Veselīga uztura paradumi katram ir citi. Uz jautājumu par to, ko uzskata par veselīgu uzturu, Raita Sondore atbild: – Lielākoties izvēlamies to, kas ir mājās, pašu saimniecībā – dārzā un kūtiņā – izaudzēts. Kas var būt labāks par dabisku, ekoloģiski tīru pārtiku – redīsiem, burkāniem, bietēm tieši no vagas, dillēm, lokiem, salātiem – no sakņu dobes, rabarberiem, kas izrauti no cera, un no svaiga piena izgatavota biezpiena, krējuma, pašu sieta siera.
Raita stāsta, ka ģimenes piemājas saimniecībā „Pietnieks", kas atrodas Sarkaņu pagastā, ir sakņu dārzs, kurā izaudzē dārzeņus, zaļumus, ir kartupeļu tīrums, siltumnīca, kur stāda tomātus. Kūtiņā ir govis, aitas, cūkas, vistas, līdz ar to pašu iztikšanai ir piens, gaļa, olas. Visiem kopā patīk ogot un sēņot, tāpēc rudenī tiek sagatavoti krājumi ziemai – ievārījumi, sulas, salāti, kā arī daudz labumu nonāk saldētavā. Protams, darba mājās ir daudz, bet, sadalot pienākumus ģimenes locekļu starpā, tik traki nav.
Raita Sondore ikdienā ir ļoti aizņemta, jo viņa ir Nevalstisko organizāciju atbalsta centra vadītāja, tagad – arī Madonas novada fonda valdes priekšsēdētāja, darbojas arī Latvijas Lauku sieviešu apvienībā. Viņa vēl arī turpina zināšanu apguvi, ir izvēlējusies nepilna laika studijas Starptautiskās praktiskās psiholoģijas augstskolas Lubānas filiālē. Sabiedriskā darba aktivitātes, pienākumi Madonas novada fondā, projektu rakstīšana, sanāksmju organizēšana un apmeklēšana, studijas un rūpes par ģimeni – to visu ir jācenšas apvienot. Tāpēc Raita ir atklāta:
– Labprāt ikdienas uzturam gatavoju to, kas neprasa tik lielas pūles.
Ģimenē aug trīs jaunieši. Gints mācās Rīgā, celtniecības koledžas 1. kursā būvniekos, Kristīne – Cesvaines vidusskolas 11. klasē, Inese beigs 8. klasi. Šogad pie mums vēl dzīvo brāļa dēls Elvijs, kas mācās Cesvaines vidusskolā, bet ir izvēlējies dzīvot laukos, nevis pilsētas mazajā istabiņā.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 17.05.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto