Vakar klātienes mācības 1.-4. klašu skolēniem atsākās 22 pašvaldībās, kas atbilstoši valstī noteiktajiem kritērijiem uzskatāmas par epidemioloģiski drošākām.
Darbu klātienē varēja atsākt skolas Latvijas 25 pašvaldībās, tai skaitā 1.-4. klašu audzēkņi Cesvaines vidusskolā un Ērgļu vidusskolā.
Cesvaine izvēlas attālinātu darbu
Tomēr, pašām izvērtējot epidemioloģisko situāciju, trijās no atļautajām, arī Cesvaines novada pašvaldībā, tika nolemts, ka 1.-4. klašu skolēni vietējā mācību iestādē šonedēļ tomēr turpinās mācīties attālināti.
Cesvaines vidusskolā 34 bērni no 93 skolēniem dzīvo kaimiņu novados, kuros epidemioloģiskā situācija pašlaik nav droša. Konsultējoties ar SPKC, Cesvaines vidusskolas direktoram Didzim Baunim norādīts, ka šādā situācijā atsākt mācību procesu klātienē 1.-4. klases skolēniem nav saprātīgs lēmums, jo tas palielinātu slimības izplatīšanās risku Cesvaines novadā.
Ērgļu vidusskola ver durvis
Ērgļu novada pašvaldība, izvērtējot situāciju savā novadā, lēma, ka 1.-4. klašu skolēni mācības klātienē no 22. februāra atsāks.
– Process ir „aizgājis", mācības klātienē notiek, atbilstoši visiem noteikumiem, – pirmdien, sazinoties ar Ērgļu vidusskolu, atzina mācību iestādes direktore Inese Šaudiņa. – Pagājušajā nedēļā dabūjām koncentrēties un lietas sakārtot, lai mācības klātienē varētu uzsākt. Pirmdien no skolas 1.-4. klašu 73 audzēkņiem neieradās tikai viens skolēns, jo bija slims. Pārējie ar prieku ieradās mācīties. Visiem, ienākot skolā, izdalījām sejas maskas. Audzinātāju klātbūtnē bērni iemācījās tās uzlikt. Noteikumi paredz, ka no rīta līdz ēdienreizei ir viena sejas maska, pēc pusdienām tiek lietota jauna. Tā kā divām klasēm bija sporta stunda, pēc sporta nodarbības vēlreiz tika nomainīta sejas maska. Līdz ar to visām trim iedotajām sejas maskām bija reāls pielietojums.
Sejas masku nēsāšanu pieņem
Direktore atzīst, ka skolēni no savas puses ļoti centās ievērot nosacījumus un maskas mainīja, atbilstoši instrukcijai. Neviens nestrīdējās, un nekādas histērijas nebija.
Par to pārliecinājās iestādes vadītāja pati – izstaigāja visas klases, pārjautāja, kā bērni jūtas ar sejas maskām, un secināja, ka lielākajai daļai bija skolas dotās sejas maskas, tikai daži tās bija paņēmuši no mājām. – Bērni lietoja to masku, ar kuru bija vieglāk elpot, – komentē Inese Šaudiņa. – Pēcpusdienā redzēju, ka kādam maskas aukliņas sāk jau stiepties, tad dienas beigās auklas tika sasietas dubultā. Valsts dotās sejas maskas ir daudzkārt lietojamas, lietošanas instrukcija, kā uzlikt, noņemt, kā tās mazgāt, maisiņā katrai ir līdzi. Rūpes par sejas masku kopšanu tālāk ir vecāku atbildība.
Pārprofilē plūsmu un ēdiena pasniegšanu
No savas puses skolai ir jānodrošina 3 kvadrātmetri katram bērnam. – Atradām telpas tā, lai tās būtu pat skolas atsevišķās daļās, lai skolēnu plūsmas nekrustojas, – vēsta direktore. – Telpas vēdinām, rokas dezinficējam, daudzas lietas jau visiem ir iegājušās. Pusdienās ēdamzālē vienlaicīgi pusdieno divas klases. Agrāk bērniem pašiem lūdzām likt ēdienu uz šķīvjiem (ar domu – cik gribi, uzliec, apēd un papildini vēl), šobrīd katram tiek uzlikta porcija, bērns piesēžas pie galda un paēd. Tas ir tāpēc, lai pēc iespējas mazāk tiktu aiztikti koplietošanas trauki.
