Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Eksāmenu laiks Kusas pamatskolā

INESE ELSIŅA

Autors • 25.05.2017.

Eksāmenu laiks Kusas pamatskolā
Burtu lielums

No 73 audzēkņiem, kas šajā mācību gadā skolojas Kusas pamatskolā, 12 skolēni mācās devītajā klasē. Trešdien viņus kopā ar klases audzinātāju Inesi Skraustiņu sastapām eksāmena noskaņās.

Trīs skolēni, izvēloties eksāmenu vienā no svešvalodām, kārtoja pārbaudījumu krievu valodā, pārējie devītie – angļu valodā.
– Ļoti gudra, erudīta klase, – atzina klases audzinātāja Inese Skraustiņa. – Pēdējā zvana dienā bijām Rīgā, kur pārbaudījām erudīciju slēgtā telpā, ar attapību, dažādiem uzdevumiem izlaužoties no tās. Bijām vecpilsētā, pie Brīvības pieminekļa un izbaudījām kopīgi pavadītus mirkļus. Šobrīd jau eksāmenu laiks, bērni ir zinātkāri un zinoši, ar noteiktu mērķi dzīvē. Varu lepoties ar savu audzināmo klasi, jo viņi ir viena no spēcīgākajām, arī viena no lielākajām klasēm skolā. Jaunieši ir piedalījušies publiskās runas pārbaudījumos, svešvalodu pasākumā, viņiem patīk darboties, piknikoties, svinēt svētkus, bet tas nenozīmē, ka darbs paliek neizdarīts. Mācībās klase sevi apliecina ar labiem rezultātiem, vēl priekšā eksāmens matemātikā un vēsturē, bet galvenais ir īstenot savus mazos un lielākos sapnīšus.
Skolotāja uzsvēra, ka jaunieši pabija TehnoBusā, karjeras izglītības centrā, tikās ar speciālistiem, lai noskaidrotu savas intereses un veiktu pareizu izvēli tālākajam ceļam.
„Daudzi izmantoja arī Atvērto durvju dienas profesionālās orientācijas skolās, daži domā mācības turpināt Madonas Valsts ģimnāzijā, katrā ziņā – lai izdodas izturēt psiholoģiski grūto eksāmenu laiku un skaisti pavadīt izlaidumu."
Skolotāja pati Kusas pamatskolā strādā kopš 1988. gada, visvairāk viņu iepriecina, ka jaunieši pēc mācībām atgriežas dzimtajā pusē.
– Krievu valodu mācījās visi devītie, eksāmenu izvēlējās kārtot trīs no viņiem, – pastāstīja krievu valodas skolotāja Inese Briška.
– Būtībā bez valodu prasmes šodien ir grūti iztikt, jāzina iespējami daudzas svešvalodas.
– Stundās bērniem lieku daudz runāt un necenšos īpaši viņus labot, lai neveidotos kompleksi, – pauda skolotāja Briška. – Ir, protams, situācijas, kad jālabo, bet svarīgi ir kļūt atraisītiem, lai sarunvalodas līmenī ikviens var komunicēt. Man patīk krievu valodas skolotāju apvienības vadītājas Aijas Šmeisas ieteikumi, tos, mācot krievu valodu, cenšos ņemt vērā.
Inese Briška akcentēja, ka devītā klase šogad ir lieliska, ir interesanti bērni ar jaunām idejām, kas liek arī skolotājiem neiesūnot.
– Jauki bērni, ilgi turējušies kopā, liela klase, – piekrita skolas direktors Agris Sārs. – Jaunieši nav vārījuši lielus podus, 6., 7. klases vecumu pārvarēja pozitīvā ievirzē. Daudzi ir piedalījušies dažādos konkursos, labi daudz paveikuši. Divas meitenes piedalījās Eiropas jauno satiksmes dalībnieku sacensībās, pārstāvot Latviju: Sintija Valdberga pabija Polijā, Viktorija Ūdre – Melnkalnē. Vineta Šakina trīs gadus sevi apliecināja kā skolas pašpārvaldes vadītāja. 9. klases izlaidums notiks Lauteres kultūras namā, pat neatceros, kad šajos laikos būtu bijusi tāda izvēle.
