12. oktobrī Madonas mūzikas skolas Laimas zālē pulksten 17 madoniešus un pilsētas viesus aicina XI starptautiskā kokļu mūzikas festivāla SOLARIS koncerts. Tajā piedalīsies kokļu ansamblis „Austriņa", kokļu trio „Melisa" un Pāvels Lukojanovs no Krievijas (gusļi).
20. gadsimtā latviešu tradicionālā kokle ir piedzīvojusi ievērojamas pārmaiņas – tā izaugusi par modernu, iespējām bagātu koncertinstrumentu, ir izveidojusies jauna spēles skola un mācīšanas metodika.
90. gadu vidū Latvijā veidojās jauna koklētāju paaudze. Kokļu mūzikas festivāls radās ar mērķi rādīt jauno, profesionālo virzienu, labāko, kas ir šajā nozarē.
Pirmie festivāli notika Kultūras centrā „Imanta". Tie apvienoja koncertus ar pedagogu izglītošanu – notika lekcijas un praktiskās nodarbības kokles pedagogiem. 1999. gadā festivālā pirmo reizi piedalījās arī viesi no ārvalstīm, un tas kļuva par sarīkojumu ar starptautisku skanējumu. Turpmāko festivālu ietvaros ir noticis kompozīciju konkurss koklei, instrumentu izstādes, ansambļu skates, demonstrēti kinohroniku materiāli no arhīviem.
Kopš 2002. gada festivāls noris Rīgas centrā, un tā organizēšanā iesaistās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija. Viesu vidū ir kolēģi no kaimiņvalstu mūzikas augstskolām, kuri vienlaikus ir arī savu valstu vadošie atskaņotājmākslinieki, un viņu studenti.
Festivāla ietvaros notikuši studentu koncerti, tautas mūzikas koncerti, jaunās mūzikas koncerts, kameransambļu koncerts, zinātniskā konference, savus pirmatskaņojumus piedzīvojusi virkne pašmāju un ārvalstu autoru darbu.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 09.10.2007.
Autore: SANDRA ZARIŅA