Skolotāji iziet testus
Pirms atsākt mācību darbu klātienē, Ērgļu vidusskolas skolotāji un tehniskie darbinieki izgāja testēšanu. – Aizvadītajā ceturtdienā uzzināju, kādā veidā var pieteikt „Covid-19" testēšanu, un to Veselības inspekcijai pieteicu caur e-pastu, – vēl kādu drošības soli atklāj direktore. – Pēc neilga laika saņēmu ziņu, ka piektdien jāierodas pēc siekalu testa materiāliem. Aizbraucot uz laboratoriju, tos paņēmām, satestējām darbiniekus, un sestdien jau bija zināmi rezultāti. Visiem mūsu skolotājiem un tehniskajiem darbiniekiem ir „Covid-19" negatīvs rezultāts, kas deva papildu drošību atsākt darbu klātienē.
Vakcinēšana sniegtu lielāku drošību
Sarunā ar ģimenes ārstiem Inese Šaudiņa guva atziņu, ka situācija var arī mainīties: – Ērgļu novads ir mazs, pietiek saslimt pieciem cilvēkiem, lai varētu rasties kritiska situācija visam novadam. Mācību process klātienē ir atsācies, bet situācija skolā var arī mainīties. Bez tam skolotāji nav vakcinēti. Būtu ļoti svarīgi, lai skolotājiem vakcinēšana būtu vieniem no pirmajiem valstī, jo viņi kontaktējas ar daudziem. Turklāt mūsu skolā pedagogu vidējais vecums ir diezgan augsts, gandrīz puse pedagogu ir riska grupā, – vakcinēšanas vajadzību akcentē direktore.
Piebildīšu, ka SPKC katru trešdienu nodrošinās aktuālāko informāciju par saslimstības rādītājiem pašvaldībās. Šī informācija ļaus monitorēt saslimstības pieauguma tempus un pašvaldību atbilstību „drošas skolas" principam. Savukārt ik pēc divām nedēļām tiks vērtēts kopumā, kuras pašvaldības drīkst turpināt klātienes mācības skolās.
Konsultācijas klātienē
Šobrīd skolās ir atļautas arī klātienes konsultācijas. – Tās ir vajadzīgas tad, ja kādā mācību priekšmetā skolēnam ir ļoti slikti rezultāti, – komentē Inese Šaudiņa. – Tad bērns nāk uz skolu un mācās konkrēto priekšmetu. Esam novērojuši, ka biežāk bērnam ir vajadzīgs sociāli emocionālais atbalsts, lai viņš iemācītos mācīties, plānot un organizēt savu darbu. Tādēļ mūsu skolā ir pedagogu palīgi, kas darbojas ar skolēnu. Priekšmeta skolotājs audzēkni izsauc uz konsultāciju, bet ar viņu darbojas arī pedagoga palīgs, kas palīdz saplānot darāmo, lai bērns ar uzdevumiem tiktu galā. Pirmdien uz konsultācijām skolā ieradās 6.-8. klašu skolēni. Viņi tika pavirzīti ar atbalsta pasākumiem, lai nesekmīgās atzīmes un neizpildītie darbi neizsistu no līdzsvara. Solīti pa solītim kopā ar pedagoga palīgu skolēni guva vajadzīgo atbalstu.
Jārīko ārkārtas sēde
Kaut arī valdība pateica, ka 1.-4. klases konkrētajās pašvaldībās var mācīties klātienē, par to vēl bija vajadzīgs pašvaldības lēmums. – Tika sasaukta ārkārtas sēde, lai šādu lēmumu pieņemtu, – atceras Inese Šaudiņa. – Diskusiju sēdē nebija, jo vecāki jau iepriekš bija izteikuši vēlmi, lai sākumskolas bērni mācītos klātienē. Klašu audzinātāji ar vecākiem bija darbojušies Zoom sanāksmē, izstāstījuši, kā skola darbu klātienē plāno. Līdz ar to visiem viss bija skaidrs. Pašvaldība pieņēma lēmumu, kas visiem šķiet labāks: gan vecākiem, kuriem vairs nav jāmāca bērni un kuri var paļauties, ka bērns ir profesionālu pedagogu rokās, gan bērniem, jo viņi beidzot atkal nonāk kontaktā ar citiem. Tāpat pedagogiem, jo darbs attālināti sarežģī atgriezeniskās saites nodrošināšanu.
Izmanto satiksmes autobusu
Tā kā Ērgļos mācās arī Sausnējas bērni, vaicāju par šo skolēnu nokļūšanu skolā. – Izglītības un zinātnes ministrija pieļauj, ka laukos bērniem ir iespējams braukt ar satiksmes autobusu, kas saskaņots ar skolas vajadzībām, – vēsta direktore. – Pirmdien jautājot skolēniem par viņu ceļu uz skolu, bērni atzina, ka autobusā bez šofera bija vieni; tikai vēlāk iekāpis kāds cilvēks. Visi, protams, bija ar sejas maskām un atbilstošā attālumā. Skatīsimies, kā būs turpmāk, ko teiks bērnu vecāki, jo pirmās dienas klātienes mācībām tomēr ir savā ziņā izmēģinājuma laiks.
24.02.2021.