Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Vidusskolā īsteno Jauniešu iniciatīvu projektu

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 17.06.2024.

Vidusskolā īsteno Jauniešu iniciatīvu projektu
Burtu lielums

Guntars Baņukalns 31. maijā — nu jau aizvadītā mācību gada pēdējā dienā — tika ievēlēts par Madonas pilsētas vidusskolas skolēnu domes prezidentu.

Madonas vidusskolā viņš mācās jau no pirmās klases, bet aizvadītais mācību gads ir otrais, kad viņš aktīvi piedalās skolas sabiedriskajā dzīvē. – Viss sākās pirms gada, kad iepriekšējā mācību gada otrajā semestrī skolas direktores vietniece Rudīte Zauska uzaicināja darboties skolēnu domē, un pēc tam tika arī piedāvāts vadīt pasākumu. Tā kā tas izdevās diezgan labi, kopš tās reizes man ir uzticēta visu skolas pasākumu vadīšana, bet šī mācību gada sākumā mani iecēla par skolēnu domes viceprezidentu. Savukārt mācību gada noslēgumā piedalījos skolēnu domes prezidenta vēlēšanās, un šajā amatā tiku arī ievēlēts. Vēl es aizraujos ar tautiskajām dejām, patīk arī autosports, bet pagaidām esmu piedalījies tikai vienās autobraukšanas sacīkstēs Briežukalnā Ērgļos, – pastāstīja Guntars Baņukalns.
Madonas vidusskolas skolēnu domes prezidenta vēlēšanas notiek reizi divos gados vai viņš tiek pārvēlēts ātrāk, ja prezidents nepiekrīt šos pienākumus veikt arī otro gadu pēc kārtas.
– Šoreiz uz prezidenta amatu sākumā kandidēja trīs skolēni. Nākamais solis – divu pretendentu izvirzīšana uz nākamo kārtu, balsojot skolēnu domei mazajā konferencē. Pēc tam tika izlīmētas afišas, katrs iepazīstināja ar sevi, savām idejām un mēģināja pārliecināt, kāpēc jābalso tieši par viņa kandidatūru. Tad sekoja domes prezidenta ievēlēšana, piedaloties skolēniem un skolas administrācijai, – atklāja Guntars.
Vaicāts par iecerēm, kuras plāno īstenot, pildot šos pienākumus, jaunievēlētais skolēnu domes prezidents atzīmēja, ka tās ir vairākas.
– Ļoti ceru, ka mums izdosies atsākt skolas avīzes izdošanu, kura jau gadus divus neiznāk. Vairāk domājām tieši par elektronisko versiju, nevis drukāto papīra formātu, kam ir vajadzīgi līdzekļi. Elektroniskā versija jauniešiem būtu arī ērtāk sasniedzama. Esmu par to, lai skolā vairāk skanētu mūzika, kas ir iespējams pēc veiktās renovācijas. Turklāt tas šajā mācību gadā, kā, piemēram, Valentīna dienā un dažos citos svētkos, saskaņojot ar skolas vadību, tika jau izmēģināts. Ir doma, ka mūzika varētu skanēt līdz pirmajai stundai – teiksim, no pulksten 7.40 līdz 8.10 – un, protams, arī starpbrīžos, lai, ienākot skolā, uzlabotos garastāvoklis un nebūtu jāstaigā ar nokārtu galvu, – uzsvēra Guntars.
Viņam ir arī pieredze projektu rakstīšanā. Šajā mācību gadā ar Madonas novada pašvaldības atbalstu tika īstenots jauniešu iniciatīvu projekts „Pasākumu cikls „Gada skolēns Madonas pilsētas vidusskolā 2024"".
– Šo projektu iesniedzu es, bet to izstrādājām kopā ar iepriekšējo skolēnu domes priekšsēdētāju Anniju Ivānu. Tā pamatā ir tradicionālais pasākums „Gada skolēns", kas notiek katru gadu, bet šogad tas tika organizēts kā pasākumu cikls. Vispirms no katras klases izvirzīja vienu pretendentu, to, kuram ir vislabākās atzīmes un vislielākā izaugsme, salīdzinot ar iepriekšējo mācību gadu. Katrā klasē notika arī kopīgs pasākums ar saldējuma ēšanu. Iesaistoties projektā un gūstot pašvaldības finansiālu atbalstu, pasākumus pacēlām nedaudz augstākā līmenī, jo varējām īstenot vairākas lietas, kas patīk tieši jauniešiem. Projekta noslēgumā devāmies arī ekskursijā, – atzīmēja Guntars.
Piedaloties konkursā, Jauniešu iniciatīvas konkurss saņēma finansējumu – 489 eiro.
– Maksimālais finansējums, uz ko varēja tiekties, bija 500 eiro. Mēs iesniedzām projektu, paredzot nedaudz mazāku finansējumu. Pašvaldības atbalsts bija atkarīgs ne tikai no iesniedzēju paredzētās summas. Tika vērtēta arī tā kvalitāte, kā tas tapis, vai to uzrakstījuši paši jaunieši vai izmantots mākslīgais intelekts, vai piesaistīti pieaugušie, jo viens no šī konkursa mērķiem ir dot iespēju jauniešiem gūt pirmo pieredzi projektu rakstīšanā un to realizēšanā. Lai nebūtu tā, ka, izmantojot mākslīgo intelektu, tajā tiktu iekļauti „gudri vārdi un apzīmējumi", kurus varbūt jaunietis pat nezina un neizprot, – atzina skolēnu domes jaunievēlētais prezidents.
Vaicāts, vai arī nākamajā mācību gadā tiks izstrādāts vēl kāds projekts, Guntara atbilde bija apstiprinoša, ja vien šādu Jauniešu iniciatīvu konkursu Madonas novada pašvaldība izsludinās arī nākamajā gadā.
Viņš saredz nepieciešamību un arī iespējas uzlabot skolas sabiedrisko dzīvi. Arī organizētos pasākumus noteikti varētu apmeklēt daudz vairāk skolēnu. Patlaban dome darbojas 15 cilvēku sastāvā, no kuriem tās darbā aktīvi iesaistās kādi desmit jaunieši. Ir doma tajā iesaistīt arī skolēnus, kuri mācības Madonas pilsētas vidusskolā 1. septembrī tikai uzsāks. Turklāt vairāki šogad ir absolvējuši 12. klasi.
– Jāmēģina palielināt gan jauniešu iesaiste pasākumu organizēšanā un citu aktivitāšu norisē, gan to apmeklētība. Tad arī pašiem skolas dzīve liksies interesantāka un uz skolu nāks nevis tāpēc, ka vecāki spiež to darīt, bet gan tāpēc, ka tajā ir interesanti un iespējams iegūt labas zināšanas, – uzsver Guntars Baņukalns.

#SIF_MAF2024

18.06.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px