Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Ērgļu vidusskola šogad nekomplektē 10. klasi

VALĒRIJA DIMITRIJEVA

Autors • 17.07.2023.

Ērgļu vidusskola šogad nekomplektē 10. klasi
Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības dome 29. jūnijā novada domes sēdē pieņēmusi lēmumu ar 2025. gadu slēgt Ērgļu un Lubānas vidusskolas vidējās izglītības posmu.

Jaunā skolu reforma Madonas novada iedzīvotājos izraisa dažādas emocijas – citi atbalsta, citi saka, ka nevajag steigties, jo tas ir liels pārdzīvojums skolēniem, skolēnu vecākiem un skolotājiem. Par situāciju Lubānas vidusskolā savā laikrakstā jau esam stāstījuši. Šoreiz ieskats Ērgļu vidusskolā.
Ērgļu vidusskola ir viena no Madonas novada skolām, kura mazā skolēnu skaita dēļ spiesta veikt pārmaiņas – ar šā gada 1. septembri lemts nekomplektēt 10. klasi. Tas nozīmē to, ka skolēniem, kuri vēlējušies apgūt vidējo izglītību turpat, ir jāmeklē cita iespēja, kur to gūt. Par šādu lēmumu pārdzīvo ne tikai skolēni, vecāki un skolotāji, bet arī Ērgļu vidusskolas direktore Gaļina Kraukle: "Neesmu apradusi ar domu, ka 2025. gadā vidusskola kļūs par pamatskolu, domāju, ka tas nemaz tik ātri nenotiks. Tas ir sāpīgs lēmums, to nevar tā, uzreiz, pieņemt, tas notiks tikai ar laiku un pakāpeniski. Šogad skolā vēl mācīsies 11. un 12. klase, pēc diviem gadiem, kad šīs abas klases skolu būs absolvējušas, tad tikai sākšu pierast."
Ērgļu vidusskolai ar skolēnu skaitu veicas labāk nekā Lubānas vidusskolai, taču skolēnu skaits tāpat ir nepietiekams, lai pilnvērtīgi nodrošinātu pedagogu darba apmaksu no valsts mērķdotācijas. 2020./2021. m. g. vidusskolas posmā mācījās 41 skolēns, 2021./2022. m. g. – 40 skolēni, šajā mācību gadā mācījās 41 skolēns, no kuriem 17 pabeidza 12. klasi. Skolēnu skaits pamatskolas posmā neliecina, ka situācija varētu uzlaboties. "Šajā mācību gadā sanāca tā, ka liela daļa 9. klašu skolēnu paši izvēlējās doties mācīties uz citu skolu, kas ir pavisam normāli, jo bērniem ar vecākiem ir dažādi mērķi, ko sasniegt. Domāju, ka lēmums nekomplektēt 10. klasi tika pieņemts laikā, tas ir pamatots, un tas vienkārši ir jāpieņem," stāsta Ērgļu vidusskolas direktore.
25. maijā Madonas novada pašvaldība organizēja tikšanos ar Ērgļu vidusskolas darbiniekiem un skolēnu vecākiem, lai pārrunātu vispārējās vidējās izglītības nodrošināšanas jautājumus Ērgļos un to apkārtnē dzīvojošajiem bērniem. Lielākais jautājums bija par to, vai bērniem, kas dosies mācīties kādā no Madonas pašvaldības skolām, būs iespēja dzīvot uz vietas. 29. jūnijā Madonas novada pašvaldības domes sēdē, diskutējot par šo jautājumu, novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atzina: "Pagaidām internāts ir tikai ģimnāzijai, bet, ja mēs Madonas sporta skolas internāta telpu nodotu Madonas pilsētas vidusskolai, tad vairāk nekā 10 bērniem varētu būt internāts- ļoti labas, renovētas telpas ar guļamvietām. Esmu pārliecināts, ka vietas pietiks visiem, it īpaši, ja Saules ielas internātu nododam vidusskolas rīcībā."
Sēdes laikā izskanēja, ka kādam skolēnam kopmītnes esot atteiktas, bet izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne apgalvo pretējo: "Man nav informācijas, ka kādam skolēnam, kurš interesējies par dzīvošanu uz vietas, kopmītnes būtu atteiktas. Izglītojamajiem Madonas novadā, kas uzsāktu gaitas 10. klasē, ir arī Cesvaines vidusskola, kurai arī ir internāts. Lūgtu ieskaitīt Cesvaines vidusskolas potenciālu." Zigfrīds Gora, domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sociālajos jautājumos, sarunas gaitā lūgumu: "Aicinātu gan Madonas pilsētas vidusskolas, gan Cesvaines vidusskolas uzņemšanas komisijas, lai, pieņemot dokumentus, precīzi noskaidro skolēnu naktsmītņu vajadzības un mūs informē, lai mēs varam laikus sagatavoties, jo, iespējams, esošais piedāvājums ir par mazu, un mums uz to ir laikus jāreaģē."
No septembra, kad vidējās izglītības posmā mācīsies tikai divas klases, iespējams, kādam skolotājam nepietiekamu darba stundu dēļ atalgojums būs mazāks. "Tā kā šogad nebūs 10. klases, kādam skolotājam samazināsies slodze. Skolotāja darbu gan nevienam nenāksies pamest, vismaz ne šajā mācību gadā. Es šobrīd nevaru atbildēt, kā būs pēc gada, to zināšu tikai mācību gada noslēgumā," stāsta G. Kraukle.
29. jūnijā Madonas novada pašvaldības dome pieņēma lēmumu, ka Ērgļu vidusskola pēc statusa maiņas piedalīsies Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1.1.5. investīciju projektā "Izglītības iestāžu infrastruktūras pilnveide un aprīkošana". Jautāta, kur plānots ieguldīt piešķirto finansējumu, Ērgļu vidusskolas direktore atbild: "Primāri naudu ieguldīsim skolas digitalizācijā – tiks veikta datoru, interaktīvo tāfeļu, projektoru iegāde. Vēl, lai uzlabotu mācību procesa kvalitāti, būtu jāatjauno un jāiekārto skolas telpas, it īpaši ķīmijas, fizikas, bioloģijas, dizaina un tehnoloģijas kabineti. Mums ir daudz vajadzību un ieceru. Ārpus skolas ir arī nepieciešams stadions."
Ērgļu vidusskolas vecāku padomes priekšsēdētājs Mārcis Feldbergs intervijā atbild: "To, ka vidusskola šogad nekomplektēs 10. klasi, mēs uzzinājām vairāk nekā pirms mēneša, es teiktu, ka ziņa no Madonas novada domes tika pateikta diezgan savlaicīgi. Lielākajai daļai vecāku nebija izmisuma, ko darīt šajā situācijā, jo Madonas novadā ir vairākas vidusskolas, tas vairāk bija liels emocionāls pārdzīvojums. Pie tam vairums skolēnu bija nolēmuši doties mācīties citur, un ģimeņu, kuras tiešām vēlējās palikt mācīties Ērgļos, bija salīdzinoši maz. Arī mūsu ģimenē jau pirms laba laika bija nolemts, ka meita pēc pamatskolas absolvēšanas Ērgļu vidusskolā savas mācību gaitas turpinās Madonas Valsts ģimnāzijā."

18.07.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px