Lai pievērstu Latvijas iedzīvotāju uzmanību ikdienā lietotajai valodai, no 14. jūlija Valsts valodas aģentūra sadarbībā ar Latvijas Televīziju sāk pārraidīt videostāstus par latviešu valodu „Domā, kā runā!".
Laikā līdz 27. jūlijam Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā tiks pārraidīti 8 dažādi videostāsti par valodas lietojumu dažādās ikdienas situācijās – tirgū, frizētavā, veikalā.
– Akcijas mērķis ir pievērst Latvijas iedzīvotāju uzmanību nevēlamam valodas lietojumam, kā arī popularizēt un sekmēt pareizas latviešu literārās valodas lietojumu gan publiskajā informācijā, gan individuālajā saziņā, – „Staram" pauž Valsts valodas aģentūras sabiedrisko attiecību speciālists Mārtiņš Pučka.
– Šādas akcijas nepieciešamību Latvijā dzīvojošajai latviešu auditorijai Valsts valodas aģentūra pamato ar pētījumiem „Latviski runājošo Latvijas iedzīvotāju lingvistiskā attieksme un valodu lietojums" un „Valsts valodas likums: vēsture un aktualitāte". Pētījumos tika secināts, ka latviešu valoda saziņā ar cittautiešiem arvien tiek izmantota pārāk reti. Latviešu pasivitāte dzimtās valodas izvēlē saziņā ar citu tautību pārstāvjiem, iespējams, ir viena no pazīmēm, kas liecina par zemu valodas lietošanas nozīmību latviešu sabiedrībā. Tā izpaužas gan kā pārprasta, pārspīlēta tolerance, gan arī kā nācijas pašcieņas un pašapziņas mazināšanās pazīme. Pētījumā konstatēts, ka 50% gadījumu latvieši vēršas pie citu tautību pārstāvjiem krievu valodā, tādējādi ar savu rīcību stimulējot cittautiešus nelietot latviešu valodu un stiprinot nevis latviešu, bet krievu valodas pozīcijas Latvijā.
Speciālists uzsver, ka, pamatojoties uz šo pētījumu rezultātiem, tika pieņemts lēmums veidot akciju, lai veicinātu latviešu valodas lietošanu saziņā ar cittautiešiem un sekmētu pareizas latviešu literārās valodas lietojumu gan publiskajā informācijā, gan individuālajā saziņā.
Autore: INESE ELSIŅA