Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Vēl jau visiem jaunajā novadā jāiestrādājas

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 17.02.2022.

Vēl jau visiem jaunajā novadā jāiestrādājas
Burtu lielums

Ērgļi no Madonas centra atrodas gandrīz 50 kilometru attālumā. Bāriņtiesas locekle Ērgļu apvienībā Vineta Bagatska, kam ir uzticēti arī dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietnieces pienākumi (0,1 slodze), pauž gandarījumu, ka vismaz daļēji dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumi Ērgļos būs pieejami arī pēc reformas.

– Tā patiešām ir laba ziņa. Vēl gan viss ir tapšanas stadijā, tiek veikti priekšdarbi, lai pakalpojumus varētu saņemt uz vietas, bet, kad tiks paveikts viss nepieciešamais, savienotas datorsistēmas, vairāki pakalpojumi būs pieejami arī Ērgļos. Visvairāk pieprasītie pakalpojumi ir saistīti ar dzimšanas apliecības izsniegšanu un miršanas reģistra veikšanu, ko tepat arī sniegsim. Arī šis gads iesākās ar kādas māmiņas priecīgu zvanu, ka grib doties uz pārvaldi, lai reģistrētu jaundzimušo bērniņu, un skumju ziņu, ka nepieciešams reģistrēt tuvinieka aiziešanu mūžībā. Diemžēl abos gadījumos bija jāatsaka, informējot, ka pagaidām tas nav iespējams, bet drīzumā dzimšanas un miršanas reģistrus varēs veikt arī Ērgļos. Droši vien nepieciešamības gadījumā varēsim cilvēkiem dot arī kādu padomu, pastāstīt, kas viņiem jādara un kur jāgriežas, ja pakalpojumu uz vietas nevar saņemt, kad jādodas uz dzimtsarakstu nodaļu Madonā, – uzsver Vineta Bagatska.
Kā rāda līdzšinējā pieredze – kad ģimenē viens no diviem cilvēkiem jau gados aiziet mūžībā un bērni, kā jau lielai daļai, strādā ārzemēs, palicējam tikt uz tuvāko dzimtsarakstu nodaļu novada centrā ir tomēr visai problemātiski. Vineta gan pieļauj, ka jaunatne varbūt tā nedomā un tās uztverē Ērgļi no Madonas ir vienā svilpienā, bet tā neesot.
– Laiks rādīs, taču, manā skatījumā, tas ir tikai taisnīgi, ka, domājot par cilvēkiem, kaut kas pēc reformas paliek arī bijušajos mazajos novados. Dzīve, protams, visu noliks savās vietās. Iespējams, iedzīvotāji pa šiem diviem pirmajiem mēnešiem, kad dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumi vēl Ērgļos nebija pieejami, būs pārprofilējušies, un varbūt ar laiku pieprasījums pēc tiem ļoti samazināsies vai pat beigsies. Arī līdz šim daļa iedzīvotāju dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumus izmantoja Madonā, ja, piemēram, tuvinieks mūžībā aizgāja Madonas slimnīcā. Taču cilvēkiem jādod iespēja pie pārmaiņām pierast pakāpeniski. Katrā ziņā esmu gatava darbam un sniegt pakalpojumus uz vietas Ērgļos. Nešaubos, ka Madonas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vineta Lamberte un viņas vietniece Iveta Škapare būs lieliskas padomdevējas, – akcentē Vineta Bagatska.
Kā tiks organizēts darbs, ņemot vērā nelielo slodzi – četras stundas nedēļā?
– Tā kā mans pamatdarbs bāriņtiesā ir saistīts arī ar izbraukumiem, visiem būs pieejams mans darba telefons, un sazvanoties varēsim vienoties par abpusēji pieņemamu pakalpojuma sniegšanas laiku. Noteikt kādu konkrētu stundu dienā nebūtu labākais risinājums, jo var gadīties, ka vienā dienā būs jāveic, piemēram, trīs reģistri, bet citā – neviens. Manuprāt, jārīkojas atbilstoši reālajai situācijai, – uzskata Vineta.
