Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ģimnāzisti nezaudē entuziasmu

Redakcija

Autors • 01.03.2021.

Ģimnāzisti nezaudē entuziasmu
Burtu lielums

19. februārī norisinājās valsts ģimnāziju skolēnu pašpārvalžu pieredzes apmaiņas pasākums „Tava pašpārvalde – izaugsmes palīgs", ko organizēja Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu pašpārvaldes komanda.

Pastāstīt par to sīkāk uz sarunu aicināju 12. klases skolnieci, Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu padomes prezidenti Līvu Puķīti, kas ne tikai piedalījās, organizējot pieredzes apmaiņas pasākumu, bet arī bija tā vadītāja, lai runātu par pašpārvaldes nozīmi savas skolas dzīvē.

– Vispirms pastāsti, ar kādu mērķi tu darbojies Madonas Valsts ģimnāzijas pašpārvaldē, cik ilgi esi tās pārstāve?
– Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu padomē darbojos jau trīs gadus. Pirmajā gadā pievienojos komandai, jo man patika gatavot dažādas pasākumu dekorācijas, pēc tam uz pašpārvaldi devos ar mērķi iegūt jaunu pieredzi un attīstīt savu personību.

– Šogad esi Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu padomes prezidente, pastāsti, kā šis amats ir mainījis tavu ikdienu ģimnāzijā?
– Prezidentes pienākumi ir ievērojami bagātinājuši manu ikdienu, salīdzinot ar pagājušo gadu, kad biju vien kultūras sektora vadītāja. Jūtu lielāku atbildību, katru nedēļu ir jābūt gatavai vadīt padomes sapulci, kurā tik tiešām ieklausās visi klašu pārstāvji. Ja ir radušās problēmas mācībās, ir jārunā ar skolotājiem, lai risinātu situāciju, kā arī jāatbild uz skolēnu jautājumiem. Pat ja nezinu atbildi, vienmēr cenšos to iespējami ātri noskaidrot, lai kādam atvieglotu dzīvi un nerastos pārpratumi.

– Kādas prasmes, ieguvumus tev ir sniegusi darbošanās skolēnu pašpārvaldē?
– Darbošanās pašpārvaldē ir devusi iemaņas, kuras man noderēs nākotnē. Manuprāt, visvairāk esmu iemācījusies strādāt ar cilvēkiem – vadīt kolektīvu, organizēt sapulces un pasākumus, uzklausīt ikviena viedokli. Protams, esmu iemācījusies pieņemt lēmumus, īsi un konkrēti paziņot informāciju, sagatavot rezerves plānu pasākumiem. Skolēnu padome man ir iemācījusi būt gatavai radoši pielāgoties ikvienai situācijai.

– Kā norisinājās ģimnāziju pašpārvalžu pieredzes apmaiņas pasākums laikā, kad nav atļauts pulcēties?
– Lai ievērotu visas valstī noteiktās prasības, arī šis pasākums notika attālināti – video komunikācijas platformā Zoom, tomēr, neskatoties uz to, pieteicās rekordliels skaits ģimnāziju. Kopumā mēs bijām 83 dalībnieki – skolēni un konsultanti no visas Latvijas piecpadsmit dažādām valsts ģimnāzijām. Piedalījās skolēni gan no tālākiem valsts punktiem, piemēram, Liepājas, Ventspils, arī no Balviem, Jelgavas, Viļakas un tuvākajām pilsētām, piemēram, Cēsīm un Jēkabpils.

– Kāds bija šī pasākuma mērķis?
– Organizatoru – Madonas Valsts ģimnāzijas pašpārvaldes komandas – mērķis bija radīt iespēju skolēnu pašpārvaldēm dalīties pieredzē par notiekošo viņu skolā un pašpārvalžu darbībā, kā arī radīt motivāciju nepadoties un strādāt šajos neierastajos pandēmijas apstākļos.

