Jāņa Norviļa Madonas mākslas skola līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī kopš 9. novembra darbojas attālināti. Iesaldēti vai transformēti arī vairāki skolas aizsāktie projekti.
– Mums nebija daudz variantu, visus pasākumus, kas bija paredzēti klātienē, esam atcēluši, – aicināta uz sarunu, atklāj iestādes direktore Kristīne Šulce.
Gaismas projekts rod jaunu gultni
Bija plānots, ka 31. oktobrī noslēgsies mākslas skolas īstenotais projekts par Gaismu, ko atbalsta Vidzemes plānošanas reģions. Tā kā pandēmijas dēļ tas nebija iespējams, iesāktās aktivitātes skola saplānoja citādi.
– Organizēsim plašāku konferenci platformā Zoom, uz kuru aicināsim apkārtnes mākslas skolu skolotājus, – vēsta Kristīne Šulce. – Šobrīd filmējam iedvesmas video attālinātam darbam. Tā kā nepaspējām darboties māla sajūtu darbnīcā kopā ar pedagogu Māri Karlsonu, nepaspējām piedalīties rotaslietu izgatavošanā kopā ar skolotāju Danuti Vēzi, šīs aktivitātes esam iefilmējuši un novembra beigās varēsim parādīt kā iedvesmas video pārējiem mākslas skolu skolotājiem. Esam sakopojuši spēkus, no šoka atguvušies un meklējam jaunus risinājumus, lai projektu varētu noslēgt. Rudenī mūsu skolas skolotāji ar audzēkņiem devās uz Madonas muzeju, kur muzeja krājumā pētīja eksponātus un vēlāk zīmēja dažādas lampas. Septītā kursa jaunieši skolotājas Lāsmas Lasmanes vadībā ir izveidojuši ļoti interesantus dizaina zīmējumus, skolotāja Aiva Šmugā tos šobrīd liek kopā datorsalikumā un veido interaktīvas spēles – domino un atmiņas kartīšu spēli, ko dosim lietošanā muzejā. Saslēdzam kopā skolas visu radošo cilvēku izdomu, lai nepaliktu pusceļā, izdarītu projektā iesākto līdz galam.
Dizaina diena pārcelta uz nākamo gadu
29. novembrī bija plānots Madonas sporta centrā īstenot Dizaina dienu. Tā kā pasākumi nedrīkst notikt, „Dizaina balss" bija jāatceļ.
– Šīs aktivitātes finansētājiem – Valsts Kultūrkapitāla fondam – lūdzām atļauju Dizaina dienu īstenot 2021. gada februārī. Ceram, ka nākamajā gadā, kad ārkārtējās situācijas Latvijā vairs nebūs, to varēsim organizēt, – komentē mākslas skolas direktore. – Projekts paredz doties uz Latvijas mākslas vidusskolām un filmēt tajās videostāstus, ko diemžēl nepaguvām. Bija pieteikta vizīte Daugavpilī, bet tur pēkšņi paziņoja par vīrusa „Covid-19" skartajiem, līdz ar to uz Daugavpili braukt nevarējām. Kā nākamā vieta bija sarunāta Valmiera, bet, esot ceļa jūtīs uz turieni, no Valmieras atnāca ziņa, ka arī pie viņiem ir „Covid-19" saslimušie, līdz ar to nevarējām braukt arī uz Vidzemes mākslas skolu. Visbeidzot valdības paziņojums apturēja visu, jo tika izsludināta ārkārtējā situācija valstī. Projekta finansētājiem lūdzām pagarinājumu, lai iecerētā aktivitāte varētu notikt nākamā gada februārī.
Skolas mācību darbs rit attālināti
Jautāta par mācību darbu, skolas direktore informē, ka audzēkņi turpina apgūt mācību programmā paredzēto, tiek izmantota platforma Zoom, e-klase, WhatsApp un citas attālinātā darba palīgierīces. – Iestrādnes darboties attālināti mums jau ir no šā gada pavasara, kad uzdevumus attālināti skolotāji uzsāka veidot. Protams, skolēniem dzīve kļuvusi sarežģītāka, mājās nav visu vajadzīgo materiālu, klātienē skolotājs daudz labāk spēj audzēkņus iedvesmot, parādīt vajadzīgos piemērus. Pilnvērtīgs mācību process līdz ar to nav iespējams, bet darām, ko varam. Izmantojam attālināto laiku, lai vairāk pastrādātu pie metodiskajiem materiāliem, sakārtojam skolas telpas.
