Lai iegūtu apliecību par pamatizglītību, 9. klašu skolēni šogad kārto trīs centralizētos eksāmenus: latviešu valodā, matemātikā un svešvalodā (angļu, vācu vai franču – pēc skolēna izvēles).
Pirmais bija eksāmens svešvalodā; šīs nedēļas sākumā devītie lika eksāmenu latviešu valodā, bet pārbaudījums matemātikā jauniešiem sekos 4. jūnijā.
"Stars" 28. maijā sastapa Madonas pilsētas vidusskolas 9. klašu audzēkņus īsi pirms eksāmena rakstu daļas latviešu valodā.
– Pirmdien kārtojām eksāmena mutisko daļu, un, tā kā to pieņēma mūsu latviešu valodas skolotāja, nekāda stresa nebija, – emocijās dalījās uzrunātās jaunietes (attēlā). – Esam jau ieguvušas noteiktu punktu daudzumu, pēc rakstveida daļas saņemsim papildpunktus.
Citi devītklasnieki savukārt atzina, ka dzimtās valodas eksāmena mutvārdu daļu viņi liks tikai nākamajā dienā pēc rakstiskā pārbaudījuma.
– Madonas pilsētas vidusskolā ir četras 9. klases, – precizēja direktora vietniece audzināšanas jomā Lidija Butlere. – Kopumā eksāmenu sesiju kārto 72 audzēkņi, viens ir atbrīvots. Var novēlēt visiem veiksmi un izdošanos – lai jaunieši parāda savas zināšanas! Vērtējot skolas devītos kopumā, tās ir labas klases, visi ir gatavojušies un mācījušies. Izlaidums jauniešiem būs 5. jūlijā kopā ar dokumentu izsniegšanu.
– Eksāmens angļu valodā man likās normāls, bija daži uzdevumi, kuros vairāk jāpiedomā, bet kopumā – labi, – vēstīja Kārlis Rozentāls. – Sekmes skolā man ir augstas – 8,9 balles. Ceru, ka viss būs kārtībā arī latviešu valodas un matemātikas eksāmenā. Pēc 9. klases domāju palikt vidusskolā vai pāriet mācīties uz Valsts ģimnāziju. Mani saista fizika un matemātika. 9. klases izlaidumu, protams, gaidu, tad būšu atgriezies no ceļojuma uz ārzemēm – 18. jūnijā lidošu uz Romu. Pēc tam noteikti atkal gribēsies satikt draugus un skolasbiedrus.
– Pārbaudījums angļu valodā man likās diezgan viegls, pat nešķita, ka tas ir eksāmens, – smaidīja Guntars Baņukalns. – Pirms latviešu valodas eksāmena šodien ir nedaudz vairāk stresa, bet sakarā ar to, ka skolā rit skolēnu domes prezidenta vēlēšanas, uz kurām es kandidēju, stress ir drīzāk par to. Pēc eksāmena rakstu daļas man būs jāstāsta par savu motivāciju un prezidenta programmu. Varu atklāt, ka man patīk darboties skolēnu domē, rīkot dažādus pasākumus, arī ko jautrāku vienaudžiem un mazākiem bērniem. Lai nav tā, ka uz skolu viņi nāk tikai tāpēc, ka mammas liek, bet lai pašiem gribas tikties un būt kopā.
– Eksāmens angļu valodā bija samērā viegls. Jutos labi, neuztraucos, bet latviešu valoda liekas grūtāka, šodien pirms eksāmena uztraucos, – atzina Līna Radionova. – Grūtāka man šķiet dzimtās valodas teikumu uzbūve, formulas, pēc kurām liek pieturzīmes. Parasti mācos uz 7, 8 ballēm, rīt latviešu valodā kārtošu mutvārdu daļu. Pēc 9. klases beigšanas vēlos stāties un mācīties Madonas Valsts ģimnāzijā.
Arī Kristers Jegorovs atzina, ka eksāmens angļu valodā bija paceļams: – Jutos salīdzinoši labi, uztraukuma nebija. Viss bija viegli saprotams, jo angļu valodu esmu apguvis no televīzijas pārraidēm, spēlēm un protams, mācību stundām. Mūsu angļu valodas skolotājs ir Viesturs Rikveilis. Par latviešu valodu nedaudz bažījos, neesmu tik stiprs pieturzīmju lietošanā. Interesanti ies arī matemātikas eksāmenā, bet beigās jau viss būs labi. Pēc izlaiduma domāju turpināt mācības šajā mācību iestādē, te skološos līdz pat 12. klases beigām.
– Angļu valodas eksāmens bija diezgan viegls, – smaidīja 9.b klases audzēkne Estere Ūzuliņa. – Angļu valodu labi saprotu, jo bērnībā spēlēju videospēles, kas lielākoties ir angliski. Protams, zināšanas esmu guvusi arī skolā pie skolotāja Viestura Rikveiļa. Manuprāt, angļu valoda ir viens no vieglākajiem mācību priekšmetiem. Dzimtajā latviešu valodā, ko mums māca skolotāja Inga Smoča, tāpat grūtības eksāmenā nesaskatu, jo šis priekšmets man labi padodas un patīk. Šogad piedalījos latviešu valodas olimpiādē, kur uzdevumi bija samērā sarežģīti. Bija labi jāpārzina rakstnieces Noras Ikstenas daiļrade. Es kaut ko zināju, bet ne tik plaši un detalizēti, kā nepieciešams. Uzskatu, ja mācību priekšmeta olimpiādē būtu vairāk iekļauti jautājumi no gramatikas, tie man būtu padevušies labāk.
Atgriežoties pie eksāmenu sesijas, Estere atzina, ka visvairāk uztraucas par pārbaudījumu matemātikā. Šo priekšmetu viņu klasei māca skolotāja Jekaterina Ļitvina. Pēc 9. klases absolvēšanas Estere vēlas doties uz Madonas Valsts ģimnāziju un mācības turpināt tur.
31.05.2024.