„Kā rīkoties, ja ir aizdomas par saslimšanu ar „Covid-19", bet analīžu nodošanas vieta neatrodas tiešā dzīvesvietas tuvumā un nav arī personīgā transporta, ar ko tur nokļūt? Vai – ja pašsajūtas dēļ nemaz nevarētu sēsties pie stūres, lai brauktu nodot analīzes?" tā laikrakstam „Stars" jautāja kāds iedzīvotājs.
Publiski pieejamajā informācijā par „Covid-19" analīžu nodošanas punktu darbību Madonā un Lubānā uzsvērts: „Personām ar akūtu elpceļu infekcijas slimību pazīmēm uz paraugu ņemšanas punktu nepieciešams ierasties ar savu personīgo transportu." Pilnīgi noteikti uz testēšanas vietu nedrīkst doties ar sabiedrisko transportu.
Tikai personas, kurām nav akūtu elpceļu infekcijas slimību pazīmju, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties arī ar velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu.
Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja atbildēja, ka sākotnēji jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu telefoniski. Izvērtējot katru gadījumu individuāli, esot vairāki iespējamie rīcības varianti situācijās, ja saslimušajam nav personīgā transporta.
– Ģimenes ārsts var dot nosūtījumu, lai pieteiktu „Covid-19" analīžu veikšanu mājās, un tas būs bezmaksas pasākums. Ir pašvaldības, kur pieejams transports iedzīvotāju pārvadājumiem dažādās situācijās, attiecīgi par nokļūšanas iespēju uz testēšanas vietu var interesēties arī savā pašvaldībā, – komentēja Ilze Arāja.
Iepriekš plašsaziņas līdzekļos izskanējusi informācija – ja nav personīgā transporta, ar ko nokļūt testēšanas vietā, palīdzēt turp nokļūt var palūgt tuviniekiem. Tas gan ir pretrunā noteiktajam, ko kontrolē arī Valsts policija, – vienā tran-
sportlīdzeklī var braukt tikai vienas mājsaimniecības ietvaros. Madonas iecirknī apstiprināja, ka šāda situācija būtu izņēmuma gadījums, ko, veicot kontroli, policijas darbinieki ņemtu vērā un būtu pretimnākoši. Protams, ievērojot visus iespējamos piesardzības pasākumus: sejas aizsargmaska gan transporta vadītājam, gan pasažierim, tikai divi cilvēki automašīnā, maksimāli cenšoties ievērot distanci, kā arī pēc brauciena jādezinficē rokas un virsmas, kur pieskāries cilvēks ar „Covid-19" simptomiem.
Ilze Arāja atzina, ka ar visiem drošības pasākumiem tas tomēr varētu izvērsties par riskantu pasākumu tieši autovadītājam: – Visticamāk, brauciens būs ilgāks par 15 minūtēm, un tas būs tuvs kontakts, jo automašīnā ir grūti ievērot divu metru distanci. Ja pasažierim veiktais „Covid-19" tests būs pozitīvs, šoferis, visticamāk, tiks noteikts kā kontaktpersona. Tie ir tie riski šajā situācijā.
Jāatgādina, ka līdz 6. aprīlim iedzīvotāji „Covid-19" analīzes var nodot arī bez ārsta nosūtījuma, ja ir parādījušies slimības simptomi – akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas sajūtas zudums u. c.). Savukārt cilvēki, kuri atgriezušies Latvijā no Apvienotās Karalistes vai Dienvidāfrikas Republikas, testu var veikt arī tad, ja nav saslimšanas simptomu.
„Covid-19" analīžu nodošanai var pieteikties, zvanot uz centralizēto tālruni 8303. Madonas reģionā „Covid-19" testi tiek pieņemti E. Gulbja laboratorijas punktā Madonā, Rīgas ielā 3, un Lubānā, Oskara Kalpaka ielā 12, kā arī Centrālās laboratorijas analīžu nodošanas punktā Madonā, Augu ielā 27. Ierašanās tikai ar iepriekšēju pierakstu! E-pieraksts testu veikšanai visā valsts teritorijā – https://www.aslimnica.lv/pieraksts.php.
12.02.2021.