Veic remontdarbus un uzlabojumus skolā
Šobrīd rit remontdarbi pie Madonas mākslas skolas ēkas galvenās ieejas kāpņu renovācijas. Kā apliecina Kristīne Šulce, tas ir sengaidīts notikums, lai centrālās parādes kāpnes skolā tiktu sakārtotas.
– Varu teikt, ka tā būs skaista dāvana skolai tās 45 gadu pastāvēšanas jubilejā. Bez tam esam pilnveidojuši datorklasi, varēsim audzēkņus skolā sagaidīt ar kvalitatīvāku nodrošinājumu, – piebilst direktore. – Iepirkums jau ir noticis, mācību iestādē būs jauni datori, grafiskās planšetes, videokamera smilšu animācijai.
Ja nākamajā gadā darbs klātienē netiks atjaunots, iespējams, skolas beidzējiem notiks arī kādas individuālās nodarbības. – Šobrīd viņiem ir uzdots darbs, pārrunāts plāns, kā katrs no viņiem strādā pie sava noslēguma darba, virzām procesu caur telefonu un e-klasi, – skaidro iestādes vadītāja.
Jautāta par audzēkņu skaitu, direktore stāsta: – Šābrīža situācija audzēkņu skaitu nav mazinājusi; tiesa gan, pēc pieredzes ar attālināto mācīšanos pavasarī vairāki skolēni septembrī mācības mākslas skolā turpināt nevēlējās. Viņi atzina, ka tas esot par grūtu. Pati esmu novērojusi, ka daļa bērnu intereses un skolas pamanās mainīt arī normālos apstākļos.
Darbu sāk direktora vietniece
Pēc ilgiem laikiem Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā ir jauna štata vieta – direktora vietnieks izglītības darbā.
– Kopš novembra šī vakance ir aizpildīta, un minēto darbu veic skolotāja Aiva Šmugā. Viņa pārskata programmas, skolas metodisko darbu, ar jaunu enerģiju un idejām veic savus pienākumus, – uzsver skolas vadītāja. – Aiva ir pieredzējusi skolotāja, mācību iestādi zina no iekšienes, viņai ir savs pamatots redzējums. Bez tam Aiva pati ir Madonas mākslas skolas absolvente, līdz ar to skolas vēsture un ikdiena viņai nav sveša. Turklāt Aivas profesionālā izglītība, viņas prasmes un zināšanas skolai būs ļoti noderīgas, jo savu izaugsmi mēs saistām ar administratīvi teritoriālās reformas gaitu. Reformas ietvaros notiks izmaiņas Cesvaines, Lubānas, Ērgļu mākslas skolās, un Jāņa Simsona Madonas mākslas skolai nākotnē būs jāuzņemas metodiskā centra loma. Digitālās prasmes, datorprasmes, jaunāko tehnoloģiju prasmes šai situācijā būs ļoti vajadzīgas, lai metodiskā darba virzienu papildinātu un nodrošinātu visiem pārējiem. Apbraukājot mākslas skolas Lubānā, Ērgļos, Cesvainē, redzējām, ka visur tām ir laba materiāli tehniskā bāze, visur ir talantīgi, radoši pedagogi, skolu programmas tiek īstenotas profesionāli un pilnvērtīgi. Nevienu no šīm skolām likvidēt vai tās darbu samazināt nav vēlams, visur vajadzētu saglabāt mākslas izglītības pakalpojumu tuvāk bērnam, viņa dzīvesvietai. Pārliecinājāmies, ka mākslas skolas ir radoši centri, gaismas saliņas katrā no šābrīža mums līdzās esošajiem novadiem.
Projekta ietvaros tiks veidots kalendārs nākamajam gadam ar trīspadsmit audzēkņu darbiem par Gaismas tēmu. Ieskatam – daži no zīmējumiem.
20.11.2020.