Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Olimpiādes notiek cita aiz citas

INESE ELSIŅA

Autors • 04.02.2016.

Olimpiādes notiek cita aiz citas
Burtu lielums

Vispārizglītojošo skolu labākajiem audzēkņiem gada sākums ir saspringtākais laiks savu zināšanu apliecināšanai. Mācību priekšmetu olimpiādes notiek cita aiz citas, dažādos priekšmetos un atšķirīgās pakāpēs. Janvāris un februāris šai jomā ir īsts ražas laiks: pagājušajā nedēļā Madonā notika četras olimpiādes, šonedēļ – trīs.

Latviešu valodas un literatūras jomā jau noslēgusies Madonas, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas, Varakļānu novada apvienības latviešu valodas un literatūras olimpiāde 11., 12. klasei. Uz valsts līmeņa olimpiādi, kas notiks 4. martā, uzaicināta Madonas Valsts ģimnāzijas 11. klases audzēkne Rebeka Birziņa (skolotāja Inga Šneidere), Gundega Elīza Viļčevska un 12. klases audzēkne Paula Kaufelde (abām skolotāja – Valda Cakule). Tāpat uz valsts olimpiādi uzaicināta Madonas pilsētas 1. vidusskolas 11. klases audzēkne Elīna Mahlineca (skolotāja Rūta Trušele) un Varakļānu vidusskolas 12. klases audzēkne Signe Viška (skolotāja Aija Caune).
Ceturto gadu Rēzeknes Valsts ģimnāzijā notika Latgales novada atklātā latviešu valodas un literatūras olimpiāde 5.-6. klašu skolēniem. No tās ar labiem panākumiem atgriezās Madonas pilsētas 1. vidusskolas skolotājas Sandras Šimkēvičas audzēknes.
Savukārt 1. februārī Madonas pilsētas 1. vidusskolā notika Madonas, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas, Varakļānu novada apvienības latviešu valodas un literatūras olimpiāde 8., 9. klasei. Uz pārbaudījumu ieradās 29 dalībnieki. Kupli pārstāvētas bija Madonas novada skolas, olimpiādē piedalījās arī skolēni no Cesvaines, Ērgļu un Varakļānu novada skolām. Kā laikrakstam pastāstīja Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītājas vietniece Sarmīte Jansone, šīs olimpiādes darbs sastāv no trim daļām, ir valodas un literatūras uzdevumi, noslēgumā – radošā daļa. Darba izpildes laiks – 180 minūšu, skolēni strādā trīs stundas. Labākajiem pēc pārbaudījuma būs iespēja tālāk doties uz valsts līmeņa olimpiādi, kas notiks Rīgā 4. aprīlī.
– Nosūtīsim novadu apvienības rezultātus un tad pēc kopējās situācijas valstī gaidīsim uzaicinājumu, – kārtību iezīmēja Sarmīte Jansone. – Uz Valsts izglītības satura centru atlasei olimpiādes 3. posmam (valsts olimpiāde) sūtīsim 3 labākos 8. klases audzēkņu darbus, kā arī trīs labākos darbus no 9. klašu veikuma. Uz valsts olimpiādi latviešu valodā un literatūrā mūsu novada bērni vienmēr ir tikuši, un vienmēr bijuši arī labi rezultāti.

Skolēnu izteiktās atziņas
Lazdonas pamatskolas 9. klases skolniece Nadīne Barkāne latviešu valodas un literatūras olimpiādē piedalījās otro gadu. – Pērn līdz panākumiem nedaudz pietrūka, centīšos šoreiz tos iegūt, – optimismu pauda Nadīne. – Gatavošanās olimpiādei ir nopietns darbs. Ja būs nopietna attieksme, būs arī panākumi. Pirms pārbaudījuma īpaši skatījos informāciju par kultūras notikumiem un apskatīju arī 9. klases vielu. Parasti olimpiādes uzdevumi nav viegli, kā grūtākais punkts liekas notikumi, redzesloka pārbaude. Latviešu valodas un literatūras priekšmets man ļoti patīk. Ikdienā daudz lasu, saista indiešu rakstnieku darbi, no latviešu literatūras tuva ir Raiņa un Veidenbauma dzeja.
Nadīne šogad beigs pamatskolu, mācības nolēmusi turpināt Madonas Valsts ģimnāzijā. – Tas pavērs plašākas iespējas studijām pēc skolas absolvēšanas, – izvēli skaidroja Lazdonas pamatskolas skolniece.
Ērgļu vidusskolas 8. klases audzēkne Ance Ludborža latviešu valodas un literatūras olimpiādē piedalījās pirmo reizi. – Pirms dažiem gadiem piedalījos dabaszinību un matemātikas olimpiādē, latviešu valodu un literatūru apgūstu pie skolotājas Dundures. Pirms olimpiādes diezgan daudz strādāju, pārskatīju dažādus notikumus, rakstnieku jubilejas. Ikdienā labprāt lasu, patīk dažādas grāmatas, arī latviešu autoru darbi. Visvairāk no latviešu literātiem patīk Regīnas Ezeras un Imanta Ziedoņa rakstītais.

Skolotāja novēl būt redzīgiem
Kusas pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina Spūle uz latviešu valodas olimpiādi pavadīja 8. klases audzēkni Egitu Blaus.
– Egita ir talantīga meitene, daudz lasa, kas šajos laikos ir retums, – audzēkni raksturoja skolotāja. – Centīga un čakla, īstenībā Egitai ir labas sekmes visos mācību priekšmetos. Galvenais, kas meitenei raksturīgs, ir ikdienas regulārs darbs. Gatavojoties olimpiādei, paskatījāmies informāciju par kultūras jaunumiem, par rakstnieku jubilejām. Pārskatījām arī gramatikas jautājumus no mazākām klasēm, ko šobrīd stundās astotajiem nemāca. Uzskatu, ka gramatikai jābūt skolēnā "iekšā", tāpēc to īpaši pirms olimpiādes nestudējām.
Skolotāja piebilda, ka svarīgi pirms darbu izpildes ir neuztraukties un precīzi izlasīt uzdevumā prasīto. "Vienā gadā mans audzēknis izlasīja, ka jāizveido teikums tā, lai tajā būtu tiešā runa un piebilde, taču patiesībā prasība bija veidot teikumu ar tiešo runu un pielikumu. Pavirši izlasot, vienu punktu savas neuzmanības dēļ puisis olimpiādes vērtējumā zaudēja."

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px