Laikraksts „Stars" nesen saņēma šādu Madonas iedzīvotājas vēstuli: „Pēc televizora skatīšanās tas tiek izslēgts ar pults palīdzību, tāpat arī dekoders. Sakiet, lūdzu, cik ekonomiski, pareizi un droši tas ir? Vai nebūtu tomēr ierīces jāatvieno arī no kontakta? Vai tas neietekmē veselību, ja televizors atrodas guļamistabā?"
Komentāru sniedza AS „Sadales tīkls" speciālisti: – Elektroiekārtu tālvadības pults padara ērtu un vienkāršu to ieslēgšanu un izslēgšanu. Elektroierīces, kuras ražotas pirms 5-7 gadiem, pēc izslēgšanas ar pulti patērē vidēji 4 W (vatus) jaudas. Izslēdzot televizoru un dekoderu ar pulti, bet neatvienojot to no kontaktligzdas, vienas iekārtas elektroenerģijas patēriņš mēnesī var pieaugt par 2,5 kWh (kilovatstundām). Elektroenerģijas patēriņa pieaugums gan katram lietotājam var atšķirties, jo katrā mājsaimniecībā tiek izmantotas dažādas elektroierīces, kam atšķiras ražotājs un elektroenerģijas patēriņš.
Ja papildus elektroierīces izslēgšanai ar pulti kontaktspraudnis tiek atvienots no kontaktligzdas, elektroenerģija netiek patērēta. Tomēr šādā veidā izslēdzot televizoru un dekoderu, ir iespējama situācija, ka pēc televizora ieslēgšanas dekoders veic informācijas atjaunināšanu un vairākas minūtes nav iespējams redzēt televīzijas pārraidi, kas rada neērtības elektroierīces lietotājam.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 27.06.2014.
Autore: LAURA KOVTUNA
AGRA VECKALNIŅA foto