Ikkatrs pieaugušais noteikti atceras, kā bērnībā baidījies no ārstiem, slēpies, raudājis, kad vajadzēja apmeklēt mediķus. Jo sevišķi bieži šausmu stāstiņi vairumam no mums tapuši pēc zobārsta apmeklējuma. Pieaugušie savas bailes visbiežāk šādās situācijās tomēr māk kontrolēt vai vismaz tās tiek pieciestas, turpretī bērniem šīs negatīvās emocijas nereti ir grūtāk pārvarēt.
Kas tad vispār ir bailes? Psiholoģe Elizabete Birule skaidro, ka tās ir emocijas, kas izraisa reālu vai iedomātu briesmu atpazīšanu; tā ir reāliem draudiem pakļauta organisma dabiska efektīva reakcija. Bailes var raksturot kā iekšējo diskomfortu, neskaidrību un slāpētas emocijas. Bailēm no ārsta apmeklējuma tomēr var būt arī nopietnas sekas, jo dažos gadījumos slimība var tikai progresēt, kamēr cilvēks pārvar šīs bailes un saņemas doties pie mediķa.
– Baiļu izpausmes veids katram no mums, tai skaitā bērniem, ir dažāds un arī ir atšķirīgi novērojams. Daži bērni var kļūt nervozi, citi – agresīvi, uzstājīgi, cietsirdīgi, vēl citi noslēdzas sevī, kļūst bailīgi un nav vērsti uz atklātību. Tas viss ir nopietni, jo ir arī pierādīts, ka bailes ietekmē mūsu veselību, – uzsver Elizabete Birule.
No visām emocijām bailes cilvēkā parādās vienas no pirmajām. Tās sāk izpausties zīdaiņos jau no 3 mēnešu vecuma, šajā pašā posmā bērns sāk izjust patiku, nepatiku, dusmas un noraidījumu. Baiļu lēkmes kulmināciju parasti sasniedz 1.-3. minūtē pēc to sākšanās un beidzas vidēji 28 minūtēs.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 19.04.2013.
Autore: LAURA VOITIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto no arhīva