Kalsnavas pagastā no 1. līdz 5. jūlijam dienas nometnē „Knaģis" pulcējās 30 bērni no visa Madonas novada. Nometnes organizēšanu jau ceturto gadu pēc kārtas bija uzņēmusies biedrība „Kalsnavas jaunieši".
Dienas nometnē piedalījās bērni vecumā no septiņiem līdz 11 gadiem. Nometnes galvenais organizators, Kalsnavas bērnu un jauniešu iniciatīvu centra „Up's" vadītājs Gatis Teilis sarunas sākumā atzīmēja, ka arī šogad vēlēšanos piedalīties nometnē esot izteicis liels skaits interesentu. Jau vairāku gadu garumā nometnes galvenais mērķis – piedāvāt bērniem saturīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Nometnes tēma šogad esot bijusi „Izlaidums". Turklāt katrai dienai bijusi arī sava apakštēma, kas norisi nometnē padarīja unikālu, bet pavadīto laiku – piesātinātu. Katru dienu, izņemot pirmspēdējo un pēdējo, bērni aktīvi darbojās no pulksten 9 līdz 17. Pēc katras darbīgi pavadītas dienas sekoja arī izvērtējums.
Nometnes organizators, stāstot par nedēļas laikā piedzīvoto, atklāja, ka pirmo nometnes dienu dalībnieki aizvadījuši, iepazīstoties viens ar otru, jo nometnē piedalījās bērni gan no Kalsnavas pagasta, gan arī pārējā Madonas novada.
– Mēs iepazīšanos šo gadu laikā esam nosaukuši arī par saknaģēšanos. Ne tikai pirmās dienas ietvaros, bet arī visas nometnes laikā bērni darbojās un iepazinās ar neformālās izglītības palīdzību, – stāstīja Gatis Teilis.
Pirmajā dienā bērni devās trasītē pa Jura Alunāna parku, veicot dažādus interesantus uzdevumus, lai pēc norādēm atrastu Gati – kurš, kā beigās izrādījās, bija sagūstīts un piesiets pie koka. Katru dienu bērniem bija iespēja darboties arī radoši. Pirmajā dienā dalībnieki radošajā darbnīcā izveidoja grāmatzīmes un ielūgumus vecākiem uz kopīgu pasākumu nometnes nobeigumā.
Otrā nometnes diena tika saistīta ar profesijām.
– Šajā dienā pie nometnes dalībniekiem uz Kalsnavas bērnu un jauniešu iniciatīvu centru „Up's" ieradās trīs dažādu profesiju pārstāvji. Iluta Puzāne, Kalsnavas pagasta bibliotēkas vadītāja, bērniem mācīja pupiņu valodu, kas nometnes dalībniekiem likās ļoti interesanta, neparasta. Ar gida profesiju knaģīšus iepazīstināja Sandija Andžāne, Kalsnavas arborētuma gide. Kopā ar Sandiju bērni apguva gida profesijas ikdienu,plānojot ekskursijas. Kā trešais viesis biju pats. Kopā ar bērniem guvām ieskatu pasākumu vadīšanā, un nometnes dalībnieki visiem spēkiem saņēma drosmi, lai kāptu uz skatuves un mācītos uzstāties auditorijas priekšā, – pauda Gatis Teilis.
Nodarbības „Smieklu lādīte" ietvaros ar improvizāciju bērnus otrajā dienā iepazīstināja un iekustināja teātra studijas „Pilnpiens" un pasākumu vadītāja Inese Zīle, savukārt radošajā darbnīcā bērni ar ierobežotiem resursiem taisīja olām izpletņus.
Nometnes organizators ar prieku atzina, ka knaģīšiem šī darbnīca esot radījusi lielu sajūsmu.
– Otrās dienas izvērtējuma laikā bērni atzina, ka, raugoties uz visu dienu kopumā, viņiem vislabāk patikusi izpletņu taisīšana olām. Vislielākais gandarījums, ka daudzas nometnē apgūtās prasmes bērni esot jau pamēģinājuši īstenot mājās. Izpletņu taisīšana olām ir viena no šādām aktivitātēm – knaģīši savās mājās izpletņus ar olām pat no piektā stāva esot lidinājuši.
