Naktī uz svētdienu, 9. oktobri, pulksten 2.31 tika saņemts izsaukums uz Brīvības ielu Lubānā, Lubānas novadā, kur dega dzīvojamā māja pilnā platībā – 120 kvadrātmetru, ziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Sandra Vējiņa. Cilvēki bija evakuējušies jau pirms VUGD ierašanās, tādēļ ugunsnelaimē neviens necieta.
VUGD Lubānas posteņa komandieris Gatis Gutāns tagad secina, ka mājas iedzīvotāji izglābušies brīnumainā kārtā, jo ugunsgrēks ļoti strauji attīstījies, turklāt pašā nakts vidū, kad ir vissaldākais miegs.
– Tomēr cilvēki nelaimi bija sajutuši, tādēļ neviens necieta. Viņiem izejot no mājas, atklājās, ka deg jau mājas jumts. Glābšanas darbi noritēja ilgi, strādājām arī pie tā, lai neaizdegtos tuvumā esošās saimniecības un kaimiņu ēkas, – teic Gatis Gutāns. Tas vēl ir jānoskaidro izmeklētājiem, bet ugunsdzēsēji glābēji kā vienu no nelaimes izcelšanās iemesliem pieļauj radušos īssavienojumu ledusskapja saldētavā. Ugunsgrēks tika lokalizēts pulksten 4.09, bet pilnībā nodzēsts – pulksten 8.01. Ugunsgrēka dzēšanā piedalījās Lubānas, Madonas un Gulbenes ugunsdzēsēji.
Šajā pašā naktī, pulksten 4.10, kolēģi no Cesvaines posteņa devās palīgā kaimiņiem Gulbenes novadā, kur arī 120 kvadrātmetru platībā nodega vienstāva koka dzīvojamā māja. Diemžēl šajā negadījumā gāja bojā aptuveni 30 gadu vecs vīrietis.
VUGD vērš iedzīvotāju uzmanību – ja dzīvojamajās mājās būtu ierīkots autonomais ugunsgrēka detektors jeb dūmu detektors, tad, iespējams, ugunsgrēks tiktu laicīgi pamanīts. VUGD aicina iedzīvotājus parūpēties par savu un līdzcilvēku drošību un uzstādīt mājās dūmu detektorus, jo tas ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā laikus pamanīt iespējamo ugunsnelaimi un pasargāt sevi un līdzcilvēkus. Gatis Gutāns piekrīt:
– Ne velti valdība beidzot ir izdomājusi dūmu detektoru uzstādīšanu noteikt kā obligātu līdz 2020. gadam. Līdz tam, kad šis likums stāsies spēkā, būtu tikai apsveicami, ja iedzīvotāji pēc savas iniciatīvas jau iegādātos un uzstādītu savos mājokļos dūmu detektorus.