Ikvienā izglītības iestādē skolēnu dome ir vieta, kur aktīvākie, radošākie, ideju pārbagātie šīs skolas jaunieši satiekas vienuviet, veido pasākumus vienaudžiem un, protams, gūst pieredzi un zināšanas.
Madonas pilsētas vidusskolas skolēnu domes pārstāvji Linda Kaščuka un Kārlis Gailums, aicināti pastāstīt par paveikto pandēmijas laikā, vispirms atceras skolu sadraudzības pasākumu „Vienoti ekrānos". – Pasākumā piedalījās vairāk nekā 70 dalībnieku no teju divdesmit skolām, un diskusijās tika ģenerētas idejas šim attālinātajam dzīves periodam, – vēsta skolēnu domes prezidente Linda Kaščuka.
Erudīcijas konkurss kā zināšanu lakmuss
Šobrīd Lindas vadītā komanda gatavojas erudīcijas konkursa „Gudrs, vēl gudrāks" organizēšanai. Konkurss notiks 6. maijā attālinātā veidā. Skolēni tiks sadalīti divās grupās: no 5. līdz 8. klasei un no 9. līdz 12. klasei.
– Šis pasākums skolēnu domei būs izaicinājums, jo to gatavojam kā tiešsaisti, kas iepriekš nav bijis, nav mēģināts, – komentē Kārlis Gailums. – Ir doma, ka vadītāji būs klātienē, informācijas tehnoloģijas mūsu skolā to pieļauj. Sadarbojamies ar Madonas novada pašvaldību, kas palīdz ar balvām. Jau labu laiku ir bijis attālinātais mācību darbs, līdz ar to pasākuma gaitā varēs izvērtēt, vai skolēni ir saglabājuši zināšanas un ieguvuši jaunas, vai zināšanās ir robi.
Skolēnu prezidenta vēlēšanas
Liels notikums vidusskolā ir gaidāmās skolēnu prezidenta vēlēšanas. Parasti tās notiek maijā un klātienē. Tad visā skolas ēkā tiek izlīmētas afišas, rit elpu aizraujošas reklāmas kampaņas. Šoreiz prezidenta vēlēšanas skolēnu domei jāorganizē attālināti, turklāt skolas korpuss atdots celtnieku rīcībā – pārbūves darbiem.
– Prezidenta postenim no skolēnu domes izvirzīsim divus kandidātus. Nedēļu viņi varēs reklamēties sociālajos tīklos un citur, pēc tam notiks balsošana, – stāsta Linda Kaščuka. – Jau sākotnēji skolēnu domē nākamā prezidenta lomai ieraudzījām trīs kandidātus: Edvardu Rudzīti, Lieni Eglīti un Martisu Boiku. Viņi visi sevi apliecinājuši un darbojas domē arī līdz šim.
Skolas pārbūve un nākotnes studijas
Ierunājoties par izmaiņām vidusskolā pēc ēkas renovācijas, jaunieši nopūšas: – Žēl, ka tās nevarēsim izbaudīt mēs, divpadsmitie. Tik daudz nākotnē būs tāda, ko skolā vēlējāmies redzēt arī paši. Kaut gan – brauksim ciemos un ar pārmaiņām skolā iepazīsimies.
Vaicāti par nākotnes plāniem, Linda atklāj, ka studēs, lai kļūtu par latviešu valodas un literatūras skolotāju vai žurnālisti, savukārt Kārlim interesē fizika, mehatronika, inženierzinātnes, viņš vēlas studēt Rīgas Tehniskajā universitātē.
Klāt ir eksāmenu sesija
– Šobrīd mums jākoncentrējas eksāmenu laikam, grūtāk ir tas, ka attālinātajā periodā motivācija mācīties jāatrod pašiem, viss ir mūsu rokās, – pārdomās dalās Linda. – 14. aprīlī pēc liela pārtraukuma notika pirmās stundas klātienē, tas bija tik noderīgi, īpaši jau eksāmenu priekšmetos. Skolā uzmanību mācībām koncentrēt ir nesalīdzināmi vieglāk, mājās tas ir grūti.
Uz jautājumu, vai kleita izlaidumam jau sagādāta, Linda pasmaida: – Par tērpu domāšu pēc eksāmenu nolikšanas, kleita, pirmkārt, ir jānopelna. Uztraukums eksāmenu kontekstā, protams, ir, jo pārbaudījumu rezultāti ir ļoti svarīgi. Mācības klātienē mums notika tik maz: 11. klasē klātiene jau tika sabojāta, tāpat 12. klasē tā bija tikai rudens periodā. Nenotika Žetonu vakars, pandēmija bija liels šķērslis skolēnu domes darbam, kas bija jāmaina. Motivāciju darboties deva Zoom konferences, piedalījāmies citu skolu zūmos un guvām stiprinājumu.
Par skolēnu domes avīzi
Tā kā Linda ir skolēnu domes avīzes „Tuvplāns" redaktore, vaicāju, par ko būs avīzes maija numurs. – Maijam gatavojam jaunu izdevumu, tajā akcentu liksim uz vasaru, uz tēmām, kā produktīvi izmantot savu laiku vasarā. Stāstīsim arī par 12. klases beidzējiem un pārmaiņām, kas sekos līdz ar jaunā skolēnu domes prezidenta ievēlēšanu. Avīzes konsultante ir skolotāja Rūta Trušele, rakstus raksta skolēnu domes dalībnieki, iesaistām arī citus skolēnus.
Kā tikt galā ar vīrusu?
Sarunas noslēgumā ierunājamies par pandēmiju. Jaunieši priecājas, ka izgājuši kovida testus un visiem divpadsmitajiem Madonas pilsētas vidusskolā tie ir negatīvi.
– No vīrusa īpaši nebaidos, bet ir dzirdēts arī par smagiem saslimšanas gadījumiem. Nedzīvoju pilsētā, man ir laba imūnsistēma, tomēr neesmu cilvēks, kurš pret vakcināciju protestē, – uzsver jauniete. – Ja kovids šādā veidā var ātrāk beigties, esmu par vakcināciju, bet tā ir katra cilvēka brīva izvēle.
21.04.2021.