Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Jārūpējas par augsni, lai būtu raža

Redakcija

Autors • 10.10.2009.

Jārūpējas par augsni, lai būtu raža
Burtu lielums

Atnākot rudenim, cilvēki steidz novākt ražu un sagatavot augsni nākamajam gadam. Lauteriete Sigita Dāboliņa, kas Bulduru dārzkopības tehnikumā ieguvusi dārznieka-agronoma specialitāti, ar īpašu rūpību rudenī darbojas dārzā, sevišķi puķu, lai nākamajā gadā būtu bagāta augļu un dārzeņu raža, kā arī krāšņi ziedētu puķes.

– Nu jau visi ziedi ir pārziedējuši un pamazām jāsāk puķu stādus sagatavot ziemai. Piemēram, petūnijas es saglabāju arī nākamajam gadam. Daudzi pēc noziedēšanas tās izmet un nākamajā pavasarī pērk par dārgu naudu. Es parasti daru tā – no auga nolasu visus vecos ziedus, pēc iespējas vairāk noīsinu stublājus un nesu istabā, kurā ir vēsāka temperatūra. Tai jābūt līdz +5 grādiem. Pagrabā puķes nedrīkst nest, jo tur tām var būt par vēsu. Tāpat var iegūt arī spraudeņus no mātes augiem.

Šobrīd manā kolekcijā ir daudz un dažādu petūniju – gan nokarenās, gan zemās, lauvmutītes – pildītās, parastās, asteres, samtenes un citas. Es izvēlos tikai kvalitatīvas sēklas. Tās pēc katalogiem pasūtu no Vācijas. Patīk un interesē viss jaunais. Bet, lai puķes skaisti un koši ziedētu, augsnei izmantoju gatavu substrātu. Tas tāpēc, lai augsne būtu brīva no nezālēm, infekciju slimībām. Tas arī atvieglo darbu, jo substrātam klāt ir nepieciešamās minerālvielas. Diemžēl mēs nezinām proporcijas, cik daudz likt minerālmēslu un citu vielu, līdz ar to pašam gatavot augsni nav izdevīgi. Protams, ir cilvēki, kas nepievērš tam lielu vērību, piemēram, augļudārzā. Kociņus nepieciešams kaļķot, tāpat arī pabarot ar minerāliem. Es parasti izmantoju kūtsmēslus. Ja paši neko nedarīsim, tad nekas arī neizaugs. Bet, lai ābelītes un bumbieres pasargātu no zaķiem, lieku žogus. Agrāk stāstīja, ka jāapsedz ar egļu skujām, es uzskatu – ja tās liek tagad, tad līdz pavasarim tās ir nobirušas un zaķi tāpat ābelītes apgrauž.

Viennozīmīgi, lai būtu laba raža, cilvēkiem pašiem jārūpējas. Rudenī jāsalasa visi nokritušie augļi. Tāpat arī no kokiem jāmēģina dabūt nost iebojājušos ābolus, plūmes un bumbierus, jo tie ir slimi un izplata slimības, visbiežāk puvi. Ja bojātos augļus nenovāksim, nākamajā gadā to jau būs vairāk. Bieži gadās problēmas ar bojāto augļu noņemšanu, tāpēc izdevīgāk ir stādīt pundurābeles un bumbieres. No tām ir arī citi ieguvumi – racionālāk tiek izmantota zeme, piemēram, pilsētās, kur jau tā tās nav īpaši daudz, un augļukokus var biežāk sastādīt, tās arī ātrāk sāk ražot.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 10.10.2009.

Autore: AGRITA NUSBAUMA

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px