Vaicāts par puišiem, skolas direktors vēstīja, ka devītajā klasē toni šoreiz noteica meitenes. „Viņu ir skaitliski vairāk, ir patstāvīgākas un mērķtiecīgākas. Viktorija, piemēram, šogad beidz arī Jāņa Simsona Madonas mākslas skolu."
Sarunā ar „Staru" Egita Blaus atklāja, ka ļoti iemīļojusi savu skolu – tā ir tuvu dzīvesvietai, plaša, negribas šķirties no klasesbiedriem. „Skolā esam salīdzinoši maz, cits citu pazīstam, ir ļoti labas attiecības ar skolotājiem." Jautāta par nākotnes plāniem, Egita minēja, ka dosies uz tehnikumu Rīgā, kur apgūs uzņēmējdarbību. „Liecība bijusi ļoti laba, atzīmes no 8 līdz 10 ballēm." Eksāmenu angļu valodā Egita vērtē kā salīdzinoši vieglu, prieks to apgūt kopā ar klases audzinātāju, angļu valodas skolotāju Inesi Skraustiņu. – Galvenais, lai nebēg prom, – aicināta izteikt novēlējumu citu klašu audzēkņiem, vēstīja Egita. – Skolā esam maz, lai visi ir draudzīgi un novērtē Kusas pamatskolā pavadīto laiku.
– Pēc 9. klases mācības gribu turpināt Madonas Valsts ģimnāzijā, – atklāja Sintija Valdberga. – Šo skolu pabeidza mans brālis, šogad ģimnāziju beigs brālēns. Eksāmens angļu valodā likās viegls, šī svešvaloda man patīk, varu tajā brīvi sarunāties. Esmu vairāk mājas cilvēks, brīvajā laikā lasu grāmatas, palīdzu mājas darbos. Agrāk aizrāvos ar riteņbraukšanu, patika sports, tagad, kad nomainījās skolotāji, sporta stundas neliekas saistošas.
– Ļoti laba skola, daudz atmiņu, veicās ar klasi, jo esam ļoti draudzīgi, – atklāja Samanta Stafecka. – Cits citam palīdzam mācībās, nestrīdamies. Esmu piedalījusies dažādās klases aktivitātēs, šogad īpaši pievērsos fotografēšanai. Mācījos pulciņā pie Imanta Pulksteņa, ieguvu pamatu, kas lika aizdomāties, ka patīk arī filmēt. Bildēju dabu, cilvēkus, apkārtni, klasesbiedrus. Pēc skolas iešu mācīties uz Rīgas Mākslas mediju tehnikumu par videooperatoru. Man ir videokamera, laimēju „Maxima" konkursā stipendiju, ko vajadzēja ieguldīt talanta attīstībai, un es nopirku videokameru. Arī mazotnē filmēju, tad to darīju ar tālruņa palīdzību. Vēlos profesiju saistīt ar žurnālistikas jomu.
Taujāta par eksāmenu, Samanta neslēpa, ka pārbaudījums angļu valodā nebija grūts. „Tēmas par telefonu, kabatas naudu bija ļoti saudzīgas. Būs labi!"
– Eksāmens likās viegls, – piekrita Rainers Dzenis. – Skatos filmas angļu valodā, šo svešvalodu saprotu. Brīvajā laikā palīdzu mājiniekiem, pavasarī labprāt esmu uz traktora. Pēc skolas iešu uz tehnikumu, gribu apgūt profesiju saistībā ar ceļu būvi.
– Eksāmenu kārtoju krievu valodā, tas nelikās grūts, – atklāja Ģirts Švēders. – Puslīdz šai valodā varu sarunāties. Pēc skolas ir doma mācības turpināt tehnikumā, vēl gan neesmu īsti izlēmis, kādā specialitātē.

26.05.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px