Madonas pilsētas vidusskolā un Valsts ģimnāzijā pārmaiņas atnesis projekta īstenošanas laiks. Jaunas tehnoloģijas, būvniecība – tie ir atslēgas vārdi šodienas situācijai.
– Skolu projekts Madonas pilsētā jārealizē līdz 2023. gada 31. decembrim, – informē Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. – Projekts sastāv no trim daļām. Viena ir būvniecības daļa – tagadējās vidusskolas ēkā Skolas ielā šobrīd top telpas Madonas Valsts ģimnāzijai. Tam paredzēts finansējums no Eiropas Savienības piešķirtās naudas 2,5 miljoni eiro apjomā. Projekta otra daļa ir tehnoloģijas, kam paredzēts miljons eiro. Trešā sadaļa ir mēbeles un ergonomiska vide, un šīs pozīcijas nodrošināšanai paredzēti apmēram 600 tūkstoši eiro. Plānojot, kā projektu ieviest, esam sprieduši, kā vislabāk šo darbu izdarīt. Pirmkārt, risks nevar skart bērnus –
lai nav tā, ka kādā brīdī skolēniem nav telpu, kur mācīties. Tāpēc šobrīd Madonas pilsētas vidusskola gājusi ceļu, ka tā projekta ieviešanu sākusi ar mēbeļu un tehnoloģiju iegādi – par apmēram 400 tūkstošiem eiro skolā ienākušas jaunākās tehnoloģijas – 3D printeri, portatīvie datori, skārienjutīgie ekrāni. Plus vēl par vairāk nekā 100 tūkstošiem eiro vidusskolai iegādātas modernas, ergonomiskas mēbeles, ko audzēkņi un pedagogi jau septembrī varēs lietot.
Ģimnāzijas kontekstā projekts savukārt sākts ar būvniecības sadaļu. Ir noslēgts līgums ar būvnieku par 4 miljoniem eiro, tā ietvaros Skolas ielā 10 paredzēts pārbūvēt izglītības iestādes sporta zāli, savienojošo korpusu uz sporta zāli, atjaunot mācību korpusus, kabinetus, inženiertīklus un veikt kosmētisko remontu. Būvniecības darbu termiņš ir 2020. gada augusts.
– Kad ģimnāzijas ēka tehniski būs pabeigta, tajā varēs ienākt arī jaunās tehnoloģijas un mēbeles, – turpina priekšsēdētājs. Plānojam, ka šoziem tiks uzsākti darbi vidusskolas sporta zālē (audzēkņiem sporta nodarbības būs sporta hallē), vasarā savukārt plānots pārbūvēt vidusskolas ēdamzāles bloku. Ceru, ka nākamā gada septembrī vidusskolā abas minētās būvniecības kārtas būs pabeigtas. Tad paliks grūtākais – vidusskolas mācību korpusi, kurus savulaik bija plānots izbūvēt vienas vasaras laikā, bet tehnoloģiski tas nav iespējams. Mācību korpusu sakārtošanu pārplānojām veikt divās daļās. Ja kādu no korpusiem nepaspēs sakārtot brīvlaikā, būs atbrīvojušās tagadējās ģimnāzijas telpas un mācību darbu varēs pārnest uz Valdemāra bulvāri 2a.
Atklāts jautājums ir par stadioniem. Savulaik, kad iesākām runāt par pilsētas skolu reformu un Eiropas naudu, bija apgalvojums, ka par 4 miljoniem eiro ir izdarāms viss. Tagad redzam, ka 1,6 miljoni ir tehnoloģijām un mēbelēm, 2,4 miljoni ir abu skolu pārbūvei, bet abu stadionu pārbūvei finansējums nav pietiekams. Līdz ar to pieļauju, ka pārbūve skars tikai vienas skolas stadionu.
Jautāts, vai līdz administratīvi teritoriālajai reformai kāda no novada mazajām skolām varētu no kartes pazust, Agris Lungevičs atbild: – Nevienu skolu slēgt nedomājam. Ja ministrija uzliks jaunus kritērijus, piemēram, 100 bērnu kā minimums deviņās klasēs vai 50 bērnu sākumskolā, tad gan situācija var mainīties. Nedaudz skatos arī citu novadu virzienā. Skolu pastāvēšanas problēmu pārrunājām ar Lubānas un Varakļānu pašvaldību vadītājiem. Tur problemātiska ir Meirānu Kalpaka pamatskolas un Murmastienes pamatskolas nākotne. Ja pašvaldības nolems skolas slēgt, audzēkņus bez savstarpējiem norēķiniem varam paņemt uz mūsu novada skolām. Šobrīd ar kaimiņu novadiem skolēnu ziņā konkurējam, taču 2021. gadā, ja īstenosies administratīvi teritoriālā reforma un būsim vienā novadā, savstarpējo norēķinu nebūs, tad skolēnu loģistika veidosies citādi. Jādomā par mobilitāti, ceļu sakārtošanu, autobusu kustību, lai bērni līdz mācību iestādēm var ērti nokļūt.
28.08.2019.