Kalendārā esam uzšķīruši vasaras pēdējo mēnesi. Lai gan ir vēl tikai pats augusta sākums, jāsāk domāt par kārtējo mācību gaitu uzsākšanu. Kādam tās būs pirmās, citam pēdējās, nākamajā pavasarī absolvējot vidusskolu vai saņemot augstskolas diplomu. Kamēr vēl ir iespējams baudīt brīvību no skolas sola un mācību grāmatām, turpinās skolēnu un skolotāju, arī skolu direktoru atelpas pauze no darba. Tomēr par tuvojošos mācību gadu tik un tā nākas domāt.
Vestienas pamatskolas direktore Vera Gutāne cer, ka arī šajā mācību gadā izdosies noturēt bērnu skaitu līdz nedaudz mazāk par 50 audzēkņiem. Viņa atzīst, ka ir grūti pateikt precīzu bērnu skaitu, kuri septembrī uzsāks mācības šajā iestādē.
– Ņemot vērā to, ka liela daļa vecāku bērnus skolās piesaka īsu brīdi pirms mācību gada sākuma, nav iespējams konkrēti nosaukt kopējo izglītojamo skaitu. Es ceru, ka pašreizējo latiņu nevajadzēs samazināt un paliksim plus mīnus pašreizējā skaitā. Grūti komentēt arī to, kādas izmaiņas paredzamas nākotnē, jo bērnu skaits sarūk visās Madonas novada pamatskolās. Ļoti ceru uz pozitīvu attieksmi no Madonas novada domes un izglītības nodaļas puses arī turpmāk, jo līdz šim viņi pret mums ir izturējušies ļoti atsaucīgi. Mazām skolām kalt lielus nākotnes plānus nav pareizi, jo nekad nevar zināt, kas notiks, – spriež Vera Gutāne.
Jautāta, kā Vestienas pamatskolai tiek piesaistīti bērni, direktore atbild, ka viņa nekad nav centusies atvilt audzēkņus citām skolām un pārvilināt pie sevis.
– Es bērniem un viņu vecākiem paradīzi šeit nesolu un nekad to arī nedarīšu. Mans mērķis nav atņemt bērnus citām skolām. Būtiskākais, ko varam piedāvāt izglītojamajiem, ir iespēja izmantot internātu un palikt visu nedēļu pie mums arī pa naktīm. To parasti izmanto vecāki, kuri dodas strādāt uz ārzemēm, bet bērnus atstāj kādam aizbildnim. Internāta pakalpojumus izmanto arī tādi bērni, kuriem ir grūti strādāt lielās grupās. Skolā tiek piedāvāts apgūt trīs izglītības programmas, kas licencētas līdz 2023. gadam. Eksistē vēl ceturtā programma, kas paredzēta bērniem ar koda 5/7 veselības problēmām, bet to mēs nelicencēsim, jo pēc šīs programmas nav tik liela pieprasījuma. Protams, piedāvājam bērniem apgūt arī interešu izglītības programmas, piemēram, dejas, dziedāšanu ansamblī un kokapstrādi. Informāciju par skolā pieejamo un piedāvāto regulāri ievietojam gan laikrakstā „Stars", gan sociālo tīklu vietnē Facebook, – informē Vestienas pamatskolas direktore.
Viņa patiesi priecājas, ka skolā galvenokārt izglītojas paši vestēnieši, tur mācās arī Madonas pilsētā dzīvojošie bērni, ir viens audzēknis arī no Kalsnavas. Tā kā pašlaik skolā un tās teritorijā regulāri notiek nometnes, skolas ēkas labiekārtošanas darbi ieplānoti neilgi pirms jaunā mācību gada.
– Līdz 17. augustam skolā pilnā sparā notiks dažādas nometnes, tādēļ pēc šī datuma varēsim veikt iecerētos darbus. Liela apjoma darbības nav paredzētas. Tiks veikts neliels kosmētiskais remonts, ko īstenosim divās pēdējās augusta nedēļās. Nozīmīgākais remonts būs skolas sporta zālē, to esam iecerējuši pabeigt septembrī, kamēr bērni vēl sportos ārā.
V. Gutāne neslēpj, ka ik vasaru pirms katra nākamā mācību cēliena viņas prātu nodarbina domas, kāds liktenis piemeklēs Vestienas pamatskolu.
– Teikšu godīgi – mazo lauku skolu direktoriem un pedagogiem nav viegli un drošības izjūtas nekad vairs nebūs. Ja nav bērnu, kas mācās skolā, nebūs arī pašas skolas. Ar to, diemžēl, ir jārēķinās. Man, protams, būtu ļoti skumji, ja nākotnē tiktu zaudēta šī vieta, jo pie pašreizējās vides un skolas iekārtošanas ir ieguldīts ļoti daudz. Patlaban mūsu skolā ir pieci mācību komplekti jeb apvienotās klases. Pamatskolas klašu grupās nevaru žēloties par skolēnu trūkumu, bet Vestienas pamatskolā es nesaskatu iespēju uzturēt sākumskolas grupas. Ja klasē ir tikai divi līdz trīs skolēni, nekādas runas par sākumskolas eksistenci nevar būt. Esmu par to apspriedusies arī ar izglītības nodaļas pārstāvjiem un izteikusi versiju, ka Vestienas skolā varētu tikt saglabāta tikai pamatskolas darbība un mēs varētu kļūt par struktūrvienību kādai izglītības iestādei Madonā, – pauž Vera Gutāne.
Jau gadu skolas ēka pieslēgta kopējam apkures tīklam, turklāt tās apsildīšanā tiek izmantots viens no mūsdienās modernākajiem apkures nodrošināšanas veidiem – kurināšana ar granulām. V. Gutāne par šo pozitīvo pārmaiņu izsakās ar lielu atzinību.
– Skolā pirmo reizi tika ievilkta centrālā apkure, par ko esam ļoti pateicīgi un priecīgi. Jaunā sistēma kalpo labi un gribas ticēt, ka tā tas arī paliks. Ziemā mums bija ļoti silti, mobilā katlumāja ir ļoti labs un nepieciešams risinājums. Siltuma pietiek, ļoti jācer, ka turpmāk arī būs labi, – teic Vera Gutāne.
09.08.2019.