Šonedēļ, pateicoties „Tallink" rīkotajai akcijai „Bērni bērniem" un Madonas deju grupai „Aliens", kas šajā akcijā bija iesaistījusies, veiksmīgi tiku pasargāta vismaz no vienas tā arī līdz galam neviennozīmīgi vērtētas ažiotāžas – proti, ap viltus meteorītu, kurā droši vien būtu ierauta arī personīgi, jo vien dažus kilometrus no Mazsalacas dzīvo man labi zināmi cilvēki. Tā vietā tieši tai laikā mierīgi kuģojām pa Baltijas jūru Stokholmas virzienā, izbaudījām šīs pilsētas nesteidzīgi mierīgo rudeni ar lapu zeltu un tam vien raksturīgo rūgteno smaržu un prieku, ko sagādā uzstāšanās azarts un bērnības aizrautība. Un, kad atgriezāmies, meteorīta radītais burbulis ar skaļu troksni bija pārplīsis, atstājot vien mieles…
Toties diemžēl ir lietas, no kurām nu nekādi nevarēs izvairīties neviens no mums. Šonedēļ tika publiskotas izmaiņas likumā par iedzīvotāju nodokli, kas stāsies spēkā ar nākamā gada 1. janvāri un solās būt visai vērienīgas, paredzot ar nodokli aplikt ne tikai kapitāla pieaugumu, bet, piemēram, arī ienākumus no dārgakmeņiem, mākslas darbiem, monētu kolekcijām un citas lietas. Nodokli piemēros arī ienākumiem no nekustamā īpašuma (ieskaitot nekustamā īpašuma iegūšanas tiesības), dividendēm, ienākumiem no procentu un tiem pielīdzināmiem maksājumiem, ar procentu maksājumiem saistītiem ienākumiem, ienākumiem no intelektuālā īpašuma utt. Tāpat valdība ir akceptējusi arī grozījumus vairākos Ministru kabineta noteikumos.
Likumprojekts, piemēram, paredz samazināt slieksni no 150 līdz 100 latiem un no 3000 līdz 1000 latiem, kādā ar nodokli ir apliekamas visas konkursos un sacensībās, tostarp arī publiskos starptautiskos konkursos un starptautiskās sacensībās, saņemtās balvas un prēmijas. Komentāros internetā jau izskan visai dzēlīgas piezīmes par to, ka valsts ar vienu roku mēģina kaut kādā veidā pateikties tiem cilvēkiem, kas spodrina Latvijas vārdu, bet ar otru alkatīgi savāc atpakaļ. Valsts budžeta „glābšanas" nolūkos ar nodokļiem tiek aplikts teju vai viss, kas vien iespējams. Jāpiekrīt tiem asprāšiem, kas ironizē, ka par vienu nodokli gan valdība vēl nav padomājusi. Proti, vēl nav ieviestas nodevas par gaisu, ko elpojam. Un jāteic, paldies Dievam, jo mums, kas dzīvojam ārpus lielpilsētas un baudām tik brīnišķīgu spirgtumu kā, piemēram, vakar, tas droši vien būtu daudz augstāks nekā pilsētas smogu elpojošajiem…
Autore: BAIBA MIGLONE