Sātīgai un priekpilnai dienai kulinārajā darbnīcā bērni esot izcepuši trīs dažādas garšas picas.
Pēc gardo picu ēšanas trešā nometnes diena tika pavadīta sportiskā un veselīgā gaisotnē. Šajā dienā bērni bija sadalīti trīs grupās. Pirmajā grupā nometnes dalībnieki skatījās filmas par pareizu uzturu un veselīgu, aktīvu dzīvesveidu. Otrās grupas dalībnieki veidoja katrs savu uztura šķīvi un runāja par pareizu, sabalansētu ēšanu, savukārt trešā grupa apguva un veica aktivitātes savas fiziskās veselības uzlabošanai. Bērnus trešās dienas pasākumu ietvaros apciemoja arī kanikrosa skrējējs Dagnis Boltrikovs ar savu komandu. Sportists bērniem pastāstīja, kas ir kanikross, kā arī vadīja dažādas aktivitātes, radot lielu interesi mazajos nometnes dalībniekos. Dienas gaitā bērni veidoja arī paši savas stafetes.
– Tā kā trešā nometnes diena bija veltīta veselīgam dzīvesveidam, kulinārajā darbnīcā kopīgi gatavojām musli batoniņus, ko bērni pēc tam varētu gatavot mājās. Godīgi sakot, mums šie batoniņi ļoti garšīgi sanāca, – stāstīja nometnes vadītājs.
Ne mazāk aizraujoša un interesanta bija arī nometnes ceturtā diena – diena, ko dalībnieki gaidīja visvairāk, jo bija ieplānota ekskursija. Šogad dalībnieki devās uz zinātnes centru „ZINOO" Cēsīs, kur nedaudz iepazina zinātni, pārbaudīja savas zināšanas dažādos jautājumos, kā arī katrs sev taisīja gudro plastilīnu. Tad nometnes dalībnieki devās uz Latvijas lielāko kamieļu un lamu audzētavu „Rakši". Tur bērnus sagaidīja lamas, kamieļi, un nometnes dalībniekiem bija lieliska iespēja lēkāt pa batutu. Bet dienas noslēgumā Kalsnavas bērnu un jauniešu iniciatīvu centrā „UP's" notika pašu rīkotā popiela.
– Popielā iesaistījās ikviens nometnes dalībnieks – neviens nepalika malā. Ja kāds nevēlējās rādīt priekšnesumu, tad viņš varēja būt dīdžejs vai uzņemties kādu citu amatu pasākuma laikā. Popielu priekšnesumus vērtēja žūrija, un bērnu priekšnesumi žūrijas locekļiem ļoti gāja pie sirds. Tad -našķošanās un ballīte, kaut gan var teikt, ka mums katra diena bija kā maza ballīte – ar savu jautrību un izdarībām, – atzina Gatis Teilis.
Pēdējā nometnes dienā dalībnieki gaidīja ciemos savus vecākus un lika viņiem pildīt dažādus uzdevumus, ko bija sagatavojuši nometnes laikā. Viena no beidzamajām nometnes aktivitātēm pirms vecāku ierašanās bija rāmīša veidošana ar savu bildi, kas katram dalībniekam tika uzņemta pirmajā nometnes dienā.
– Bērniem teicām: „Tas ir jūsu rāmis. Jūs varat darīt ar to, ko vēlaties." Mēs viņus visas nometnes laikā centāmies neierobežot, jo ar pieaugušo prātu raudzīties ir viens, bet, kad uz lietām skatās bērns, ir pavisam citādāk. Bērnu domāšanai nav robežu. Skolas vide lielākā vai mazākā mērā ir rāmēta, bet šeit mēs viņus centāmies neierāmēt un iemācīt, ka katra atbilde arī ir atbilde, – neslēpa nometnes organizators.
Visas nometnes laikā darbojās aktivitāte „Ceļojošais knaģis" – to katru dienu saņēma cits bērns par aktīvu dalību attiecīgajā dienā. Bērniem bija arī iespēja iegūt dažādas uzlīmītes – priecīgās, bēdīgās u. c. Katram tika piešķirta atbilstošākā, kas attiecīgi mudināja nometnes dalībniekus pārdomāt, kāda bijusi viņu uzvedība, iesaiste aktivitātēs aizvadītajā dienā.
