Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

“Mācīties mums ir stilīgi!”

INESE ELSIŅA

Autors • 20.12.2021.

“Mācīties mums ir stilīgi!”
Burtu lielums

"Vienmēr gaidīts mūsu skolā. Mācīties ir stilīgi!" – ar šādu moto Madonas novada lielākā skola – Madonas pilsētas vidusskola – iesāka 2021./2022. mācību gadu.

Šobrīd noslēdzas mācību semestris, audzēkņi saņem liecības, un no rītdienas, 22. decembra, līdz nākamā gada 4. janvārim skolēni dosies izbaudīt ziemas brīvlaiku.
– Visu šo laika posmu, ko esam aizvadījuši kopš rudens, var saukt par sarežģītu, – atzīst skolas direktore Inese Strode. – Gan jaunais pilnveidotais saturs, gan skolas rekonstrukcija, gan kovidsituācija mācību darbu vieglāku nav darījusi. Spriedze sabiedrībā, dažādie notikumi, kas neiet secen arī mums, pierāda, ka skola ir sabiedrības spogulis. Tomēr optimisms ir tas, kas raksturo mūsu attieksmi, jo esam iemācījušies gan ātri plānot, gan reaģēt uz notikumiem, un prieks par kolēģiem, kas to dara nekurnot, meklējot visam risinājumu. Paldies skolotājiem, skolēnu vecākiem un visiem, kas ar skolas dzīvi ir saistīti novada pašvaldībā! Adekvāti izvērtējot situāciju, pieņemot atbildīgus lēmumus, esam gandarīti, ka neviena klase nav karantīnā, visi esam skolā, gatavojamies svētkiem. Saslimušie ir palikuši mājās un ārstējas, tas, ka viņi ir rīkojušies atbildīgi, ļāvis pārējiem būt drošībā un būt bez papildu stresa.
Madonas pilsētas vidusskolā kopumā mācās 983 skolēni, strādā 96 pedagogi. Jautāta, vai skolas kadru lietu nemainīja jaunā prasība skolotājiem uzrādīt derīgu sadarbspējīgu sertifikātu, vai tāpēc skolā, piemēram, vairs nestrādā angļu valodas skolotāja Ināra Vītoliņa un fizikas skolotāja Marija Deigele, iestādes vadītāja atbild: – Kolektīva sastāvs nedaudz mainījās gan, bet veiksmīgi ar problēmu tikām galā, risinājumu atradām, un mācību procesu tas nav ietekmējis. Kopumā no darba skolā izvirzītās prasības dēļ aizgāja divi cilvēki, no tiem viens ir pedagogs (divi vēl ir ilgstošā prombūtnē sakarā ar darbnespēju). Savukārt minētās skolotājas devās pensijā jau iepriekšējā mācību gada beigās, savu izvēli izdarīja krietni agrāk. Protams, kovida laiks un mācību attālinātais darbs ir atstājis iespaidu uz daudziem, dzīvē turklāt ir dažādas situācijas personīgajā jomā – kāds auklē mazbērnus, kādam ir citas rūpes – ģimenes vajadzības ir dažādas. Jāsaka, ka no saviem zelta kadriem uzreiz atvadīties negribam, sadarbību mēģinām uzturēt, kaut kovida apstākļi to šobrīd nedaudz traucē. Tas ir mūsu resurss, savus pensionārus paturam kā atbalsta personālu individuālam darbam – vairāki nāk strādāt individuāli un sniedz atbalstu skolēniem mazās grupiņās. Saikne ar skolu ir saglabāta, uz saviem zelta kadriem joprojām gribam un varam balstīties.

Direktore neslēpj, ka ciena ikviena cilvēka lēmumu, kaut pārmaiņas vienmēr rada zināmu spriedzi visu veiksmīgi pārplānot: – Mūsu skolotājiem šobrīd ir nodrošinātas maksimālās slodzes, apdzīvojam vairākas ēkas, epidemioloģiskās drošības dēļ nodrošinām vairākas plūsmas.

ERAF projekta gaita
Jautāta par Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta "Vispārējās izglītības iestāžu mācību vides uzlabošana Madonas novadā" realizāciju, Inese Strode komentē: – Būtiskie būvniecības darbi skolā ir pabeigti, celtnieki jau kādu brīdi ir prom, bet ēkas visas kārtas vēl nav nodotas ekspluatācijā, līdz ar to 2. korpusu izmantot nevaram. Gaidām gan defektu novēršanu, gan iekārtu testēšanu, jo ir paveikti lieli darbi sakarā ar komunikāciju nomaiņu, modernu ventilācijas sistēmu ieviešanu u. tml. Pārbaudījums jaunajām iekārtām bija laikapstākļi, kad piedzīvojām salu līdz -20 grādiem, līdz ar to notiek testēšana, pieregulēšana, lai sabalansētu gan siltumu, gan gaisa pieplūdi, gan rekuperācijas iekārtu darbu un lai ēkā vienmērīgi nodrošinātu siltumu un ventilāciju. Iekārtas ir dažādas, uz jaunajām tehnoloģijām liekam lielas cerības, bet pieregulēšanas darbs prasa savu. Kamēr ēkas visas kārtas nav nodotas ekspluatācijā, atbildība ir būvniekam. Iepriekšējo kārtu nodošana ekspluatācijā prasīja vismaz sešas nedēļas, redzēsim, kā būs šoreiz. Ļoti ceram uz rezultātu, lai skolēnu brīvlaikā varētu paspēt visu arī iekārtot. Jāpiebilst, ka 6. kārtas darbi – ēkas 3. korpuss – vēl nav uzsākti. Mudinām būvnieku to darīt laicīgāk, lai uz nākamā gada 1. septembri viss būtu pabeigts. Šobrīd esam nemitīgā iekārtošanās un pārvākšanās režīmā, tas skar visu kolektīvu.

"Burbuļi" un mācību sekmes
Skolā jau kādu laiku tiek praktizēts mācību darbs "burbuļos". Iestādes vadītāja to komentē precīzāk: – Neesam atgriezušies pie kabinetu sistēmas, skolēni klasēs strādā uz vietas, pārvietojas skolotājs, tikai uz atsevišķiem priekšmetiem audzēkņi dodas pa gaiteņiem uz citu kabinetu. Nav viegli, bet, ievērojot epidemioloģiski noteiktos "burbuļus", vismaz esam izvairījušies no saslimšanas, varam strādāt klātienē.
Vaicāta par mācību sekmēm, direktore atzīst: – Pēc darba attālinātajā režīmā, atgriežoties skolā, vairāk bija jādomā par emocionālo vidi, bērnu labsajūtu. Tik ilga nebūšana kopā, attālinātais darbs, protams, ir atstājis ietekmi gan uz skolēnu uzvedību, gan mācīšanos kopumā. To vislabāk redzēsim mācību gada noslēgumā. Arī jaunais mācību saturs uzlicis citus akcentus un kritērijus, līdz ar to sekmes ir grūtāk salīdzināt ar iepriekšējo periodu. Paveiktie pārmaiņu darbi skolā – gaišās sienas, krāsainās mēbeles, pati vide savā ziņā palīdz veidot skolēnu labsajūtu – bija prieks atgriezties klātienē un visiem satikties.

Labi rezultāti priekšmetu olimpiādēs
Inese Strode informē, ka ir atsākušās mācību priekšmetu olimpiādes un tajās skolas audzēkņiem ir labi rezultāti: – Lai gan mācību priekšmetu olimpiādes notiek attālināti, lielā novada ietvaros mūsu skolēni ir pratuši uzrādīt labus rezultātus angļu valodā un bioloģijā. Jevgēņijs Pīgožņa ir ieguvis 1. vietu angļu valodas olimpiādē, un par sasniegumiem bioloģijas olimpiādē Edvards Rudzītis un Līna Bērziņa ir izsaukti uz šī mācību priekšmeta olimpiādes valsts posmu. No tā varam secināt, ka latiņa mācību sasniegumos ir pietiekami augsta un arī, strādājot attālināti, audzēkņi spēj gūt labus rezultātus.

