Lai protestētu pret ievērojamo izglītības budžeta un skolotāju algu samazinājumu, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) 1. septembrī Rīgā, pie Ministru kabineta ēkas, rīko piketu, kurā piedalīsies arī Madonas reģiona skolotāji.
Zinību dienā apmēram 300 skolotāju no visas Latvijas stundu (no pulksten 11 līdz 12) piketēs pie Ministru kabineta, tā protestējot pret finansējuma samazinājumu izglītības jomā.
Lai nesabojātu bērniem svētkus, pikets nav plānots vērienīgs – uz to aicināti desmit cilvēku no katra novada, ņemot līdzi melnus balonus, kā arī plakātus ar novadā reorganizēto un slēgto skolu nosaukumiem, atbrīvoto skolotāju skaitu un aicinājumu glābt izglītību.
Skolotāji, kas uz piketu nebrauks, bērniem un vecākiem skolās skaidros dramatisko situāciju izglītības sistēmā, par to, ka daudzviet nebūs ārpusstundu nodarbību un skolotāji strādās nepilnu slodzi par zemu atalgojumu.
– Uz piketu dosies arī Madonas rajona izglītības darbinieki, – apstiprina Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Madonas rajona vadītāja Dace Caune (attēlā). – Dosimies aptuveni 10 cilvēku. Noskaņojums visiem sirdī ir bēdīgs, lai arī sēru lentes neliksim un sēru karogus 1. septembrī mūsu rajonā neviens nekārs. Mūsu pedagogiem sēras saistās ar ko citu, tāpēc nolēmām, ka sērošanas akcijā piedalīsimies ar sirdi, neizmantojot sēru atribūtiku.
To, ka skolotāju noskaņojums ir drūms, Dace Caune pamato ar slikto situāciju gan mazajās, gan skolēnu skaita ziņā lielajās mācību iestādēs. „Pagarināto grupu rajona skolās, acīmredzot, nebūs, ja pašvaldības nevarēs piedalīties ar savu finansējumu. Varam vien minēt, kāda būs bērnu dzīve, kur viņi paliks pēc mācību stundām, jo interešu izglītības pulciņu arī būs ļoti ierobežots skaits. Ja skolā, kurā ir vairāk nekā 100 skolēnu, ar šo finansējumu var nodrošināt tikai mācību programmas realizāciju, tas nozīmē, ka princips „Nauda seko skolēnam" attiecas uz atsevišķām skolām un sevi kopumā neattaisno. Tā tiešām ir krīze."
Jautāta, vai piketēt dosies arī pirmsskolas pedagogi, LIZDA Madonas rajona vadītāja skaidro: – Pirmsskolas skolotāji akcijā nepiedalīsies, jo tā šajā gadījumā ir vispārizglītojošo skolu sāpe. Novadu pašvaldības pirmsskolām līdzekļus iespēju robežās ir atradušas, un tās visas ir sakārtotas tā, lai uzsāktu jauno sezonu un darbotos. Turklāt šī nav visaptveroša akcija, tāpēc neaicināju tajā piedalīties visus pedagogus. Gribēju, lai šoreiz skolotāji (īpaši mazo skolu pedagogi) akcijā piedalās pēc savas dziļākās būtības.
Dace Caune neslēpj, ka attieksme par situāciju skolās pedagogu vidū ir neviennozīmīga. Ir daudzi, kas neuzskata, ka situācija ir dramatiska, viņi gatavi paciesties. „Žēl, ka vienotības par to, ko darām (vai ejam ielās, pārtraucam darbu un nestrādājam vai uzskatām situāciju par normālu), skolotāju vidū nav. Algas visiem būs ļoti mazas, kaut gan daudzi cer, ka palīdzēs pašvaldības. Ir skaidrs, ka burtnīcu labošana netiks apmaksāta, tāpat konsultācijas un individuālais darbs – tikai daļēji. Īpaši sāpīgi būs sākumskolu pedagogiem, jo fakultatīvo stundu nebūs, par audzināšanu, ja tā ir klase līdz 15 bērniem, tiks apmaksāta viena stunda, ja vairāk par 15 bērniem – skolotājam tiks apmaksātas 2 stundas. Reālais algas samazinājums ļoti daudziem pedagogiem būs vairāk nekā puse, jo nebūs ne 7 procentu piemaksas par kvalitāti, ne 10 procentu piemaksas, kā noteikts Ministru kabineta noteikumos.
Uz jautājumu, ko LIZDA iecerējusi pēc 1. septembra, Dace Caune atbild: – Nākamie protesta soļi, ja nekas nemainīsies, būs streiks, un vēl pieļaujam domu par gājienu „Atbalsts skolām". Tajā skolas ietu zināmu ceļa posmu no Daugavpils līdz Rīgai.
LIZDA Madonas rajona vadītāja uzsver, ka tā gan ir tikai iecere, viss atkarīgs, kā arodbiedrības idejas atbalstīs skolas. – Skolotāji ir izmisumā un vairs netic nekam, – savu novērojumu pauž Dace Caune.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto