Viss dabā gatavojas ziemai, un koki savas lapas gandrīz jau pilnībā nometuši. Tomēr kāda kapu apmeklētāja Mārcienas pagastā nav mierā ar to, ka vietām uz celiņiem kapu teritorijā gulstas lapu kārtiņa.
Sieviete pauda savu viedokli laikrakstam „Stars": – Lapu kaudzes ir tādas kā nekur citur, jo sevišķi no meža puses. Pieci kapiņi zem tām – tie taču arī ir cilvēki. Smagi skatīties. Tur, kur ciema glabātie cilvēki, septiņas kapu kopiņas esmu saveidojusi, kapu uzraudzei tas neesot jādara. Tāpat kapu mājiņā – pusmetru pakāpiens, lai tiktu iekšā. Izvadītāja arī esot lūgusi, lai šo problēmu risina.
Zvanītājas aicināti, devāmies uz Mārcienas pagasta kapiem. Nekādas lielas lapu kaudzes gan neatradām, vien dažuviet uz celiņiem sakritusi plāna kārtiņa koku lapu. Visādi citā-di – teritorija rudenīga, bet sakopta.
To uzsvēra arī Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Mālniece: – Vēl joprojām turpinās lapkritis, domāju, tā tomēr nav inde, kas krīt no gaisa, un nedaudz lapu uz celiņiem nav kaitīgas ne fiziski, ne vizuāli. Vienu gadu bija vairāk tā saucamo simtlatnieku, tad nu ap šādu pašu laiku visas lapas kapsētā grābām. Tad – tieši otrādi – daži kapu kopēji teica, lai lapas atstāj, jo tad sastādītie augi labāk pārziemo. Jāsaprot, ka diemžēl visiem neizpatikt. Tāpēc vadāmies pēc normatīviem un savām iespējām. Pirmkārt, nevienos noteikumos nav rakstīts, ka vēlā rudenī kapos uz celiņiem visām lapām būtu jābūt sagrābtām. Obligāts priekšnosacījums tas mums ir uz diviem svētkiem gadā – kapusvētkiem un svecīšu vakaram. Pie mums svecīšu vakars ir oktobra pirmajā svētdienā, uz šo laiku lapas vēl krita, bet darbinieki pat no paša rīta lapas piegrāba, lai viss būtu skaists un tīrs. Pēc svecīšu vakara nevienos kapos lapas vairs negrābj, pat Madonas kapos, kā nesen braucot noskatījos. Šobrīd kapi ir sagatavoti ziemošanai. Otrkārt, kapu pārzine Mārcienas kapos nestrādā ne pilnu un pat ne pusi dienas slodzes; šīs slodzes noteic pēc kapu platības un vidējā apglabājamo skaita gadā, līdz ar to pie mums šī slodze ir neliela.
Ināra Mālniece skaidroja, ka pirms ziemas lapas līdz ar to vairs netiks grābtas, taču agrā pavasarī visa atlikusī rudens rota tiks novākta. – Uzskatu – tik daudz, cik kapos pēdējā laikā izdarīts, iepriekš nekad nav darīts. Vēl nesen 15 vecos kokus izzāģēja, kamēr citās kapsētās ir pilns ar veciem kokiem, piemēram, Liseskalna kapos. Jā, tas nav lēti, arī mūsu rēķins bija rakstāms ar četriem cipariem. Viss tik akurāti tika novākts, katra skaidiņa saslaucīta. Kapos daudz ir strādāts, – secināja Ināra Mālniece. Saistībā ar kapličas ēku viņa komentēja, ka kāpnes nav vēlams pārbūvēt tāpēc, ka tās iziet uz ļoti šauru ceļu, kas paredzēts apbedīšanas automašīnas piebraukšanai. Savukārt pats ceļš atrodas uz nelielas kraujas, burtiski – kapu kalniņā. Trepju pārbūve šo celiņu tikai vēl vairāk sašaurinātu, un tad nevarētu piebraukt auto. Ja kādam ir grūtības pa trepītēm tikt kapličā, kā akcentēja Ināra Mālniece, kapliča ir caurstaigājama un tajā ērti var ieiet arī no otras puses.