Skola gatavojas svētkiem
Ierunājoties par tuvumā esošajiem Ziemassvētkiem un gatavošanos tiem, vadītāja atklāj: – Svētki šogad nenotiks daudzskaitlīgos pasākumos, bet klašu kolektīvos skolēni gatavojas kopīgiem svētkiem, šo procesu radoši izdzīvo. Tā ir iespēja sagādāt pārsteigumu un labas emocijas sev un citiem, jo klašu ietvaros klātienē kopā sanākšanas brīži notiks. Esam domājuši par pārsteigumiem liecību izsniegšanas dienā, kas būs 21. decembrī, lai brīvlaikā visi mūsu skolēni dotos ar pozitīvām izjūtām. Priecē, ka neapsīkst aktivitātes ERASMUS projektos, labus rezultātus uzrādījuši mūsu skolas skolēnu mācību uzņēmumi. (Nominācijā "Videi draudzīgs SMU produkts/pakalpojums" pamatskolu posmā Latvijas pasākumā "Cits bazārs" uzvarēja SMU "Dārza oļi" no Madonas pilsētas vidusskolas, kas gatavo sējas darbiem izmantojamus oļus. – Aut.)

ERASMUS projektu ievirze
ERASMUS projektus Madonas pilsētas vidusskola balsta uz tehnoloģiju jomas dziļāku izpēti, sadarbību gan ar robotiem, gan mākslīgā intelekta iepazīšanu. – Attālinātais periods un mūsdienu tehnoloģiju nodrošinājums skolai devis iespēju sadarboties ar dažādiem Latvijas tehnoloģiju uzņēmumiem, mācību firmām un augstskolām, – vēsta Inese Strode. – Sadarbība ietver gan metodisku, gan praktisku palīdzību. Organizētajās nodarbībās skolēni līdz ar to var iejusties programmētāju, datorspeciālistu ikdienas dzīvē, un 8., 12. klases audzēkņi šīs iespējas pielieto, mācās komunicēt ar robotu, mākslīgo intelektu, tā būs nozare, ko savā skolā attīstīsim padziļināti arī turpmāk.
Projektā kā pedagogs piedalās arī direktore, līdz ar to Inese Strode pati pamana, kā audzēkņos veidojas pareizais priekšstats par programmētāju profesijas plašo pielietojumu, par noteikumiem, ētiku, sazināšanās kultūru. – Nākamajā mācību gadā skolēniem turpināsim piedāvāt programmēšanu apgūt padziļināti, – iedvesmoti teic vadītāja.

Psihoemocionālās veselības veicināšanā
Pārskatot pārējos īstenotos projektus, direktore piemin, ka skolēnu domes prezidents Edvards Rudzītis ar komandu aktīvi iesaistījušies projektā, kas saistās ar psihoemocionālās veselības un labbūtības veicināšanu skolā. Tā ir būtiska nepieciešamība šajā sarežģītajā periodā: – Jau vasarā skolēnu domes pārstāvji piedalījās kursos, šobrīd viņi iesaista skolasbiedrus dažādās aktivitātēs, lai tie, kam tas nepieciešams, atgūtu spēju komunicēt, pozitīvi komunicēt, lai nebaidītos no sevis, atgūtu pārliecību un ticību sev. Pārliecība uzstāties, nevis slēpties aiz datora ekrāna, māka sadzīvot ar kolektīvu ikvienam, iznākot ārā no mājokļa četrām sienām, ir vajadzīga. Stiprinām arī atbalsta personāla jomu, lai audzēkņiem ir iespēja izrunāties ar speciālistu, lai būtu, kas viņus uzklausa, sniegtu atbalstu un pēc iespējas ātrāk reaģētu uz samilzušām problēmsituācijām, ko atnesis attālinātais mācību darbs

21.12.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px