Kopš 1. jūlija jaunizveidotajā Madonas novadā ietilpst arī Cesvaine. Kādas izmaiņas šajā laikā ir jau piedzīvotas un kā īstenotā reforma iespaido iedzīvotāju ikdienu, par to lūdzu izteikt viedokli cesvainieti ALDI KRŪMIŅU – pirmo pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas ievēlēto Cesvaines ciemata padomes priekšsēdētāju.
– To, ka pēc reformas kaut kas ir būtiski mainījies, vismaz pagaidām nejūtam. Protams, tas, ka Cesvaines novads pastāvēja atsevišķi vairāk nekā 10 gadu, bija ļoti labi, un arī paveikts tika daudz, sakārtojot infrastruktūru un īstenojot dažādus, tai skaitā ES struktūrfondu atbalstītos, projektus. Tagad, kad sanāk braukt garām Cesvaines novada domes ēkai, kļūst nedaudz skumji, redzot, ka tur vairs stāv tikai dažas mašīnas. Kaut kas jau tepat Cesvainē vēl strādā, bet daļa cilvēku darbu zaudēja vai arī to mainīja un tagad uz darbu pašvaldībā brauc uz Madonu. Ir mainīts arī nosaukums: no „Cesvaines novada dome" uz „Cesvaines apvienības pārvalde". Taču savs „pagastvecis" jeb pārvaldes vadītājs ir joprojām. Šie pienākumi ir uzticēti Vilnim Špatam, pieredzējušajam pašvaldības vadītājam, kas pārzina vietējo situāciju un arī labi pazīst iedzīvotājus. Tātad ir, kur atnākt, izklāstīt savu bēdu, pasūdzēties vai lūgt palīdzību, – uzsver Aldis Krūmiņš.
To, ka reforma vismaz pagaidām cesvainiešu ikdienu ir maz ietekmējusi, viņš skaidro ar Madonas tuvumu, jo novada centrs atrodas tikai 18 km attālumā, pie tam aizbraukt var pa asfaltētu ceļu. Jau iepriekš daudzi cilvēki devās uz Madonu, lai saņemtu dažādus pakalpojumus, apmeklētu dakterus Madonas slimnīcā, kā arī iepirktos.
– Pozitīvi, ka Cesvainē veidojas tūrisma centrs. Tas vieš cerības, ka būs cilvēku pieplūdums un rosība neapsīks. Principā dzīvē vienmēr esmu bijis optimists. Vismaz pagaidām, kā jau minēju, nejūtu, ka kaut kas būtu pasliktinājies. Drīzāk lielāki zaudētāji ir paši madonieši. Nupat lasīju, ka dažu piemaksu vairs nebūs, tāpat laulātajiem kāzu jubilejā netiks piešķirta dāvana-pabalsts. Mēs jau Cesvainē pirms reformas arī smējāmies, ka tad, kad būsim Madonas novadā, to saņemsim, bet nu nekā, – pauž Aldis Krūmiņš.
Vaicāts, kas noteikti Cesvainē būtu jāsaglabā, viņš kā pirmo min skolu – pirmo pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas valstī uzcelto vidusskolu. Tāpat ir jāsaglabā bibliotēkas – gan Cesvaines centrā (par to pat runa nevarot būt), gan Kraukļos, kur varbūt apmeklētāju apgrozījums nav tik liels, bet krauklēniešiem tā ir vieta, kur var ne tikai saņemt grāmatas lasīšanai, bet arī satikties, apmeklēt izstādes un citus pasākumus. Turklāt tiek saglabāta un izmantota bijušās Kraukļu pamatskolas ēka, kas arī ir ļoti svarīgi.
25.02.2022.