Līdz 15. novembrim spēkā ir valdības pieņemtais lēmums par to, ka mācības klātienē turpina 1.-3. klases skolēni, savukārt visu pārējo klašu audzēkņi izglītojas attālināti, pieslēdzoties mācību stundām tiešsaistes komunikācijas platformās. Šāds klašu sadalījums neizpratni ir radījis gan skolu direktoru un skolotāju, gan vecāku vidū. Sevišķi grūts šis laiks ir apvienoto klašu audzinātājiem, kuri bērniem vada stundas paralēli gan klātienē, gan otrpus ekrānam.
Neizpratne par klašu sadalījumu
– Šobrīd gan Liezērē, gan Vestienā, kā tas ir noteikts valsts līmenī, līdz 15. novembrim mācību process norit attālināti, bet klātienes mācībās piedalās pirmās trīs klases. No kopējā bērnu skaita Liezēres pamatskolā, kas ir 65, pirmo trīs klašu grupās ir 23 bērni, savukārt Vestienā no kopējā bērnu skaita, kas ir 26, mācības klātienē apmeklē 8 skolēni. Šos noteikumus, protams, ievērojam, savukārt pirmsskolas izglītības iestādēs tie vecāki, kuriem ir iespējams pieskatīt savus bērnus mājās, ir lūgti viņus uz turieni nevest. Tas pagaidām ir līdz 15. novembrim. Abos pagastos darbojas visas grupiņas, ir iespējams izmantot arī dežūrgrupas, bet mēs cenšamies pieturēties pie sava grupas „burbuļa", lai nenotiktu lieka saskarsme. Priecājamies vismaz par to, ka pirmās trīs klases var nākt uz skolu un varam organizēt kaut daļēju klātienes mācību
procesu, – par šābrīža situāciju Liezēres un Vestienas pamatskolā stāsta abu izglītības iestāžu direktore Jolanta Stepiņa.
Uz jautājumu, vai to bērnu vecāki, kuru atvasēm ir liegta iespēja mācīties klātienē, nav izteikuši iebildumus pret šādu sadalījumu, Jolanta Stepiņa atbild: – Līdz šim jautājumi par to, kāpēc pieņemts lēmums klātienē mācīties tikai pirmo trīs klašu grupām, nav izskanējuši. Vecākus vairāk izbrīnījis tas, ka netiek turēts jau pērn dotais solījums, ka ikviena izglītības iestāde varēs atsevišķi lemt un izvērtēt to, vai un kurām klasēm labāk būtu mācīties klātienē, bet kurām skoloties attālināti.
Esam neizpratnē par to, kāpēc mums kā mazai lauku skolai neļauj visām klasēm apmeklēt mācības uz vietas, jo klašu piepildījums nav tik liels, lai nebūtu iespējams citam citu pasargāt un ievērot vajadzīgos drošības pasākumus.
Jāļauj situāciju izvērtēt katrai pašvaldībai atsevišķi
Joprojām notiek arī testēšana, izmantojot siekalu testus. Priecājamies, ka ir nomainīta laboratorija, jo tas laiks, kad sadarbojāmies ar pirmo, bija diezgan sarežģīts. Tagad sadarbojamies ar BIOR laboratoriju, un sadarbība vedas ļoti raiti. Testēšana notika arī, pirms visas trīs klases atgriezās skolā no brīvdienām. Testus nododam reizi nedēļā – ceturtdienās. Darbinieku vidū testējas tie, kuri nav pabeiguši pilnu vakcinācijas kursu un saņēmuši sertifikātu, un tie, kuri ir bijuši kontaktpersonas kādā klasē, – skaidro direktore, piebilstot, ka lielākā daļa pedagogu ir vakcinējušies un šis aspekts turpmākajā mācību procesā problēmas nesagādās.