Šīs nav pirmās pārmaiņas, ko attiecībā uz dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumu pieejamību piedzīvo iedzīvotāji Ērgļu pusē. Ērgļu novada pašvaldība, kurā apvienojās Ērgļu, Jumurdas un Sausnējas pagasts, izveidojās 2006. gadā, trīs gadus, pirms vēl visā Latvijā tika pabeigta pirmā administratīvi teritoriālā reforma.
Vai toreiz iedzīvotāji izmaiņas, kad dzimtsarakstu pakalpojumi vairs nebija pieejami pagastu centros un bija jābrauc uz Ērgļiem, kas bija daudz tālāk, uztvēra ar sapratni?
– Ērgļu novada izveide nenotika vienā dienā, tas bija samērā ilgs process, bet izveidojās labvēlīga situācija, un visu pagastu saplūšana vienotā Ērgļu novadā notika dabiski. Sausnējas un Jumurdas pagasta iedzīvotāji jau pirms novada izveides daudzus pakalpojumus izmantoja Ērgļos, kur bija lielāki veikali, aptieka ar plašu piedāvājumu, slimnīca, tāpat friziera un citi pakalpojumi, līdz ar to jau bija izveidojusies dabiska saikne. Daļa cilvēku gan šīs pārmaiņas pārdzīvoja, jo tas sagādāja zināmas neērtības, bet ar laiku pieņēma. Varbūt tā būs arī šoreiz. Ilgus gadus Ērgļu novada dzimtsarakstu nodaļu brīnišķīgi vadīja Lilita Knēziņa, pēc tam stafeti no viņas veiksmīgi pārņēma Baiba Bukovska, – atzīmē Vineta Bagatska.
Viņa atzīst, ka daudzi tagad izmanto plašās iespējas, ko sniedz internets, kas attīstās milzu soļiem.
– Tomēr būtu jāpatur prātā, ka ne visiem tas ir pieejams un ne visi ir apguvuši nepieciešamās datorprasmes. Tieši to jau ir visgrūtāk saprast pie varas esošajiem valdības vīriem. Brīžiem pat rodas iespaids, ka nevienu tur augšā tas, kā cilvēki dzīvo laukos, arī neinteresē. Taču vajadzētu vismaz vēl kādu laiku paciesties un cieņā pret vecāko paaudzi nodrošināt viņiem svarīgu pakalpojumu pieejamību dzīvesvietas tuvumā, – spriež Vineta Bagatska.
Viņas darbdiena jau daudzus gadus ir saistīta ar bāriņtiesu, bet ir arī pieredze dzimtsarakstu nodaļas darbā.
– Esmu veikusi Ērgļu novada dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietnieces pienākumus. Protams, visu lielo darba smagumu un apjomu veica tās vadītāja Baiba Bukovska, bet tai pašā laikā arī man ir izveidojusies izpratne par to, kas jādara dzimtsarakstu nodaļā, esmu iepazinusi tās funkcijas un uzdevumus, – pauž Vineta Bagatska.
Vaicāta, vai tiks turpināta Ērgļos iedibinātā jaukā tradīcija katru gadu rīkot pasākumu „Esi sveiks, mazais novadniek!", dāvinot jaundzimušajiem sudraba karotīti ar iegravētu Ērgļu novada ģerboni, viņa atzīst, ka tas pagaidām ir atklāts jautājums. Jau pērn korekcijas ienesusi kovida pandēmija, un nav zināms, kāda būs infekcijas izplatība un noteiktie ierobežojumi šovasar.
– Tas būs atkarīgs no kopīgā Madonas novada pašvaldības redzējuma un Ērgļu apvienības iespējām, jo tas ir saistīts ne tikai ar mīlestības un cieņas apliecinājumu vecākiem un viņu jaunajai paaudzei, bet arī finansēm. Šis pasākums ir līdzšinējās Ērgļu novada dzimtsarakstu nodaļas vadītājas Baibas Bukovskas lolojums. Šobrīd jaunajā novadā, lai arī kopā darbojamies jau vairāk nekā pusgadu, vēl visiem līdz galam ir jāiestrādājas, jāsaprot katram sava vieta, savas iespējas un tad visiem kopā jāveido arī jaunas tradīcijas, jāpārņem labākā pieredze, ja tāda ir, – saka Vineta Bagatska.

18.02.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px