Gan katras dienas izskaņā, gan nometnes noslēguma dienā katrs dalībnieks varēja izteikt savas domas par pavadīto laiku nometnē.
– Šī bija lieliska iespēja iegūt jaunus draugus un piedzīvojumus, kas atmiņā paliks vēl ilgu laiku. Man ļoti patika darboties radošajās darbnīcās un kulinārijas nodarbībās, – atklāja nometnes dalībniece Paula.
Dalībniecei Esterei par nometni palikušas ļoti pozitīvas atmiņas:
– Visvairāk man patika ekskursija uz „ZINOO" un „Rakšiem". Vēl man patika olu un izpletņu eksperiments un rīta rosmes, kad varējām izkustēties.
Tā kā nometne ir mācīšanās process, tad noslēgumā, protams, bija izlaidums. Katrs dalībnieks nometnes pēdējā dienā saņēma arī absolventa cepuri.
– Cepure simbolizē vienu posmu, kas šo bērnu dzīvēs ir noslēdzies. Līdzīgi kā bērnudārzu, skolu, augstskolu absolvējot – prieks un skumjas reizē, bet nedēļa atmiņā paliks ar brīnišķīgu vasaras sajūtu un garšu. Manuprāt, izdevās viss. Vecāki un bērni ir gandarīti, un, lūk, tas ir pats svarīgākais, – atzina Gatis Teilis.
Vaicājot nometnes vadītājam, kas bērniem kopumā no nometnes visvairāk palicis atmiņā un paticis, viņš atbildēja, ka tās noteikti esot kulinārās darbnīcas – picu un musli batoniņu gatavošana. Izrādās, vadītāji kopā ar bērniem ļoti vēlējušies uztaisīt slaimus, staipīgo rotaļlietu, diemžēl viņiem tas neesot izdevies, tāpēc slaimi tika kompensēti ar gudro plastilīnu. Vēl sarunas laikā Gatis Teilis uzsvēra, ka bērniem ļoti patīk kustēties, un katrs no viņiem vēlas būt līderis, tāpēc ar komandas aktivitātēm nometnes vadītāji pagaidām vēl esot piesardzīgi un cenšas atrast labāko pieeju, lai bērnus pieradinātu darbam komandās.
– Neviens no bērniem nevēlas zaudēt, tomēr ar zaudēšanas sajūtu viņiem, manuprāt, ir jāiemācās sadzīvot. Visi, protams, grib uzvarēt, bet svarīgākais tomēr ir process.
Nometnes vadītājs norādīja, ka liels paldies par iespēju īstenot nometni ir jāsaka Madonas novada pašvaldībai, Kalsnavas pagasta pārvaldei, kā arī Solvitai Vigulei, Katrīnai Stafeckai – pedagogiem, kas strādāja ar bērniem. Palīgos nākušas un savu devumu nometnei sniegušas arī Adrija Kaire un Linda Ūdre-Rizga.
– Es vienmēr esmu uzskatījis, ka nometnes organizēšanā ļoti svarīgs ir personāls, un man šajā ziņā ir paveicies, – atzina Gatis Teilis.
Sarunas noslēgumā nometnes vadītājs padalījās ar informāciju, ka nākamvasar plānots rīkot divas nometnes – mazākiem un lielākiem knaģīšiem. Mazākajiem tā vairāk būšot jaunu iespaidu gūšana, sevis, savu jauniegūto draugu iepazīšana, savukārt lielākajiem – atkalredzēšanās prieks, kā arī pieredzes gūšana.
– Lieliskākais, ka tas pozitīvisms un gandarījums, kas izstaro no bērniem, pārņem negulētās naktis. Tā jau ir, ka vasarā laika ir tik, cik ir, bet gribas visu un visur, tāpēc šo ieceri nākamvasar esmu apņēmies īstenot, lai pēc iespējas vairāk bērnu tiktu uz nometni, – atklāja Gatis Teilis.
16.09.2019.