15. decembrī Madonas pilsētas 1. vidusskolā pie 1.-4. klašu skolēniem viesojās projekta „Start IT" gudrie robotiņi Lenijs un Zipijs, lai kopīgiem spēkiem atrisinātu āķīgus uzdevumus. Atraktīvie tēli palīdzēja interesantā un aktīvā veidā iepazīt matemātiku, loģisko domāšanu, programmēšanas pamatus un citas prasmes.
Kā pastāstīja informātikas skolotāja Līga Ozdoba, Madonas pilsētas 1. vidusskola jau otro gadu ir iesaistījusies datorikas mācību programmas pilotprojekta aprobēšanā. Tās ietvaros bērniem jau no 1. klases ir iespēja apgūt ne vien datorprasmes, bet arī programmatūras un programmvadāmo ierīču izmantošanu, drošības ievērošanu, attīstīt loģisko un algoritmisko domāšanu un tamlīdzīgi.
– Skolēni, kas uzsāk datorikas apmācības, pie pašiem datoriem tiek vien aptuveni pēc mēneša. Darbu sākam ar dažādiem uzdevumiem, darba lapām, bērni iepazīst algoritmisko domāšanu. Lai gan daudziem šķiet, ka mūsdienu bērni piedzimst jau ar datorpeli rokās, tomēr iesākt pareizi strādāt pie datora vairumam skolēnu ir grūti. Piemēram, šobrīd 2. klasē datorikā ir rakstības apmācība, izmantojot visus 10 pirkstus. Pirkstiņi jau vēl ir maziņi, tāpēc ir grūti tos novietot uz klaviatūras. Saspaidīt jau var visu ko, bet, lai izdarītu pareizi, tas ir jāmācās. Ir svarīgi, lai bērni mājās neiemācītos nepareizi, tādēļ pozitīvi, ka datorikas apmācību skolā piedāvā jau kopš 1. klases, – pauda Līga Ozdoba.
Pilotprojekta ietvaros datorika tiek piedāvāta kā izvēles priekšmets. Madonas pilsētas 1. vidusskolā saviem bērniem to ir izvēlējušies 100% visi vecāki. Līga Ozdoba secina:
– Tā ir nākotne, vecāki to saprot.
Datorikas mācībstundās uzmanība tiek vērsta arī uz drošību, lietojot datoru, interneta drošību, pareizu uzvedības kultūru, rakstītprasmi, arī matemātisko domāšanu, to visu mēģinot sasniegt caur spēlēm.
Līdzīgi arī rotaļīgo robotiņu tēlu – Lenija un Zipija – viesošanās Madonas pilsētas 1. vidusskolā tika organizēta, lai izglītojošu un atraktīvu spēļu veidā rosinātu bērnu interesi par datoriku, veicinātu viņu loģisko un matemātisko domāšanu, radošumu.
Kā atklāja 2.c klases skolēns Patriks, viņam patīk datorikas stundas. Tā kā mājās sava datora vēl nav, pārsvarā to lietot mācās skolā. Vislabāk, protams, patīk spēlēt visdažādākās datorspēles. Arī 1.b klases skolniece Laine labprāt apgūst gan rakstību datorā, gan interneta lietošanu, gan uzspēlē kādas spēles. Savukārt Lenija un Zipija pirmo viesošanos skolā bērni uztvēra ar sajūsmu, ar sportisku sacensību garu iesaistoties organizētajās spēlēs un aktivitātēs.
Izglītības projekts „Start IT" ir pirmā bezmaksas programmēšanas un datorikas apguves programma vispārizglītojošajās skolās Latvijā, kuras ietvaros tiek piedāvāts vairāk nekā 50 video lekciju un uzdevumu, tāpat konkursi un dažādas aktivitātes. Šobrīd „Start IT" projektā ir iesaistījušās un datorikas pilotprojektu aprobē vairāk nekā 150 skolu, tai skaitā Madonas pilsētas 1. vidusskola, Madonas Valsts ģimnāzija, Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskola, Lubānas vidusskola, Cesvaines vidusskola, Liezēres pamatskola un Ērgļu vidusskola. Kā liecina iepriekšējā datorikas programmas izmēģinājuma gada pieredze, datorikai ir pozitīva ietekme arī uz citu mācību priekšmetu apguvi, tādēļ projekta īstenotāji uzsver loģiskās un algoritmiskās domāšanas attīstīšanas nozīmi jau no agra vecuma.
20.12.2016.