Joprojām spēkā ir arī mājas karantīnas ievērošana. Pašreizējie noteikumi paredz, ka arī sertifikātu ieguvušie pedagogi un skolēni ievēro karantīnu, ja viņi skaitās kontaktpersonas. Ja līdz septītajai karantīnas dienai netiek novērotas pazīmes, kas liecina par saslimšanu, veicot testu, persona drīkst atgriezties skolā, ja šis tests uzrāda negatīvu rezultātu. Mācību procesa laikā ir iespējams nodrošināt nepieciešamās telpu platības un ievērot visus pārējos drošības pasākumus, taču pēc- un pirmsstundu posmā neizbēgami notiek klašu kolektīvu miksēšanās –
autobusā, kas nogādā skolēnus mājās un atved uz mācību iestādi, pagarinātajā grupā un internātā.
– Tagad ir iegādājami arī antigēnu testi, kurus bērni var veikt mājas apstākļos. Paldies tiem vecākiem, kuri ir līdzatbildīgi un ievēro visus iespējamos noteikumus. Protams, jāuzsver, ka šajā laikā interešu izglītība ir liegta un bērniem nav iespējams apmeklēt ārpusstundu nodarbības.
Ļoti ceru, ka izglītības ministre paliks pie sava pašreizējā nelokāmā viedokļa, ka skolas ir un būs pēdējās, ko aizvērs. Būtu ļoti loģiski ļaut katrai pašvaldībai izvērtēt un izlemt par to, kā organizēt mācību darbu. Jaunākās ziņas liecina par to, ka pēc 15. novembra klātienes mācības varēs uzsākt pilnīgi visas klases. Skolotājiem ir milzīgs pagurums, jo šis ilgais attālināto mācību posms ir atstājis ļoti negatīvu iespaidu. Bērni ir daudz ko iekavējuši, un skolotājiem nav iespējams ar viņiem strādāt attālināti tā, kā to var izdarīt klātienē. Izglītojamie apgūst mācību vielu krietni mazākā apjomā. Protams, daudz kam jau esam izgājuši cauri un nav vairs tās neizpratnes, kas valdīja pašā sākumā, kad tika pieņemts lēmums par attālinātajām mācībām. Vēlreiz aicinu vecākus vērsties pie mums pēc palīdzības, ja tas ir nepieciešams. Pagājušajā gadā vecāki bija kautrīgāki un neuzdrošinājās prasīt palīdzību, šogad viņi ir kļuvuši drošāki, tomēr es vēlreiz mudinu neklusēt par savām vajadzībām un droši vērsties pēc atbalsta, – teic Jolanta Stepiņa.
Pedagogus pārņēmis pagurums
Noteikti jāpiemin, ka lielas grūtības šis laiks sagādā apvienoto klašu audzinātājiem, kuriem nākas ar vienu klasi strādāt uz vietas, savukārt otram klases kolektīvam paralēli jāvada stundas caur ekrānu.
– Apvienotajās klasēs bērnu kopskaits jau tā ir mazs, tāpēc nav saprotams, kāpēc notiek šāda dalīšana. Darbs ar apvienoto klasi jau tā ir sarežģīts, ja tajā ir bērns ar programmu, tas ir vēl grūtāk. Bieži atgādinu saviem kolēģiem, lai, degot par bērniem, viņi nesadeg paši, jo mācību gads ir tikko kā sācies, bet mums tas ir jāiztur līdz galam. Mums jau ir uzkrāta pieredze no iepriekšējā laika – rudens brīvdienās atsvaidzinājām zināšanas un saslēdzāmies ar kolēģiem tiešsaistē, lai pārliecinātos, ka visu atceramies. Arī skolotāji tiešsaistes platformās sazinājās ar audzēkņiem. Mēs cits citu atbalstām un cenšamies iepriecināt, jo nevienam nav viegli. Dabā ir sācies drūmais un tumšais laiks, kas vēl vairāk rada skumjas. Cerams, ka gaidāmo valsts svētku noskaņa spēs mums sniegt kaut nelielu uzmundrinājumu, – pauž Jolanta Stepiņa.
ZANE BIKOVSKA