notiek „Vārdu pareizrakstības čempionāts", tas skolēnu vidū kļuvis diezgan iecienīts un pārtapis par jaukiem svētkiem. Šogad pirmo reizi vārdu pareizrakstīšana notika ne tikai latviešu, bet arī angļu un krievu valodas stundās.
Čempionāts arī svešvalodās
– Pirmo triju klašu skolēni vārdiņus pareizi mēģina rakstīt tikai latviešu valodā, 4.-6. klašu skolēni veiksmi izmēģināja arī angļu valodā, bet 7.-9. klašu grupas pārstāvji vārdus rakstīja arī krievu valodā. Šogad konkurss norisinājās piekto gadu, par godu jubilejai rakstītāji un skolotāji panašķojās ar kēksiņiem un kūciņām. Pirmo triju klašu grupā ļoti čakli darbojas latviešu valodas skolotājas Maruta Bikovska un Maruta Gravāne, 4.-6. klašu grupā latviešu valodas skolotāja Inese Repele un angļu valodas skolotāja Anita Graumane, bet 7.-9. klašu grupā latviešu valodas skolotāja Regīna Paegle, Anita Graumane un krievu valodas skolotāja Sarmīte Pabērza. Es šo pasākumu pārraudzīju, biju atbildīga par nolikuma izveidi un diplomu sagādāšanu, balvu sarūpēšanu. Visu atbalstīja un klāt bija arī direktore Jolanta Stepiņa, kas ir balvu fonda gādātāja, – ar savu komandu iepazīstina Jolanta Pabērza.
Pērn Liezēres pamatskolu apmeklēja akreditācijas komisija, sanāca tā, ka tieši tajā laikā notika „Vārdu pareizrakstības čempionāts". Cilvēks, kurš hospitēja stundas un izvērtēja skolotāju darbu, atzinīgi izteicās par šo mazo pasākumu, sakot, ka tas ir ārkārtīgi interesants un mudina bērnus tiešām censties rakstīt pareizi, paplašināt savu vārdu krājumu. Jāsaka gan, ka, lai arī latviešu valoda audzēkņiem ir dzimtā valoda, bieži grūti nākas pareizi uzrakstīt vārdus, nemaz nerunājot par angļu valodu, kur vārdus izrunā vienādi, bet raksta pavisam atšķirīgi, kā arī krievu valodā, kas tagad jau pilnībā kļuvusi par svešvalodu. Skolotāja Jolanta priecājas, ka ar „Vārdu pareizrakstības čempionāta" palīdzību bērni un jaunieši apgūst jaunas zināšanas un gūst papildinājumu.
– Jāteic, ka konkursa rezultātus ir visai grūti salīdzināt, jo katram bērnam ir sava stiprā puse. Tie, kuriem labāk sokas latviešu valoda, bija spēcīgāki vārdu rakstītāji šajā valodā, savukārt tie, kuriem pa spēkam svešvalodas, sevi pierādīja kā teicami angļu un krievu valodas zinātāji. Šogad pasniedzām arī nomināciju „Poliglots 2020". Diezgan liels bija pārsteigums, ka nevis vecāko klašu skolēni labāk prata uzrakstīt vārdus, bet tieši, piemēram, 7. klases audzēknim tas padevās labāk. Nevar tā cieši pateikt, kurš ir vai bija labākais, kā jau teicu, katram ir savs jājamzirdziņš. Fināla kārtā tika ievākta arī atgriezeniskā saite no skolēniem, kuri piedalījās šajā projektiņā. Bērniem bija jāatbild uz dažiem jautājumiem, kā varēja redzēt atbildēs, čempionāts viņiem ļoti patika. Skolēni pauda, ka noteikti vēlēsies piedalīties tajā arī nākamgad. Uzvarētāji ir visi, jo viņi ir apliecinājuši, ka ir pareizrakstības čempioni savā klašu grupā. Nevajag bēdāties, ja kaut kas samisējas, ikviens ir ieguvējs, – smaidot saka Jolanta Pabērza.
Ar pozitīvām emocijām un gandarījumu par aizvadīto konkursu izsakās arī Liezēres pamatskolas direktore Jolanta Stepiņa.
Papildina pamatdarbu
– Man ir prieks, ka skolotāja Jolanta Pabērza šo ideju aizsāka, ka konkursiņš ir guvis atbalstu un panākumus. Tas savā ziņā savijas kopā arī ar jauno kompetenču pieeju, papildina skolotāju ikdienas pamatdarbu, jo šogad, kā minēja Jolanta Pabērza, čempionāts notika arī svešvalodās. Tas bija sava veida izaicinājums, bet es uzskatu, ka skolotājas ar to ļoti labi tika galā. „Vārdu pareizrakstības čempionāts" ir mūsu skolas novitāte, tas nenotiek citās mācību iestādēs, – pauž Liezēres pamatskolas direktore Jolanta Stepiņa.
Viņa un pārējās skolotājas, kas piedalījušās čempionāta rīkošanā, savstarpēji pārrunājušas, ka būtu vērtīgi padalīties ar atziņām par to metodisko izstrādņu skatē, pastāstot kolēģiem, ka pastāv arī šāda mācību apguves forma.
– Lai gan 21. gadsimta modernās tehnoloģijas izlabo visas mūsu pieļautās kļūdas, bērniem ar šī konkursa palīdzību cenšamies parādīt un likt saprast, ka pareizi rakstīt ir stilīgi, ka ir vērtīgi zināt valodu pamatus. Apsveram domu nākotnē uzaicināt ciemos blakusskolu skolēnus uz „Vārdu pareizrakstības čempionātu" pie mums un sacensties ar viņiem. Man patika prezentācija, kas tika sagatavota sakarā ar konkursa piekto jubileju. Tajā apkopoti visi skolēni, kuri piedalījušies čempionātā, un arī tie, kuri ar to kopā uzauguši. Es pati piedalījos fināla turnīrā, bija interesanti vērot bērnu emocijas, izjust sasprindzinājumu, kas tobrīd valdīja telpā. Es ikdienā nevadu mācību stundas, bet, tā kā daži kolēģi nevarēja būt klāt, man palūdza vadīt konkursa pirmo kārtu 5. un 9. klasē. Esmu pagodināta, ka vienmēr tieku aicināta piedalīties fināla turnīros un rezultātu izvērtēšanā kā žūrijas komisijas locekle, – patiesi priecīga ir Jolanta Stepiņa.
Pirmo vietu ieguvēji saņem naudas balviņu, kas ir sava veida motivācija piedalīties „Vārdu pareizrakstības čempionātā". Liezēres pamatskolas direktore visus konkursa dalībniekus aicina novērtēt to, ka pareizi rakstīt – tas patiešām ir stilīgi, bet kolēģiem viņa novēl saņemties parādīt „Vārdu pareizrakstības čempionātu" kā labās prakses piemēru pārējo skolu skolotājiem. Jolanta Stepiņa neslēpj, ka skolas pūrā atrodamas daudzas vērtības, ko noteikti vajadzētu parādīt citiem. Liezēres pamatskolas direktore cer, ka nākotnē konkurss pārtaps arī par visu iemīļotu starpskolu audzēkņu sacensību, kas visiem sniegs daudz pozitīvā.
27.03.2020.