Šogad aprit 85 gadi, kopš „Iedzēnos" tika izveidota dārzniecība. Atzīmējot šo notikumu, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs sadarbībā ar šābrīža „Iedzēnu" saimniekiem aicina uz dārzniecībai un tās selekcionāriem veltītu pasākumu, kas notiks 10. septembrī no pulksten 14 Bērzaunes pagasta „Iedzēnos".
Augļu koki ir neatņemama Latvijas dārzu sastāvdaļa, un nereti tajos ir sastopamas ābeles ‘Agra', ‘Alro', ‘Atvasara', ‘Forele', bumbieres ‘Sēlija', ‘Vidzeme', ‘Suvenīrs' vai saldie ķirši ‘Iedzēnu dzeltenais'. Šo tāpat kā daudzu citu augļu koku šķirņu izcelsme ir Madonas novada „Iedzēnu" dārzniecība, kur tika radītas desmitiem tūkstošu jaunu, Latvijā vēl nebijušu ābeļu, bumbieru, saldo ķiršu un Kaukāza plūmju. Par milzīgo ieguldījumu atzinība pienākas izciliem latviešu selekcionāriem – Aleksandram Maizītim, Robertam Āboliņam un Rūdolfam Dumbravam. Pateicoties savam entuziasmam, viņi spēja izveidot dārzniecību, kas atpazīstama ārpus valsts robežām, paralēli radot īpašu pasauli ap sevi.
Lai runātu par dārzniecības vēsturi, dažādiem pētījumiem, kā arī „Iedzēnu" nozīmi un devumu Latvijas augļkopībā, aicinām uz pasākumu „„Iedzēniem" 85: Stādīt dārzu – ticēt rītdienai", lai aplūkotu „Iedzēniem" veltītu izstādi un piedalītos un klausītos diskusiju ar Latvijā pazīstamu dārzkopības nozares pārstāvju dalību, kā arī kopā noskatīsimies dokumentālo filmu. Par muzikālo noskaņu parūpēsies Madonas pilsētas kultūras nama koklētāju ansamblis „Rasa" un Latvijas Nacionālās operas un baleta tenors Guntars Ruņģis.
Uz tikšanos „Iedzēnos"!
REINIS AUZIŅŠ,
Madonas novadpētniecības
un mākslas muzeja
kultūrvēstures nodaļas vadītājs
6.09.2022.