Pirms vasaras aktīvās sezonas sākuma Madonas novada tūrisma un viesmīlības nozares darbinieki pulcējās Cesvaines pils konferenču zālē uz praktisku apmācību semināru “Patiesā viesmīlība”.
17. aprīlī apmācībās piedalījās 52 tūrisma jomas uzņēmumu īpašnieki un darbinieki no Madonas novada. Semināru vadīja uzaicinātais lektors – apkalpošanas, komunikācijas un pārdošanas treneris Didzis Grāvītis.
Pasākumu organizēja Madonas novada pašvaldība sadarbībā ar Cesvaines tūrisma centru un Cesvaines pili.
Par to, kāpēc izvēlējās šādu tūrisma jomas darbinieku tikšanās formātu, Madonas novada pašvaldības tūrisma darba organizatore Sanita Soma pamatoja: – Šī ir mazliet citādāka tikšanās, salīdzinot ar iepriekšējām. Aicinājām tūrisma nozares pārstāvjus, akcentu liekot uz darbiniekiem un personālu. Esam pulcējuši tūrisma jomas darbiniekus no visa Madonas novada, īpaši tos, kas nozarei pievienojušies beidzamajos divos, trijos gados un vēlas veicināt pozitīvu komunikāciju ar viesiem, profesionālu apkalpošanu.
– Mēs dzīvojam laikā, kad gards ēdiens, ērts numuriņš, dabai draudzīga pieeja, kreatīvs dizains, savs īpašais stāsts, līdzvērtīga cena un daudzi citi faktori ir teju ikvienam nozares uzņēmumam. Veicot izvēli starp vienu, otru vai trešo vietu, viesiem tas var nozīmēt apjukumu. Šeit teicamas citu atsauksmes dod drošības sajūtu un kļūst par labāko reklāmu, savukārt profesionāla apkalpošana sekmē lojalitāti un ir galvenais iemesls, kādēļ viesi atgriežas.
Par to, kādas zināšanas guva apmācībās, uzrunātā "Lubānas vīnotavas" pārstāve Tija Žvagina atzina: – Mums viesmīlība nav sveša, bet ir arī tādas lietas, pie kā ir jāpiestrādā, kas ikdienā nonivilējas, aizmirstas. Izrādās, ir daudz jāstrādā pašiem ar sevi, kā atrast sevī resursus, lai vienmēr būtu pozitīvi. Tā bija tēma, ar ko lektors iesāka semināru.
Par to, ko jaunu uzzināja, Agnese Pelse, pārstāvot brīvdienu mājas "Dzirnavkalns", īsumā komentēja: – Vispirms ir jāvērš skats uz sevi, jāpavērtē, kāds tu pats esi. Ir jāvelta laiks sev, savai fiziskajai veselībai, stājai, un, ja pats jutīsies labi, tad viesi, kas atbrauc, ko sagaidi, jutīsies labi.
Cesvaines Tūrisma centra vadītāja Laura Smudze piebilda: – Grūti jau atzīt, ka nemaz neesi tik optimāli viesmīlīgs, ka vēl ir daudz jāmācās, visu dzīvi jāmācās. Tā jau ir – pirmais iespaids, pirmais smaids, pirmais "Labdien!" ir ļoti svarīgs, un nevienu, ar ko tiecies, neinteresē, ka ar kreiso kāju izkāpi no gultas. Viesim Tu paliksi atmiņā tāds, kāds pirmajā brīdī būsi. Protams, arī viesis tāds paliks atmiņā.
– Ir vajadzīga arī piespiešanās, un ir jāpārlauž sevi, ja strādā viesmīlības jomā. Apmācības tādēļ ir ļoti noderīgas, jo mēs katrs ne vienmēr esam tādi, kas ejam ar smaidu uz lūpām. Nereti traucē arī attieksme, ka es jau visu zinu, jo strādāju 20 gadus. Taču vienmēr var parakņāties situācijās, paskatīties uz visu no malas, atrast kādu niansi, kur jāpiestrādā, – sacīja Laura Smudze.
"Pļavas darbnīcas" vadītāja Līna Bērzkalna no Liezēres pagasta atzina: – Apmācības ir noderīgas, lektors – interesants, un arī majestātiskās Cesvaines pils gaisotne ir ļoti atbilstīga. Patīkami šeit uzturēties, iepriekš esmu pilī vadījusi arī savu "Pļavas darbnīcu". Braucu šurp pilnveidoties, lai tad, kad man būs izveidota dabas taka vai organizēta kāda pasēdēšana, būtu tādā formā un viesmīlības pakāpē, kādu sagaida. Viesmīlības prasmes, otram dot iespējami labāko no sevis katru brīdi un vienlaicīgi ieturēt robežas, sevi nepazaudējot – to var mācīties visu mūžu.
Paldies Didzim Grāvītim par piepildīto lekciju, kuru pavadīja fona mūzika – tas bija kolosāli.
Kad jautāju Ērgļu beķerejas "Našķotava" īpašniecei Inesei Koklačovai, kas patika seminārā, viņa atbildēja: – Bija prieks būt kopā ar tik daudziem uzņēmējiem. Ļoti patika tas, ka apmācības ritēja lēnā un nepiespiestā gaisotnē. Lektors ar mums dalījās savās zināšanās koncentrētā veidā, un svarīgi, ka viņa ieteikumi noteikti noderēs un tiks pielietoti ikdienas darbā. Šo semināru viesmīlības pamatu apgūšanai ieteiktu tiem, kas tikko uzsāk uzņēmējdarbību.
Arī Aronas pagasta viesu nama "Lielie Kupri" saimniece Silvija Čurkste ļoti atzinīgi novērtēja apmācības "Praktiskā viesmīlība": – Ļoti jauks pasākums. Daudz noderīga apkalpojošās sfēras pārstāvjiem. Paldies visām pasākuma organizatorēm, tūrisma speciālistēm. Apmācības reizē bija arī tūrisma jomas darbinieku tikšanās, tikai citā formātā, un pats seminārs, kas notika Cesvaines pilī, manuprāt, bija noorganizēts kā viesmīlības paraugs. Vēl otrajā dienā kavējos patīkamajā gaisotnē un kopābūšanas atmiņās. Atsvaidzināju zināšanas, un ir gan par ko padomāt, gan piedomāt. Kaut vai par to, ar kādu sejas izteiksmi sagaidām viesus un kā mēs, kas tik bieži neesam pieraduši smaidīt, varam nepiespiesti mainīt gan savu sejas izteiksmi, gan attieksmi.
Lektors Didzis Grāvītis par visu prata interesanti un saistoši pastāstīt. Noderēja arī stāstītais par to, kādas fotogrāfijas izvēlamies, lai radītu iespaidu par savu pakalpojumu vai uzņēmumu.
Uzaicināta dalīties savos iespaidos par seminārā gūtajām zināšanām, Madonas TIC speciāliste Ilze Stūre novērtēja: – Man noderēja stāstītais par to, kā ikdienā pareizāk atbildēt uz e‑pastiem un tālruņa zvaniem, ar ko savā darbā visvairāk sastopos, bija interesanti uzzināt arī to, kā veidot WhatsApp ziņas, un te ir arī iespēju jaunatklājumi. Mani saistīja arī ieteikumi, kā radīt pozitīvu pirmo iespaidu, lai klients, kas ir atbraucis, vēlētos uzturēties un varbūt atbraukt vēlreiz. Protams, bija jau arī zināmas lietas, ko nācās atsvaidzināt.
– Kāda būtu viesmīlības formula? – vaicāju lektoram Didzim Grāvītim. Viņš, kam ir vairāk nekā 17 gadu pieredze apkalpošanā, viesmīlībā un vadībā, kā arī 8 gadu pieredze, vadot apmācības, īsumā paskaidroja: – Viesmīlība ietver savu viesu un klientu sagaidīšanu tā, it kā mēs sagaidītu savus labākos draugus mājās. Kā mēs gatavojamies, kā atveram savas durvis, kā apčubinām, kā izrādām prieku vai sajūsmu, kā mēs viņus uzņemam, pavadām.
23.04.2024.