– Kāda bija pasākuma programma?
– Programmu ar ģimnāzijas skolēnu padomes komandu izstrādājām tā, lai nekļūtu garlaicīgi un nogurdinoši, spriežot un nepārtraukti sēžot pie datora ekrāniem. Diena tika sadalīta divās daļas: no rīta notika pasākuma atklāšana, mūsu skolas direktores Vandas Madernieces uzruna, kurā viņa veltīja iedvesmas vārdus dalībniekiem. Pēc tam visas skolas aicinājām kartē atzīmēt – izkrāsot savu novadu, lai dalībnieki apjaustu, no cik dažādām Latvijas pilsētām esam pulcējušies. Vēlāk organizējām grupu aktivitātes – iepazīšanās spēles un sarunas, lai dalībnieki atvērtos un savstarpēji iepazītos. Bija prieks redzēt skolēnus, kas pēc atgriešanās no mazajām grupiņām vēlējās līdzdarboties un bija pozitīvi „uzlādēti". Rīgas skolēnu domes konsultante Brigita Medne vadīja nodarbību „Resursu komplekts pašpārvalžu ikdienai un izaugsmei", kurā dalībnieki varēja uzzināt, kā kļūt par perfektas skolēnu pašpārvaldes pārstāvjiem, un dalīties pieredzē par savas skolas pasākumiem.
Dienas otrajā daļā Madonas Valsts ģimnāzijas absolvents Kristiāns Lancmanis dalījās pieredzē, kā viņš no vidusskolēna kļuvis par uzņēmēju. Šis stāsts iedvesmoja ģimnāzistus izvirzīt sev lielākus mērķus, strādāt ar sevi un kļūt produktīvākiem ikdienas gaitās.
Nobeiguma daļā bija paredzēts baudīt mūsu ģimnāzijas neoficiālā mūzikas sektora priekšnesumu, taču diemžēl radās tehniskas problēmas un to nācās atlikt. Video ar muzikālo pārsteigumu nosūtījām skolām vēlāk, lai tas priecē dalībniekus arī pēc pasākuma. Dienas beigās dalījāmies ar iegūto pieredzi, emocijām un teicām: „Uz tikšanos nākamgad!"

– Kādas bija izjūtas, vadot tik plašu forumu neierastos apstākļos – attālināti?
– Bija zināms uztraukums, jo nekad nevar paredzēt, kādus jokus var izspēlēt mūsdienu tehnoloģijas un kam īsti jābūt gatavai. Pirms publikas uzrunāšanas neiztika arī bez kāju trīcēšanas un sausuma mutē, jo dalībnieku skaits bija ievērojami liels, taču atvieglojumu piedzīvoju, ieraugot kolēģus un draugus no Madonas Valsts ģimnāzijas padomes, kuri smaidīja un palīdzēja vadīt aktivitātes. Tāpat labs pārsteigums bija tas, ka gandrīz visi dalībnieki bija ieslēguši video kameras, kas ļāva justies brīvāk un sniedza izjūtu, it kā mēs satiktos klātienē.

– Kādas ir skolēnu un skolotāju atsauksmes pēc pasākuma?
– Pirmās pozitīvās atsauksmes saņēmām jau tad, kad tikko bijām izsludinājuši pieteikšanos. Skolēnu padomes komandai tas ļāva būt pārliecinātākai par ieplānotā noderīgumu.
Pēc notikušā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pārstāvji sūtīja sirsnīgu „paldies" un teica, ka pasākums devis iedvesmu jauniem darbiem. Valmierieši pateicās par to, ka mēs nenobijāmies no neparastajiem apstākļiem un devām iespēju pašpārvalžu dalībniekiem iedvesmoties arī attālināti. Jelgavas Valsts ģimnāzijas pārstāvji atzina, ka sen nebija dejojuši un piedalījušies aktivitātēs, jo skolēnu ikdiena attālinātajās mācībās nereti ir pasīva.
Pasākuma noslēgumā, kad aicinājām sniegt atgriezenisko saiti, daudzi jaunieši izteicās, ka ir smēlušies iedvesmu, guvuši motivāciju un pozitīvas emocijas. Mums novēlēja nebaidīties no tehnoloģijām un, pielāgojoties situācijai, turpināt organizēt aktivitātes. Turpināt nepadoties un galvenais – smaidīt, lai nezaudētu prieku un entuziasmu!

– Kā skolēnu pašpārvalžu darbība norisinās neklātienes apstākļos, ar kādiem izaicinājumiem jāsaskaras tās pārstāvjiem?
– Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu padome attālināto mācību apstākļos neatlaidīgi turpina ik nedēļu tikties sapulcē interneta vidē un domāt jaunus risinājumus, lai skolēnu ikdienu padarītu jautrāku un aktīvāku. Piemēram, skolas radio ir pārvietots uz mūzikas straumēšanas lietotni Spotify, kur regulāri tiek veidotas dažādas playlistes (dziesmu saraksti), piemēram, dziesmas Valentīna dienas noskaņās vai dziesmu saraksts „Motivācijas deva". Arī ikgadējais aerobikas deju pasākums notika attālināti – katrs skolēns deju veidoja individuāli un ar video palīdzību to vēlāk parādīja sporta skolotājiem. Mēs cenšamies būt radoši un nepadoties apstākļiem, ko izraisījusi ārkārtējā situācija.
ELĪZA ELSIŅA
2.03.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px