Cesvaines pilsētas un pagasta iedzīvotājiem, tāpat kā citu lauku reģionu iedzīvotājiem ļoti svarīga ikdienā ir ģimenes ārsta pieejamība.
Tā kā Cesvainē vēl aizvien tiek meklēts ģimenes ārsts, lai kaut cik risinātu situāciju, pašvaldība ir atbalstījusi feldšerpunkta izveidi, kurā uz vietas strādās feldšere Baiba Briede un, kuram ir izdevies piesaistīt arī ārsti Baibu Baķi.
Viņa reizi nedēļā mēro ceļu no Rankas uz Cesvaini, lai palīdzētu, ārstētu un nesavtīgi darītu savu darbu. Rankā atrodas dakteres pamatprakse, bet uz Cevaini viņa atbrauc pierakstīt un pieņemt cilvēkus, lai tiem nebūtu jāmēro ceļš uz Ranku.
– Mana pamatprakse ir Rankā, kur arī ilgu laiku cilvēki dzīvoja bez daktera. Pirms nepilniem diviem gadiem sāku tur strādāt. Pati dzīvoju Jaunpiebalgā. Man nav nekādu problēmu izbraukāt, jo ceļš ir ļoti labs un skaists, atliek vien baudīt. Ja ziemā ceļu uzturētāji pienācīgi rūpēsies par ceļu stāvokli, arī nebūs nekādu sarežģījumu. Esmu zemgaliete, trīsdesmit gadus nostrādāju Jelgavā lielā praksē. Biju diezgan lielā mērā izdegusi, un nolēmu savu vāveres riteni apstādināt ātrāk nekā līdz ar aiziešanu pensijā. Biju pilnīgi pārliecināta, ka negribu vairs redzēt nevienu pacientu. Taču tas gana ātri sakārtojās, un pēc pusgada es sāku skatīties riņķī apkārt, kam varētu būt noderīga. Tā kā Ranka bija man tuvāk, uzsāku strādāt tur. Vietējie par to bija un ir ļoti priecīgi. Kādā dienā saņēmu zvanu no Cesvaines apvienības pārvaldes vadītāja Viļņa Špata, kurš vaicāja, vai nevēlos strādāt arī otrā darbā – Cesvainē. Strikti teicu nē, jo tikko kā biju izmukusi no lielā pacientu skaita, taču ieradums strādāt ar daudziem pacientiem nekur nebija pazudis. Ilgu laiku te esot bijis grūti atrast ārstu un sarežģīta šī situācija ir tiem, kas nevar paši nekur aizbraukt, un mammām ar maziem bērniem. Tas ir gan sarežģīti, gan arī diezgan dārgi. Daļa pacientu sāka braukt pie manis uz Ranku. Pēc kāda laika es zvanīju Špata kungam un vaicāju, vai piedāvājums ir vēl spēkā. Tā nu piekritu braukāt uz Cesvaini reizi nedēļā līdz brīdim, kamēr tiks atrasts pilnas slodzes ģimenes ārsts, – stāsta Baiba Baķe.
Kopā Cesvainē un Rankā dakterei ir apmēram tūkstotis pacientu, un viņa uzskata, ka vairāk par pusotru tūkstoti nevienam ģimenes ārstam nevajadzētu būt. Baiba Baķe uzsver – neviens ārsts speciāli pacientus neārstē slikti, bet no izdegšanas neviens nav pasargāts. Ārste uzteic feldšeru-vecmāšu punktu, kas šobrīd ar pašvaldības atbalstu Cesvainē tiek veidots un būs pastāvīgs pirmās neatliekamās un vienmēr esošās medicīniskās palīdzības saņemšanas iespēja. Līdz jaunajam gadam visam jau būtu jābūt sakārtotam. Tomēr starp šo feldšerpunktu un pacientu jābūt ģimenes ārstam, jo bez šī daktera iztikt nevar.
– Telpu iekārtošana un apdzīvošana vēl ir procesā, bet jau tuvojas noslēgumam. Visas vajadzīgās lietas, kas nepieciešamas, lai sertificētu kabinetu, ir pasūtītas. Domāju, ka līdz jaunajam gadam jau varēsim atklāt kabinetu. Būs jāsakārto arī dokumentācija, Veselības inspekcija un pārējās iestādes dos savu atzinumu. Lai gan esmu te pavadījusi pavisam neilgu laiku, sadarbība ar Vilni Špatu ir jau izveidojusies laba, viņš ir atsaucīgs. Ja pacientu būs gana, braukšu šurp divreiz nedēļā. Hroniskos slimniekus reizi nedēļā var apskatīt, bet akūto slimību pacienti jāredz biežāk, – teic Baiba Baķe. – Ja man jāatbild uz jautājumu, vai veselības pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki, es teiktu – vēl ir vajadzīgs viens pakāpiens līdz platformai, lai varam teikt, ka tā ir. Vēl nav sakārtotas visas lietas.
22.10.2024.