Pētījumi liecina, ka katram trešajam Latvijas iedzīvotājam ir liekā svara problēmas, tai pašā laikā „G. Miežis Ārsts" aptaujas rezultāti rāda, ka katrs trešais Latvijas iedzīvotājs vēlas atbrīvoties no liekā svara – cilvēki apzinās savu problēmu, tāpēc ir jārīkojas.
Aptauja veikta šā gada septembrī, un aptaujāti 1002 respondenti vecumā no 15 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku rajonos.
Vairākums iedzīvotāju – 77% – par svara samazināšanu sākuši domāt pašiniciatīvas rezultātā, jo viņi vēlas izskatīties labāk. Katrs trešais svaru vēlas zaudēt tādēļ, ka tas ir kļuvis par traucēkli. Vīrieši ievērojami biežāk svaru vēlas zaudēt tādēļ, ka tas ir traucēklis ikdienā (norādījis 41% aptaujāto), sievietes to vēlas darīt, lai uzlabotu savu izskatu (norādījis 81% aptaujāto). Pašiniciatīva liekā svara samazināšanai ir izplatītāka jaunāku respondentu vidū, vecākie respondenti biežāk norādījuši, ka liekais svars traucē ikdienā vai ir izraisījis veselības problēmas. Daži no aptaujātajiem apsvēra svara nomešanu, jo tiem sāka spiest bikses, kļuva grūti pieliekties, lai sasietu kurpju auklas.
Vairāk nekā puse aptaujāto (57%) svara zaudēšanas nolūkā sporto, bet katrs otrais uzturā lieto tikai veselīgus produktus. 26% aptaujāto mēdz ieturēt diētas, lai notievētu. Respondenti ar augstākiem ienākumiem biežāk pievērš uzmanību ikdienas ēdienkartei, kā arī biežāk izvēlas sportot vai lietot medicīniskos notievēšanas līdzekļus. 11% aptaujāto atzīst, ka, lai notievētu, viņi badojas.
Kā uzsver diētas ārsts Dr. Andis Brēmanis, aptaukošanās nav tikai vizuāla problēma. Tā pati par sevi ir hroniska slimība, kas pasliktina dzīves kvalitāti. Bez tam paaugstināta ķermeņa masa var būt veicinošs faktors virknei citu slimību, kas saistās gan ar izmaiņām tauku un ogļhidrātu vielmaiņā, gan tīri mehāniski pārslogojot locītavas un mugurkaulu.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 02.11.2012.
Apkopoja LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto