22. decembri Latvijas elektrības nozarē strādājošie atzīmē kā reizi, kad 1939. gadā pieņemts likums par Valsts elektrības uzņēmumu Ķegums. Pāris mēnešu iepriekš darbu bija sākusi tā laika jaudīgākā elektrostacija pie Daugavas.
Madonai tad strāvu pievadīja Aiviekstes spēkstacija, vēl senāk – Birāni. Iespējams gan, ka divdesmito gadu pirmajā pusē madoniešiem elektrību ražojis Pēteris Rozītis, ko vairāk pazina kā kokzāģētavas īpašnieku.
1871. gada vasarā „Birānu" saimniecības izpirkšanas līgumu ar Zelgauskas muižas īpašnieku slēdza Dāvids Balodis. Tajā ierakstīts: „Tā brīvība mājas robežās dzirnavas ierīkot un ietaisīt nebūs nedz tagad nedz uz priekšu nekādā laikā, ja kad arīdzan tie likumi to īpaši vēlētu tam pircējam jeb viņa taisnības un mantas ņēmējiem piekrist, bet šī brīvība paliek vienumēr pārdevēja lielkungam un viņa mantas un tiesas ņēmējam par labu pie tās muižas…" Balodis „Birānus" pārdeva Alfredam Kārlim Johovam, no viņa 1923. gadā atpirka Andrejs Runka, bet nu jau kopā ar dzirnavām. Runkas nolūks bija uzstādīt dzirnavās ģeneratoru. Projektu sagatavoja inženieris Jānis Lamsters, paredzot 30 zirgspēku turbīnu.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 20.12.2013.
Autors: INDULIS ZVIRGZDIŅŠ
J. GLĪZNIEKA foto ap 1927. gadu