Vispārizglītojošo skolu 12. klases audzēkņiem maijs ir pārbaudījumu laiks. Šodien divpadsmitie kārto eksāmenu matemātikā, aiz muguras ir eksāmens svešvalodā un latviešu valodā.
Interesējoties par situāciju Cesvaines vidusskolā, kur mācās divpadsmit 12. klases audzēkņi, noskaidroju, ka visi jaunieši ir veseli un veiksmīgi piedalās eksāmenu sesijā.
Eksāmenu laiks un profils
– Pirmo eksāmenu darbi jau nosūtīti labošanai uz Rīgu, mums ir divpadsmit 12. klases jaunieši, šis skaits ļauj izpildīt distancēšanās noteikumus, eksāmeni notiek skolas klasē, – vēsta mācību iestādes direktors Didzis Baunis. – No matemātikas eksāmena bērni baidās visvairāk, tas viņu acīs ir visgrūtākais. Par eksāmena uzdevumiem angļu valodā un latviešu valodā atsauksmes ir dažādas – cits saka, ka eksāmens bija viegls, citam tas bijis normāls, vēl kādam sagādāja grūtības.
No izvēles eksāmeniem jaunieši izvēlējušies bioloģiju un ķīmiju, arī šos eksāmenus viņi kārtos uz vietas. – Iepriekšējos gadus mūsu bērni brauca likt izvēles eksāmenus uz Madonu, tagad, lai novērstu inficēšanās riskus, izvēles eksāmeni nav apvienoti, skolēni tos kārto katrs savā skolā. Bez tam klasē ir viens pieaugušais – eksāmena vadītājs – un viens novērotājs.
Izlaidums jauniešiem būs!
Ierunājoties par izlaidumu, direktors komentē, ka ierobežojumi šobrīd nav atcelti, āra aktivitātēs drīkst pulcēties tikai desmit cilvēku. – Vēl domājam, kā visu realizēt, – nopūšas Didzis Baunis. – Rīgā daudzās skolās izlaidumi vispār netiek rīkoti, bērni pa vienam atnāk pēc dokumentiem un viss. Mēs tomēr vēlamies rīkot svinīgu pasākumu, redzēsim, kādā formā – vai beidzējus sadalīsim divās grupās vai vēl citādi, kā būs ļauts, bet 4. jūnijā 12. klases audzēkņiem izlaidums notiks. Sertifikātus jaunieši, protams, saņems vēlāk, līdz ar to atestāta vietā izlaidumā viņiem pasniegsim skolas žetonu. Vecāki un skolotāji diemžēl nevarēs piedalīties, uz sarīkojumu aicināsim skolas šā gada absolventus, klases audzinātāju Liliju Kanaviņu un administrācijas pārstāvjus. Jau zināms, ka daļa absolventu ies studēt, bet konkrētu informāciju par mācību turpināšanu audzinātāja apkopos vēlāk.
Devītie paliek bez eksāmeniem
9. klases audzēkņi eksāmenus šogad neliek, viņiem tā vietā bija divi obligātie diagnosticējošie darbi – latviešu valodā un matemātikā. Diagnosticējošo darbu būtība ir konstatēt, ko skolēns prot un zina, pārbaudīt skolēnu zināšanas un pamatprasmes, lai pēc diagnosticējošo darbu rezultātu saņemšanas vēl līdz mācību gada beigām 31. maijā kopā ar skolotāju varētu uzlabot tās zināšanas, kuras ir nepietiekamā līmenī.
– Mūsu bērniem rezultāti ir normāli, nevar teikt, ka sekmes būtu noslīdējušas, – komentē direktors. – Monitoringa darbu matemātikā, kas tik viegls nemaz nebija, vairāki skolēni nokārtoja ļoti augstā līmenī.
Uz jautājumu par 9. klašu izlaidumu Didzis Baunis atbild: – Par to vēl skaidrības nav, neesam vienojušies arī par datumu, jo nolēmām pagaidīt, varbūt ierobežojumi tiek mīkstināti. Tad vismaz katra klase ārtelpā visi kopā varētu atnākt uz svinīgo pasākumu. Mums ir 24 devīto klašu audzēkņi, klašu audzinātājas ir Olita Ķimele un Lāsma Markevica.
Pieļauju, ka skolēni turpinās mācības Cesvainē. Mēs vidusskolēniem piedāvājam programmu „Esi līderis", kurā viņi apgūst uzņēmējdarbības pamatus, esam jau ieviesuši valsts aizsardzības mācību, un mums ir autoskola, kas jauniešiem arī ir svarīga. Teorētiskā apmācība tajā ir bez maksas, to skolēniem sedz pašvaldība. Kopumā jāpiedāvā četri padziļinātie kursi, iespējams, apvienosim spēkus ar kaimiņu vidusskolām un ceturto padziļināto mācību priekšmetu piedāvāsim sadarbībā ar blakusskolu.
Cerīgs skats uz 1. klasi
Šobrīd skolas 1. klasei pieteikti vairāk nekā trīsdesmit bērnu. Direktors prognozē, ka līdz ar to būs divas 1. klases. – Ar mazajiem bērniem skaitliski lielās klasēs ir grūti darboties, viņiem ir pagrūti vajadzīgo apgūt, tāpēc mūsu prakse ir skaitliski mazākas klases. Par 10. klasi – laiks rādīs, tiek gaidīti skolēni no blakusnovadiem, un pieredze rāda, ka Cesvaines vidusskolā mācās audzēkņi arī no Jaungulbenes, Madonas un citām vietām. Kāpēc ne, mums ir svaigi izremontēta, skaisti iekārtota dienesta viesnīca, mācīties var ierasties no jebkuras vietas! – iedrošina direktors. – Maksa par viesnīcu ir simboliska – 5 eiro mēnesī. Skolā ir labi skolotāji, visus priekšmetus varam piedāvāt apgūt padziļināti.
Panākumi olimpiādēs un konkursos
Par skolas seju parasti liecina arī panākumi olimpiādēs un konkursos. Šajā mācību gadā cesvainiešiem ir, ar ko lepoties. Starptautiskajā matemātikas konkursā „Ķengurs", kur 4. klašu grupā piedalījās 1319 skolēni no visas Latvijas, Estere Druva ieguva 1. vietu. Matemātikas olimpiādē „Tik vai … Cik?" kopvērtējumā Latvijā Estere Druva ieguva atzinību. Šim konkursam bija 4 kārtas kopā ar Lietuvas 4. klašu audzēkņiem. Estere tika 4. kārtā un ieguva 2. vietu. Vidzemes zonas atklātajā ģeogrāfijas olimpiādē 6./7. klašu grupā bez lieliem pārsteigumiem pie uzvaras tika Arta Supe (Cēsu Valsts ģimnāzija), otrajā vietā ierindojās Jānis Elksnītis (Madonas Valsts ģimnāzija), bet trešo vietu ieguva Emīls Krišāns no Cesvaines vidusskolas.
Matemātikas 69. olimpiādē 5.-8. klasēm 1. vietu ieguva Cesvaines vidusskolas skolniece Evelīna Cimuška.
21.05.2021.