Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Divpadsmitajiem jau pirmais eksāmens

INESE ELSIŅA

Autors • 17.03.2022.

Divpadsmitajiem jau pirmais eksāmens
Burtu lielums

Šonedēļ, kad lielākajai daļai skolēnu rit pavasara brīvlaiks, 12. klašu audzēkņi ir aizvadījuši pirmo centralizēto eksāmenu svešvalodā – angļu, franču, krievu vai vācu valodā. Pavasara brīvlaiks viņiem gaidāms nākamnedēļ – no 21. līdz 25. martam.

Laikraksts „Stars" īsi pirms centralizētā eksāmena angļu valodā tikās ar Madonas pilsētas vidusskolas 12.b klases audzēkņiem.
– Ir neliels uztraukums, jo iepriekš mācības notika attālināti, un ir nedaudz zudusi pārliecība, kas, iespējams, man daudz vairāk bija pamatskolas laikā, – atklāj Madonas pilsētas vidusskolas 12.b klases skolniece Ērika Līna Rivseniece. – Tomēr domāju un ceru, ka viss eksāmenā sanāks un būs labi. Šodien (otrdien) es kārtošu visas eksāmena daļas – gan rakstīšanu, lasīšanu, gan runāšanas daļu.
Jautāta, vai pirms eksāmena apmeklēja konsultācijas, Ērika Līna atzīst, ka svešvalodās noteicoši svarīgi ir pašam interesēties par apkārtni, par pasauli – klausīties, skatīties, atcerēties, jo runāšanas daļā skolotāji ieklausās gan svešvalodas prasmēs, gan eksaminējamā skatījumā par notiekošo: – Ir jāzina konteksts daudzās jomās, kas arī ir sarežģītākā daļa runāšanas posmā. Uzskatu, ka lielākā gatavošanās angļu valodas eksāmenam bija mūsu darbs iepriekšējo gadu laikā.
Vaicāta par pārējiem centralizētajiem eksāmeniem, jauniete komentē: – Par pārējiem eksāmeniem vēl nedomāju, tie vēl ir tālu.
Savukārt ierunājoties par nākotni un studijām, Ērika Līna atbild: – Pagaidām vēl nezinu, uz kurieni došos mācīties, bet varianti ir gan ārpus Latvijas, gan Latvijā. Tad jau redzēs, kā iecerētais izdosies.
12.b klases audzēknis Edvards Rudzītis pirms eksāmena angļu valodā „Staram" vēsta: – Uztraukuma man nav, varbūt tas sāksies vēlāk, varbūt nebūs vispār. Uzskatu, ka angļu valoda ir priekšmets, kurā nevajadzētu uztraukties, jo vai nu tu zini, vai nezini, pēdējā mirklī neko nevar mainīt. Šodien ir eksāmena rakstiskā daļa, rīt man būs jārunā, jāsaprot, jāatbild uz jautājumiem. Grūtākā šķiet tieši rakstiskā daļa. Angļu valoda jauniešu vidū ir izplatīta, man patīk šī valoda, citās svešvalodās gan neiet tik labi – nezinu ne krievu, ne spāņu valodu. (Smaida.) Angļu valodu papildus apgūstu, ikdienā skatoties dažādus video, sekojot līdzi tam, kas notiek pasaulē. Pirms eksāmena mācoties, atkārtoju rakstības veidus – kā rakstīt eseju, kā vēstuli u. tml.
Par nākamajiem eksāmeniem Edvards teic: – Visvairāk uztraucos par bioloģijas eksāmenu, kas man ir izvēles eksāmens. Centralizētie eksāmeni matemātikā un latviešu valodā – tur, domāju, būs ļoti labi, bet bioloģijā daudz jāmācās. Vērtējums šajā priekšmetā man vajadzīgs tāpēc, ka vēlos studēt biotehnoloģijas novirzienu.
Edvards labus vārdus saka par savu klasi: – Esam mūsu skolas „gada klase", labs kolektīvs. Žetonu vakara gan mums nebūs. Sakarā ar pandēmiju sapratām, ka kovida dēļ paliek maz laika sagatavošanās darbam. Nolēmām labāk no svētkiem atsacīties, nekā organizēt nekvalitatīvu žetonvakaru. Mums piedāvāja skolas simbolu pasūtīt žetona gredzena veidā. Tā kā neviens īsti to nevēlējās, kopīgi vienojāmies un pasūtījām atslēgu piekariņus ar pilsētas vidusskolas simboliku.
12.b klases skolniece Sabīne Siņicina atšķirībā no klasesbiedra pirms eksāmena ir satraukta:
– Šobrīd noteikti mani ir pārņēmis manāms satraukums, jo šis eksāmens, tāpat kā pārējie divi, tomēr izšķirs, vai es augstskolā tikšu budžeta vietā vai ne. Līdz ar to vērtējums angļu valodā man ir nozīmīgs. Vai īpaši mācījos? Uzskatu, ka šis bija eksāmens, kuram sagatavoties īsā laikā nav iespējams, tam gatavojāmies visus vidusskolas gadus. Centāmies interesēties un uzzināt ko jaunu par visdažādākajām lietām, jo eksāmenā tiek vērtēts katra redzesloks, jāzina plaša informācija gan politikas, gan vides un kultūras jomā. Visus līdzšinējos gadus angļu valodu mūsu klasē mācīja skolotāja Ināra Vītoliņa, pēdējo gadu – skolotāja Irina Šutka. Mums ļoti veicās, ka pamatus svešvalodā ielika skolotāja Vītoliņa. Vai zinu, kur mācības turpināšu? Apmēram zinu. Došos studēt – vai nu uz Rīgas Tehnisko universitāti, vai Latvijas Universitāti, īsti nevaru izlemt starp šīm divām augstskolām. Zinu, ka vēlos studēt datorzinātnes, un tajās angļu valoda ir ļoti svarīga.
Sazinoties ar skolēniem pēc eksāmena, uzzināju, ka rakstīšanas daļā šogad viņiem eksāmenā bija jāraksta e-pasts ārzemju skolēnam (100-120 vārdu), kurā rakstītājs atvainojas, ka netiek uz viņu tiešsaistes projektu, uz kuru tika uzaicināts. Un otrs uzdevums – viedokļu eseja (200-250 vārdu), kurā jāargumentē tēma: „Pastāv viedoklis, ka lielāko gandarījumu sniedz tie darbi, kas saistīti ar palīdzības sniegšanu cilvēkiem un pasaules veidošanu par iespējami labāku vietu."

18.03.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px