26. jūlijā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā svinīgi tika pasniegtas profesora Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda stipendijas Latvijas medicīnas augstskolu studentiem.
Stipendiju saņēmēju vidū bija arī divas cesvainietes – Lauma Putniņa no Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes studente Rita Turkina.
Latvijas Ārstu un zobārstu apvienība (LĀZA) vieno ārzemēs un Latvijā dzīvojošos ārstus un zobārstus, kā arī citus veselības nozares profesionāļus, zinātniekus un darbiniekus kopējam mērķim – visiem spēkiem veicināt veselības aprūpē un zinātnē iesaistīto studentu, rezidentu, ārstu un zobārstu izglītību un sadarbību -, un tā sadarbībā ar profesora Ilmāra Lazovska Medicīnas fondu stipendijas piešķir jau divpadsmito gadu, godinot ārsta Ilmāra Lazovska (1931-2003) piemiņu. Stipendijas tiek piešķirtas vecāko kursu medicīnas studentiem, lai atbalstītu viņu centienus apgūt ārsta profesiju un vēlmi strādāt savā profesijā Latvijā.
Līdz šim materiālu atbalstu ir saņēmuši 47 Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studenti, kuriem ne tikai ir labas sekmes mācībās, plašs interešu loks, bet kuri arī savu turpmāko dzīvi ir nolēmuši saistīt ar ārsta profesiju Latvijā un kuriem nepieciešami papildu līdzekļi mācībām.
– Jūs esat mums svarīgi, – pasākumā sveicot astoņus topošos un jaunos ārstus, sacīja Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole un mudināja neaizmirst tās laba ārsta pamatgudrības, ko savulaik mācīja profesors Ilmārs Lazovskis, – runāt ar pacientu, dzirdēt viņu un vienmēr palīdzēt ar savu padomu.
Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, anestezioloģe reanimatoloģe Eva Strīķe saviem studentiem novēlēja nezaudēt to degsmi, kas šobrīd ir viņu acīs, un atcerēties, ka stipendiāti izvēlējušies profesiju, kurā mīlestības pret darbu nekad nevar būt par daudz.
Stipendijas pasniedza Latvijas Ārstu un zobārstu apvienības valdes loceklis un fonda vadītājs Ēriks A. Niedrītis no ASV. Viņš izteica cerību, ka profesora Ilmāra Lazovska Medicīnas fondam būs iespējams atbalstīt studentus arī nākamgad, kad LĀZA atzīmēs 70 gadu pastāvēšanas gadskārtu. Stipendiātus silti sveica arī profesora Ilmāra Lazovska dzīvesbiedre Edīte Lazovska.
Ikviens stipendiāts un arī fonda vadītājs piemiņai par pasākumu un iedvesmai saņēma grāmatu par izcilo latviešu gastroenterologu, profesora Ilmāra Lazovska kolēģi Nikolaju Skuju.
Neilgi pēc stipendijas saņemšanas taujāta par ceļu līdz šai atzinībai, stipendiāte, Latvijas Universitātes ārstniecības studiju programmas studente Rita Turkina neslēpa, ka visa pamatā ir apņēmība un centieni sasniegt nospraustos mērķus.
– Zināms, ka ārsta redzeslokam jābūt tik plašam, lai tajā bez medicīnas ietilptu vēl ļoti daudz kā cita. Tieši tādēļ jau studiju laikā ir būtiski neaprobežoties ar grāmatām vien, bet gan izmantot visas dzīves iespējas un iesaistīties, kur vien var. Mācības apvienoju ar pusslodzes darbu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet nosacīti brīvajā laikā vadu studentu zinātnisko pulciņu universitātē, kā arī cītīgi voluntēju slimnīcā. Pagājušajā gadā sāku pievērsties arī zinātnei. Šķiet, ka tieši minētās aktivitātes bija atslēga, kas palīdzēja iegūt stipendiju, jo arī pārējie man pazīstamie studenti no stipendiju saņēmēju vidus ir īpaši aktīvi ārpusstudiju dzīvē – iesaistās Latvijas Medicīnas studentu asociācijas (LaMSA) darbībā, ir līdzdarbojušies, piemēram, Reto slimību dienai veltītas konferences organizācijā, regulāri apmeklē vai vada kādu pulciņu un tamlīdzīgi. Protams, ne mazāk svarīgas ir sekmes, jo pārējās aktivitātes nedrīkst aizēnot mācību procesu, – pastāstīja Rita Turkina, piebilstot, ka stipendijas izlietojums noteikti tiks veltīts kādas konkrētas medicīnas nozares padziļinātākai apguvei.