Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Laukos pārsvarā viss aiziet apritē

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 27.01.2022.

Burtu lielums

Cik aktuāla ir atkritumu šķirošana laukos, viedokli lūdzu izteikt Daigu Lakotko, Ļaudonas pagasta ZS "Caunes":

– Nezinu, kur pilsētā tie atkritumi rodas, bet laukos pārsvarā viss aiziet apritē, un domāju, ka mēs laukos salīdzinoši dzīvojam daudz zaļāk nekā pilsētā, jo gandrīz visam ir savs otrreizējais pielietojums.
Papīra iepakojums, avīzes un viss, kas deg, nonāk krāsnī un dod siltumu. Žurnālus gan nededzinu.
Virtuves atkritumu problēmas laukos nav, jo saimniecībā ir dzīvnieki. Ja sakrājas mizas (piemēram, kartupeļu mizas), tās nesam uz kūti lopiņiem. Ēdienu negatavoju tik pārmērīgi daudz, lai būtu jāmet ārā, jo gatavoju to, ko visi ēd, un tik, cik nepieciešams. Kompostu laukos neveidojam, jo ir kūtsmēsli.
Plastmasas iepakojums ir vienīgais, kas tiek sakrāts un nogādāts uz atkritumu konteineru. Atkritumu kasti var izvest divos mēnešos reizi, jo tajā nav, ko likt iekšā.
Arī vecās drēbes aiziet lupatās, pēc tam var sadedzināt. Pārsvarā viss tiek izmantots. Ja iegādājamies kādu minerālūdeni vai citu dzērienu, šīs plastmasas pudeles noder, lai ielietu pienu, ko kādam cilvēkam iedot.
Lielā mērā iztiekam no tā, ko paši audzējam. Tā kā slaucam govis, mums ir savs piens, līdz ar to piena produktus veikalā nepērkam. Tāpēc iepakojums, kas paliek no piena produktiem, neuzkrājas. Nav jau tā, ka dzīvojam kā naturālajā saimniecībā un uz veikalu nebraucam. Taču, pārdomāti iegādājoties pārtiku, pareizi to uzglabājot, nekad nekas nav jāizmet. Mums nav ārā metamas pārtikas. Veikalā pērku produktus burkās, un burkas neizmetu, jo tās var izmantot konservēšanai. Neesam alus cienītāji, tāpēc arī stikla taras utilizācijas problēmas nerodas.
Metāla bundžas sakrājam un tās kopā ar citiem nevajadzīgajiem metāliem aizvedam uzpircējiem. Plēves no barības ruļļiem savāc speciāli.
Sadzīves tehnika īpaši netiek mainīta, ja kalpo. Jaunas lietas iegādājamie tikai tad, kad tās tiešām nepieciešamas, salabo to, kas salūzis.
Pandēmijas apstākļos visi vairāk vai mazāk pārdomājam, ka bez daudz kā varam iztikt, jo tik daudz nepērkam jaunas lietas. Mūsu ledusskapim jau būs padsmit gadu, un kāpēc meklēt ko jaunāku, ja vecais vēl kalpo.
Paradumus var mainīt, ja kritiski paskatāmies uz savu saimniecību, ja nevēlamies būt tikai patērētāji.

28.01.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px