1. septembris nav tikai kārtējais datums kalendārā – tam piemīt īpaša nozīme. Tas nav tikai vasaras izskaņas un rudens tuvošanās vēstnesis, tas ir arī jauna mācību gada sākums. Gladiolu košie zobeni un asteru spurainās galviņas, kas gulst skolotāju un skolēnu rokās, liecina, ka iesācies jauns kāpiens zinību kalnā. Šā gada 1. septembris Madonas pilsētas vidusskolas skolēniem, sevišķi pirmīšiem, iesācies īpaši saviļņojoši – Zinību dienas svinīgā pasākuma laikā viņi saņēma dāvanu – Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja mākslas nodaļas vadītājas Elīnas Krupko veidotu grāmatu, kas tapusi ar mērķi iepazīstināt pašus mazākos ar Madonas pilsētu.
– Esi sveicināts ar saulīti, bez lietus šī gada 1. septembrī! Sveicu visus mūsu skolas skolēnus un pirmīšus, kuri uzsāk mācību gaitas Madonas pilsētas vidusskolā. Katru dienu pa atziņai prātīgai ievij Latvijas gudrības audumā, katru dienu pa solim, pa kāpienam, taisnam ceļam un sasniegtai virsotnei, katru dienu pa veiksmes graudam sakrāj Latvijas dzīves apcirkņos! – skolēniem vēlēja Madonas pilsētas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Rudīte Zauska.
Sirsnīgi un aizkustinoši skolēnus, vecākus un pedagogus uzrunāja Madonas pilsētas vidusskolas direktore Inese Strode.
– Šodien – Zinību diena. Sveicu jūs visus tajā – vecākus, pedagogus, skolēnus un, protams, mūsu pirmklasniekus. Lai nonāktu tur, kur nekad neesi bijis, ir jāiet pa ceļu, pa kuru nekad neesi gājis. Tāds varētu būt Zinību dienas sauklis. Šodien ir īpaša diena mums visiem – gan vidusskolēniem, kam pats pirmais 1. septembris bija pirms deviņiem desmit gadiem, gan jums, cienījamie vecāki, pedagogi un darbinieki –
arī jums ir bijis pats pirmais 1. septembris. Mēs visi esam piedzīvojuši Zinību dienas satraukumu, īpašo noskaņu, apkārtējo prieka vēlējumu, gatavošanās prieku, mulsumu, ienākot klasē pie jaunajiem draugiem, ar kuriem kopā būsiet varbūt vienu vai četrus, varbūt visus divpadsmit skolas gadus, bet varbūt pat visu atlikušo mūžu. Gribu jums visiem novēlēt noķert mirkli, kad pirmklasnieki dodas savā nezināmajā ceļā, un atcerēties savu pašu pirmo klasīti. Šajā mācību gadā skolas gaitas Madonas pilsētas vidusskolā uzsāk 125 pirmīši piecās lielās klasēs, uzgavilēsim viņiem! –
Zinību dienas svinīgajā uzrunā sacīja Inese Strode.
1. septembris ir diena, kad 1. klases skolēni no savas bērnības pasaules ienāk zināšanu, jaunu draugu un draudzības pasaulē. Lai viņus atbalstītu un viņiem palīdzētu, blakus būs visi vidusskolas posma audzēkņi – 10. līdz 12. klase. Draugu, klasesbiedru un skolasbiedru atbalsts šajā sarežģītajā posmā ikvienam būs ļoti vajadzīgs.
– Es ļoti ceru, ka jūsu visu savstarpējā draudzība būs liels atbalsts visa šī sarežģītā mācību gada garumā. Tāpat ļoti ceru, ka mēs varēsim ilgu laiku izmantot mūsu lielo skolas ēku, kas šobrīd piedzīvo pamatīgas pārmaiņas un pārbūves procesu. Lielo klašu skolēni – lūdzu, atcerieties, ka tad, kad mazie atgriezīsies lielajā skolas ēkā, arī jums būs jābūt viņiem blakus.
Skola saistās ar grāmatu, bet vissvarīgākā ir sirds grāmata. To katram jāmāk lasīt, un šīs grāmatas pirmajā lappusē ir rakstīts: „Rūpējies par savām domām – kā tu domāsi, tāds tu būsi!" Es gribu, lai visi mūsu šodienas labie vārdi un labās domas ir veltītas viens otram un saviem tuvākajiem, lai pēc iespējas ilgāk mums izdodas noturēties klātienes mācībās, būt godīgiem, atbildīgiem, saprotošiem un atbalstošiem gan savā rīcībā, gan pieņemtajos lēmumos, spriedumos un noteikumu ievērošanā. Vēl jāliek ceļa somā tik kāds sapnis, ko piepildīt, un kāda iesākta doma par to, kas es būšu rīt. Domājiet, sapņojiet, lai mums ir kopīga iespēja šos sapņus piepildīt! – smaidot vēlēja Inese Strode.
– Ideja par šo grāmatu man radās jau pagājušajā gadā. Kad iestājās šā gada situācija un karantīna, arī muzejam nācās pielāgoties visām izmaiņām. Tā kā šis ir Madonas pilsētas jubilejas gads, sanāca tā, ka grāmatiņa tapa par godu arī šim notikumam. Tas gan uzsvērts, bet grāmata ir arī kā dāvana Madonai, un pilsētas svētku ietvaros tā tika dāvināta bērniem dažādu aktivitāšu laikā, un arī joprojām tā tiek dāvināta. Grāmatu esmu veidojusi principā viena pati – esmu gan ilustrāciju, gan tekstu autore. Kolēģi palīdzēja ar faktu pārbaudi un teksta rediģēšanu, grāmata tika maketēta Rīgā. Gribējās, lai grāmatas izdošanu atbalsta arī kāda projekta ietvaros, bet, diemžēl, finansējumu tam nesaņēmām. Paldies gribu teikt Madonas novada pašvaldībai, kas finansēja grāmatas tapšanu, – stāstīja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja mākslas nodaļas vadītāja, grāmatas autore Elīna Krupko.
Grāmatiņā darbojas tēls Madikass, un šis vārds radies no vārdiem „Madona" un „kas". Madikass ir ķēmiņš, kurš ir zinātkārs un simbolizē Madonas pilsētu. Grāmatā ir iekļautas dažādas Madonas vietas, kas savietotas tādās kā kolāžās ar aktīviem uzdevumiem. Varbūt, ka pavisam maziem bērniem to izpilde varētu sagādāt grūtības, bet, kā uzsvēra Elīna Krupko, mūsdienās bērni ir ļoti apķērīgi un zinoši. Arī vecākiem, lasot grāmatiņu, varbūt atklāsies kādi jauni fakti par Madonu.
3.09.2021.