20. maijā 12. klašu audzēkņi visā Latvijā kārtoja centralizēto eksāmenu matemātikā.
Lai iegūtu atestātu par vispārējo vidējo izglītību, 12. klašu skolēni šogad tāpat kā pērn kārtoja trīs obligātos eksāmenus. Visi trīs galvenie pārbaudījumi – svešvalodā, latviešu valodā un matemātikā – šobrīd jau ir aiz muguras. Ceturtais eksāmens divpadsmitajiem nav obligāts, tas kārtojams pēc izvēles, ja nepieciešams iestājai augstākās izglītības iestādē.
20. maijā, beidzamā centralizētā eksāmena rītā, "Stars" viesojās Madonas pilsētas vidusskolā, kur eksāmenu skolas jaunajā aktu zālē kārtoja 30 skolēni no 12.a un 12.b klases un septiņi audzēkņi no šīs skolas neklātienes virziena programmas.
– Šodien man eksāmenu sesija nebeidzas, jo vēl priekšā eksāmens izvēles priekšmetā – fizikā, – laikraksta uzrunāts, pastāstīja 12.b klases audzēknis Jevgenijs Pīgožņa. – Mēģināšu stāties Rīgas Tehniskajā universitātē robotikas fakultātē vai arī Latvijas Universitātes Datorikas fakultātē. Matemātika man šodien bažas nesagādā, tomēr iepriekš nopietni gatavojos eksāmenam un arī skolā jau dažas nedēļas pirms eksāmena atkārtojām visus iepriekšējā gada matemātikas eksāmena uzdevumus. Mums ir ļoti laba skolotāja – Vera Gutāne, un matemātikā mana vidējā atzīme ir 10 balles.
Jautāts par eksāmenu latviešu valodā, Jevgenijs atbildēja, ka tik spožu rezultātu kā matemātikā šai priekšmetā, iespējams, nebūs: – Latviešu valoda man īsti nepadodas, toties ļoti labi padodas angļu valoda.
Taujāts par skolu un klasesbiedriem, puisis teica: – Uz Madonas pilsētas vidusskolu pēc skolu apvienošanas atnācu no pilsētas 2. vidusskolas. Šī skola man ļoti patīk, ir laba klase, skolotāji un labi klasesbiedri. Arī 2. vidusskolā bija labas skolotājas, un dažas pārnāca strādāt uz šo skolu. Novērtēju pārmaiņas pēc ēkas renovācijas darbiem. Skolas pirmajā un otrajā korpusā ir labi pastrādāts, vienīgi ventilācija līdz 3. stāvam īsti nevelk. Ļoti patīkama ir skolas jaunā aktu zāle, kas noder pasākumiem un izmēru ziņā mūsu skolai ir ļoti atbilstoša. To izjūtam arī eksāmena sakarā. Te gribu teikt, ka matemātikas eksāmenā varēja būt pauze – starpbrīdis starp 1. un 2. daļu. Pildot uzdevumus, svarīgi ir izkustēties, jo sēdēt trīs stundas bez apstājas nav viegli – tikai domā, raksti, smadzenes nokarst – pārtraukums ir vajadzīgs mazai atelpai.
Uz jautājumu par studijām Jevgenijs atklāja, ka vēl detalizēti par nākotni nedomā.
– Esmu šeit un tagad, protams, nedaudz apzinos, ka nākotnē studēšu, – pauda Jevgenijs. – Jau pieteicos Vītolu fonda stipendijai, un man to organizatori arī apsolīja. Izlaidums skolā notiks 10. jūnijā tepat aktu zālē. Tā kā dzīvoju Madonā, ir savi novērojumi arī par pilsētu. Madona man patīk, bet izjūtu cilvēku trūkumu – daudzi dodas uz Rīgu, darbā uz ārzemēm, pilsētā iedzīvotāju nav pārāk daudz. Teikšu, ka Madona izskatās vairāk pēc mazpilsētas vai laukiem, nevis nopietnas pilsētas.
– Pirms eksāmena uztraukums, protams, ir, – neslēpa 12. klases audzēkne Sintija Studente. – Iepriekšējā vakarā mazliet atkārtoju vielu, bet īpaši nesaspringu, lai svaigāks prāts. Matemātika nav priekšmets, kas man padodas, vairāk patīk humanitārais mācību virziens. Centralizētajā eksāmenā latviešu valodā gāja labi, eksāmens nelikās īpaši grūts. Patika sacerējuma tēma – doma, ka iepazīt pasauli var to izzinot. Lai to apstiprinātu, ņēmu faktus un pamatojumu no Gundegas Repšes darba "Ugunszīme" un Gunara Janovska romāna „Sōla". Domājot par studijām, varu teikt, ka nākotne vēl nav īsti skaidra. Tiešu plānu nav, bet padomā ir studijas. Katrā ziņā sevi redzu Latvijā, par Madonu gan nezinu.
Jautāta par klasi, Sintija teica: – Klase ir jauka, te esmu no vidusskolas posma, jo atnācu no 2. vidusskolas. Žēl, ka būs jāšķiras no klasesbiedriem un audzinātājas Zandas Āboliņas. Kovids daudzas norises mums, protams, patraucēja, nebija tik daudz kopīgo brīžu. Attālinātajā periodā mācīties bija sarežģītāk, daudz bija jāapgūst pašam. Tā kā izvēles eksāmenu nelikšu, šis ir mans beidzamais vidusskolas eksāmens. Skolas izlaidumu, protams, gaidu, kaut kleitas vēl nav, bet ballīte noteikti būs.
– Madonas pilsētas vidusskolā mācos trešo gadu, esmu no Aizkraukles, – "Staram" atklāja Liene Eglīte. – Nodarbojos ar mūziku, un reiz ar mūziķu grupu devāmies koncerttūrē pa Latviju. Tā nonācu Madonā, un, kad pēc 9. klases bija jāizvēlas, kur mācīties tālāk, sapratu, ka Rīga mani nesaista, nolēmu nākt uz Madonu. Dzīvoju skolas internātā, stereotipi par to, ka kopmītnēs nu gan ir traki, neatbilst patiesībai –
mūsu kopmītnēs ir draudzīga un patīkama vide. Pateicoties novada pašvaldībai, kopmītnes ir bez maksas, viss tajās ir ekstra. Tā kā brīvdienās kopmītnēs nav iespējas palikt, uz māju braucu katru nedēļas nogali. Tas arī ir labi, jo ģimenes tomēr pietrūkst.
Uz jautājumu, kuri mācību priekšmeti viņai padodas labāk, Liene atbildēja: – Šogad izbaudu visus mācību priekšmetus, lai gan pati vairāk esmu mūzikas cilvēks. Paralēli vispārizglītojošajai skolai šajā mācību gadā absolvēju arī Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolu. Mācījos dziedāt un diriģēt. Līdz 11. klasei pilnīgi skaidri visiem teicu, ka tālāk iešu mācīties mūziku, bet tagad virzienu esmu mainījusi, studēšu vai nu jurisprudenci, vai komunikāciju programmu. Mūzika paliks manā dzīvē kā vaļasprieks. Spēlēju klavieres, esmu spēlējusi flautu, īsu brīdi arī kokli, bet dziedāšana un diriģēšana ir mana izvēlētā specialitāte. 23. maijā mūzikas skolā notiks absolventu koncerts, tajā uzstāšos arī es.
Atgriežoties pie eksāmena matemātikā, Liene teica: – Jādomā pozitīvi, kā būs, tā būs. Slikti jau nevar būt, jo sekmes ir labas. Latviešu valodā arī gāja labi, sacerējuma temats bija visai veiksmīgs. Nevaru apgalvot, ka viss izdevās perfekti, bet tēmas pamatojumam par to, kas palīdz izzināt pasauli, izvēlējos trīs sfēras, to vidū bija vēsture un literatūra.
Ierunājoties par skolotājiem, Liene uzsvēra, ka visi skolotāji ir labi, bet īpaši viņai atmiņā paliks bibliotēkas personāls: – Ar skolas bibliotēkas dāmām man izveidojās ļoti jauka sadarbība, tās bija manas palīdzīgās rokas. Runājot par Madonu, varu teikt, ka pilsēta man patīk, turpmāk man Madonas noteikti pietrūks. Šī skola ir pavērusi iespējas izaugsmei, esmu vidusskolai un Madonai pateicīga par redzesloka paplašināšanu un iegūto pieredzi.
Skolas neklātienes virziena programmas vadītāja Lilija Mozga laikrakstam atklāja, ka centralizēto eksāmenu matemātikā kārto septiņi šī virziena audzēkņi: – Kopumā programmu apgūst krietni vairāk cilvēku, bet trīs ir atbrīvoti, mums ir arī eksterni, kas aizbraukuši uz ārzemēm, tāpēc šodien matemātiku kārto septiņi. Daži ir iepriekš mācījušies un matemātikas eksāmenu jau nokārtojuši, viņiem vajag atzīmes citos priekšmetos. Dzīve ir dzīve, neklātienes skolēni ir ļoti dažādi. Viņu sekmes arī ir dažādas – ir kam atestāts ir ļoti svarīgs, tas ir viņu mācību mērķis, un šie audzēkņi mācās ļoti labi. Ir kas mācās vairāk ķeksītim. Arī tas nav slikti, jo ir darbavietas, kurās tiek prasīts vidusskolas izglītības dokuments. Audzēknis iepriekš mācījies arodskolā, kur bija 11 klases un zināšanu apguve profesijā, līdz ar to viņš nāk pie mums apgūt 12. klases vielu. Vakarskolā jeb neklātienes virziena programmā mācās audzēkņi no plašas apkārtnes – Gulbenes, Ērgļiem, ne tik sen kāds brauca no Rīgas un Bauskas. Izlaiduma mūsu audzēkņiem 10. jūnijā nebūs, viņi gaidīs sertifikātus, un tad satiksimies jūnija beigās, kad būs saņemts dokuments par iegūto vidējo izglītību.
24.05.2022.